Kurzemes Vārds

20:00 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Piešmucē Ālandes upi un ezeru

Pēteris Jaunzems

Aizvakar pievakarē izplatījās ziņa par to, ka Grobiņas attīrīšanas iekārtu strādātāji, ar tehnikas palīdzību sastumjot upē tvertņu smirdošo saturu, piesārņojuši Ālandes upi un Liepājas ezeru. Iedzīvotāji apgalvo, ka redzējuši upītē arī bojā gājušas zivis. Pēc tam, it kā slēpjot notikuma pēdas, uz īsu laiku atvērtas pat spēkstacijas slūžas un viss nesmukums aizskalots ezerā.

Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Liepājas Vides reģionālās pārvaldes Piesārņojuma daļas vadītāja Māra Muceniece, notikuma vietu viņa apskatījusi aizvakar vēlā pievakarē un pārliecinājusies, ka attīrīšanas iekārtu tvertnes ir iztukšotas. Vides aizsardzības speciāliste redzējusi arī mašīnu riepu pēdas, kas liecinājušas, ka atkritumi ir novirzīti uz upes nogāzi. Viņa runājusi arī atbildīgā uzņēmuma vadītāju Birutu Skujiņu, kurai par notikušo esot cits viedoklis. Arī mēs sazinājāmies ar vadītāju, kura teica, ka šajā gadījumā nejūtoties vainīga, jo atkritumi nav virzīti upē, bet gan ieplakā, kas atrodas netālu no tās. Protams, ka smaku tas esot radījis un, iespējams, ka izraudzītā ieplaka izvietota par tuvu Ālandei. Par savu padoto darbībām Skujiņas kundze uzrakstījusi paskaidrojumā, kas iesniegts Vides pārvaldei.

Savukārt pārvaldes direktors Leonīds Zeļenskis redakcijai sacīja, ka par notikušo šmuci sastādīto aktu pārvaldē paredzēts izskatīt rīt. Tad arī tikšot izlemts, kā rīkoties. Piedalīties notikuma apspriešanā ir uzaicināts arī Liepājas Iekšējo ūdeņu kontroles sektora vadītājs Ģirts Liepiņš, kurš "Kurzemes Vārdam" sacīja, ka attīrīšanas iekārtas apskatījis vakarrīt un pārliecinājies, ka "zālē pie upes vēl bija redzamas atkritumu smagās frakcijas". Viņš esot runājis arī ar iedzīvotājiem, kas redzējuši gan dažas beigtas zivis, gan to, kā, uz brīdi atverot elektrostacijas slūžas, upē ievadītie netīrumi ir aizskaloti.

Atbildot uz jautājumu, kurš gan varēja dot tādu rīkojumu, lai nodarījuma pēdu aizskalošanai tiktu atvērtas spēkstacijas slūžas, Grobiņas Pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Neimanis sacīja, ka elektrostacija darbojas automātiskā režīmā un laiku pa laikam uzkrājušos ūdeņus novada. Kaut gan bija mēģinājums automātiku atvienot, tas tomēr neesot izdevies, un kādu pusstundu lielie ūdeņi ieplūduši upē. Tad tie varēja arī aizskalot kaut kādu daļu no atkritumu iekārtas netīrumiem.