Kurzemes Vārds

11:05 Pirmdiena, 16. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

"Aijai" zelta diploms pasaules koru olimpiādē
Indra Imbovica, pa tālruni no Ķīnas

Vairāk nekā simts koru un divi tūkstoši dziedātāju no četrdesmit valstīm aizvadītās nedēļas nogalē piedalījās pasaules koru olimpiādē Ķīnas pilsētā Sjameņā, un šajā iespaidīgajā dziedātāju forumā Latviju pārstāvēja Liepājas koris "Aija", kā arī "Kamēr" un "Gaudeamus" no Rīgas.

2,3 miljonus iedzīvotāju dižās pilsētas milzīgajā konferenču un izstāžu kompleksā Liepājas korim "Aija" diriģentes Guntas Vites vadībā izdevās demonstrēt savu labāko varējumu.

Neskatoties uz lielo, ap 40 grādu dižo tveici, kā arī garo un nogurdinošo ceļu, Liepājas meitenes spēja dziedāt tā, lai žūrija liepājnieces iekļautu laureātu grupā un piešķirtu zelta diplomu. Papildu spēkus mūsējām deva viesošanās Pekinā un lieliskā uzņemšana Latvijas vēstniecībā.

Laureātu koncerts notika un galīgais vietu sadalījums kļuva zināms vakar vēlu vakarā pēc Latvijas laika.

Grāmatas par dabu, dzīvniekiem un piedzīvojumiem

Centrālās zinātniskās bibliotēkas abonementā izveidota bērniem adresēta literatūras izstāde "Šurp visi, kas lasīt prot". Tajā ir gan krāsainas, bagātīgi ilustrētas enciklopēdijas, kas stāsta par aizraujošiem projektiem un nodarbēm brīvā dabā, kur un kā kolekcionēt, zīmēt, būvēt, audzēt. Grāmatas par dzīvniekiem iepazīstina ar kalnu, džungļu iemītniekiem Ziemeļamerikā, Āfrikā un citur, tajās ieslēpti arī atjautības uzdevumi. Citas stāsta par zemūdens pasauli, citas par ieroču un tuvcīņu bruņu vēsturi no akmens laikmeta līdz mežonīgo rietumu revolveriem. Savukārt lasāmgrāmatās "Zaķu stāsti visam gadam ", "Urdaviņa" var atrast daudz interesanta par darāmo katrā gadalaikā, par jautriem, pamācošiem notikumiem, kas atgadās Ļipaiņu ģimenē. Nav aizmirsti arī brīvkunga Minhauzena un citu slavenu vīru piedzīvojumi.

Konference par sociālo integrāciju

Divas dienas – 26. un 27.jūlijā – Liepājā notiks konference "Sociālā integrācija – nepārtraukts process. Kur šobrīd esam?". Tas reizē ir arī projekta "Izmanto savas iespējas" noslēguma pasākums. Projektu realizēja Liepājas un Valmieras sociālās integrācijas atbalsta organizācijas, to sadarbības partneris bija Liepājas pilsētas Sociālais dienests. Projektu finansēja Eiropas Savienība un Latvijas valsts. Tā laikā notika vairākas aktivitātes, kas palīdzēja bērnu nama audzēkņiem sagatavoties patstāvīgai dzīvei, kā arī tika izveidota mācību filma. Konferencē piedalīsies Sociālā dienesta direktore, Pilsētas domes deputāte Aija Barča, Saeimas deputāts Jānis Lagzdiņš, Eiropas Sociālā fonda Kurzemes reģionālās nodaļas vadītāja Daina Kaufelde, bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainārs Baštiks, 5.vidusskolas skolotāja Juta Birzniece, Sociālās integrācijas atbalsta tīkla vadītāja Tajtjana Lagzdiņa, Liepājas Diabēta asociācijas vadītāja Ritma Maļinovska, Latvijas Pacientu tiesību biroja konsultanti Aleksandrs Krasovskis un Linda Strazdiņa, Īpašu uzdevumu sabiedrības integrācijas lietās ministre Karīna Pētersone, Liepājas NVO centra priekšsēdētājs Verners Bokums un citi.

"Viena mūzika visiem" skanēs arī Liepājā

Liepājas Sociālās aprūpes un rehabilitācijas dienas centra jauniešiem ar garīgās attīstības traucējumiem audzēkņi sākuši nopietni gatavoties lielajam sadziedāšanās pasākumam – trešajam starptautiskajam festivālam "Viena mūzika visiem". Tas no 10. līdz 16.augustam norisināsies Liepājā un Rīgā. To organizē rīdzinieku biedrība "Saule", kas sniedz līdzīgus pakalpojumus kā Liepājas dienas centrs. Festivāla dalībnieki būs cilvēki ar intelektuālās attīstības traucējumiem – mūziķi no Norvēģijas, Vācijas, Krievijas, Lietuvas, Igaunijas, Latvijas. Mūzika, apgalvo festivāla organizatori, cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem kalpo kā alternatīvs sazināšanās veids. Festivāla ieceri atbalstījusi arī Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga, kura ir šā pasākuma patronese. Sadziedāšanās sāksies 11.augustā Liepājā. Šajā dienā no pulksten 16 līdz 17 notiks koncerti Rožu laukumā, Jūrmalas parka bērnu laukumā, lielveikalā "Ostmala" un Tirgoņu ielā pie firmas "Fazer" pulksteņa. 12.augustā pulksten 18 koncertdārzā "Pūt, vējiņi!" notiks Liepājas galā koncerts, kurā uzstāsies visi atbraukušie mūziķi, un tas beigsies ar kopīgi dziedātu himnu. Rīgā festivāls turpināsies no 14.augusta, pasākumi paredzēti Latvijas Universitātes aulā, "Lido" atpūtas centrā. Pirmais starptautiskais festivāls "Viena mūzika visiem" notika 2000.gadā Rīgā, otrais – 2002.gadā Norvēģijā.

Slēdz organizācijas "Jaunie vanagi" nometni

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, veicot pārbaudes bērnu un jauniešu vasaras nometnēs, ir konstatējusi pārkāpumus Liepājas "Jauno vanagu" nometnē. Un tā ir slēgta. Kā paskaidroja VBTAI Liepājas nodaļas inspektore Daina Cērpa, tajā 16 bērnus uzmanīja tikai viens pieaugušais un netika ievēroti drošības pasākumi, lai pasargātu jauniešus no nelaimes gadījumiem. Turklāt organizatoriem nebija nepieciešamās atļaujas no pašvaldības un nometnes rīkotāju sertifikāta.

Gatavojas Annas dienai

Jēkaba diena tiek uzskatīta par saimnieku dienu, bet viņiem seko Annas – saimnieču diena. Arī šogad Jaunliepājā, Annas tirgū atzīmēs Annas dienu. Tajā piedalīsies pati galvenā saimniece, būs dažādu uzņēmumu sarūpētais degustācijas galds Annas tirgus laukumā, kur varēs nogaršot gan sieru, gan raušus un citus gardumus. Degustāciju piedāvās arī Annas tirgus skārņos pie uzņēmumu tirdzniecības stendiem. Saimniece ciemiņus gaidīs no pulksten 11, un jau pulksten 11.30 uzstāsies bērnu popgrupa "HEI". Bērnu priekam darbosies atrakcija "Tīģeris".

Jauna grupiņa, moderna virtuve un bibliotēka
Daina Meistere

Kristīgajā sākumskolā pirmsskolas izglītības iestādē, jauno mācību gadu uzsākot, ir gaidāmas vairākas pārmaiņas. Šobrīd notiek remontdarbi, kuru laikā tiek veikti pārkārtojumi. Tie ļaus atvērt jaunu bērnudārza grupiņu, un esošo sešu vietā mācību iestādē darbosies septiņas grupiņas, kas ļaus mazliet risināt vietu trūkuma problēmu. Norit virtuves renovācija, tiek pārkārtota veļas mazgātava un atbrīvotajā telpā ierīkos bibliotēku. Tā būs arī vieta, kur pulcēties skolotājiem un bērnudārza audzinātājām. Visās atjaunotajās telpās tiek mainīti logi, siltinātas ārsienas. Līdz ar to ēka iegūs svaigu un modernu izskatu, un visiem bērniem – kā mazajiem, tā skolēniem – būs patīkamāk uzturēties un mācīties.

Atjauno satiksmi pāri tramvaja sliedēm

Vakar Rīgas ielā atjaunoja transporta satiksmi pie Autoostas. Līdz šim tramvaja sliežu remonta dēļ šis Rīgas ielas posms bija slēgts. Kā pastāstīja uzņēmuma "Liepājas tramvajs" tehniskais direktors Aigars Rauda, sliedes un gulšņi līkumā pie Autoostas atjaunoti vairāk nekā 200 metru garumā. Lai nebūtu jāapstādina tramvaju satiksme, remontu veica naktīs, un šo darbu darīja uzņēmuma "Liepājas tramvajs" ceļu saimniecības brigāde un algotajos pagaidu sabiedriskajos darbos iesaistītie bezdarbnieki. Vēl sliedes un gulšņi jānomaina Dzelzceļnieku ielā apmēram 50 metru garumā. Darbus veic par uzņēmuma līdzekļiem. Šogad vēl plānots turpināt sliežu remontu Rīgas ielā posmā no Tirgus līdz Jelgavas ielai.

Darbojas veiksmīgi

Akciju sabiedrība "Liepājas metalurgs" šā gada pirmajos sešos mēnešos strādājusi ar 88,7 miljonu latu apgrozījumu, liecina uzņēmuma darbības pārskats Rīgas Fondu biržā. 2005.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 71,7 miljoni latu. Pirmajā pusgadā uzņēmums nopelnījis 3 933 833 latus, salīdzinājumam – 1 317 788 latus pagājušā gada attiecīgajā periodā. Uzņēmuma ražošanas apjoms pieaudzis par 22 400 tonnām. Šogad uzņēmuma attīstībā ieguldīti 6,7 miljoni latu. Pērn "Liepājas metalurga" peļņa pēc nodokļu samaksas bijusi 4,15 miljoni latu, bet neto apgrozījums – 154,3 miljoni latu.

Lidostas attīstībai

Liepājas lidostā iecerēts pagarināt skrejceļu un būvēt jaunu dispečeru ēku. Skrejceļu nepieciešams pagarināt par 300 metriem, lai ar pilnām degvielas tvertnēm varētu pacelties tādas lidmašīnas kā "Airbus 320" un "Boeing 747". Aviosabiedrības "Liepāja" valdes priekšsēdētājs Aldis Mūrnieks norāda, ka arī pašlaik Liepājas lidosta spēj apkalpot šāda tipa lidmašīnas, tomēr skrejceļš ir par īsu, lai lielās lidmašīnas ar pilnām degvielas tvertnēm varētu pacelties un sasniegt Turciju vai vēl tālākas valstis. Ar daļēji piepildītām degvielas tvertnēm tās tagad spētu aizlidot tikai līdz tuvākiem galamērķiem Eiropā. Dispečeru ēkai ir gatavs skiču projekts, nākamgad jābūt gatavam tehniskajam projektam, bet pati ēka varētu tikt uzbūvēta 2008.gadā.

"Pēdējā pietura Latvijā" būs Darmštatē
Pēteris Jaunzems

Liepājas Tautas fotostudijas dalībnieku sagatavotā fotogrāfiju kolekcija "Pēdējā pietura Latvijā" stāsta par to laiku un tām neparastajām izjūtām, kādas mums bija, kad iestājāmies Eiropas Savienībā. Tagad ļoti savdabīgā fotokolekcija tiek vesta uz Darmštati, kur no 31. jūlija līdz 6.augustam būs izstādīta vienā no reprezentablākajām pilsētas vietām – Baltajā tornī.

Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Tautas fotostudijas vadītājs Varis Sants, ekspozīcijā ir iekļauti 14 fotomākslinieku 28 darbi. No katra fotogrāfa izraudzītas divas fotogrāfijas, kuras vairāk raksturo darbu autorus un viņu izteiksmes veidu. Kolekcija ir neparasta ar to, ka ataino laiku, mūsu izjūtas un attieksmi pret notikumiem dienās pirms iestāšanās Eiropas Savienībā. Taču jāņem vērā, ka tie nav dokumentāli realitātes fiksējumi, bet gan mākslinieku redzējums. "Ar laiku tas aizmirsīsies vai arī pazaudēs savu spilgtumu, bet attēli saglabās visu pilnīgi tā, kā tas toreiz mūsu izjūtās bija. Lūk, tieši tāpēc tie mums arī liekas vērtīgi," sacīja studijas vadītājs.

Ar kolekciju uz Darmštates pilsētu Vācijā ar autobusu dodas arī četri fotostudijas dalībnieki ar Vari Santu priekšgalā. Mūsu fotomāksliniekus Vācijas pilsētā uzņem Darmštates fotogrāfijas galerijas biedri.

Tarifa gaidās

Rīt Sabiedrisko pakalpojumu regulatora komisija Rīgā izskatīs SIA "Liepājas enerģija" iesniegumu par koģenerācijas tarifu. Ja komisija pieņems lēmumu, tad attiecīgo siltumenerģijas tarifu varēs izskatīt mūsu pilsētas Sabiedrisko pakalpojumu regulators. Tā priekšsēdētājs Artis Rimma, atbildot uz "Kurzemes Vārda" jautājumu, vakar sacīja, ka viņi pacentīšoties jautājumu atrisināt līdz šās nedēļas beigām, lai siltumenerģētiķiem nerastos nepamatoti zaudējumi.

Par to puisi

Namu pārvaldes, norēķinoties ar uzņēmumu "Liepājas ūdens", nespēj vienmēr no saviem līdzekļiem segt mājas un dzīvokļu skaitītāju rādījumu starpību. Šo starpību sadala uz visiem dzīvokļiem proporcionāli iemītnieku skaitam. Tas izraisa godprātīgo iedzīvotāju protestu, jo siltuma zudumiem nāk klāt arī ūdens. "Jaunliepājas" vadītāji tikšanās reizē ar māju vecākiem uzsvēra, ka noteikti jāpieraksta skaitītāju rādījumi līdz mēneša beigām un jāpaziņo namu pārvaldei. Nekādi izņēmumi nav pieļaujami. Par šīm prasībām pēdējā laikā runā arī katrā mājas iedzīvotāju sapulcē. Projektu vadītājs Gunārs Stankēvičs pat lūdza iedzīvotājus atgādināt par to cits citam savstarpējas kontroles nolūkos.

Vēl viens pretendents

No namu pārvaldes "Vecliepāja" saņemta informācija, ka izsludinātajā pilsētas konkursā par sakoptāko māju pieteikts vēl viens objekts – šoreiz Tosmares mikrorajona māja Ģenerāļa Baloža ielā 39. Mājas jumtam uzlikts jauns cinkotā skārda segums, ierīkotas jaunas ārdurvis, pagrabā izolētas caurules, sakārtoti bēniņi, iedzīvotāji paši rūpējas par tīrību kāpņu telpās, regulāri maksā par komunālajiem pakalpojumiem un mājas apsaimniekošanu. Pieteikumu konkursam iesniedza mājas vecākais Nikolajs Mikalovs.