Kurzemes Vārds

00:09 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Apkārt klīstoši suņi sarīko asinspirti aitu ganāmpulkā

Pēteris Jaunzems

Aizvakar pēcpusdienā Durbes novada zemnieku saimniecībā "Kūmas", kur nodarbojas ar aitkopību, divi apkārt klīstoši suņi plosījušies ganāmpulkā, daudzas sprogainītes nokožot vai smagi savainojot un nodarot īpašniekam Ārim Grāmatiņam prāvus zaudējumus.

Aitas atradušās ganībās, kas ierobežotas ar apžogojumu, taču suņiem tas neesot nekāds šķērslis. Āris Grāmatiņš pāridarījumu pamanījis, kad atvedis aitām piebarošanai spēkbarību. Nelāgas priekšnojautas radīja tas, ka aitas atradās kūtī un negribēja nākt notās ārā. Parasti tā nenotiekot. Kļuvis vērīgāks, saimnieks pamanījis asinīm noplūdušu jēru. Nu viņam kļuvis saprotams ganāmpulka satraukums. Ilgi nenācies meklēt arī vaininiekus. Aplokā bija ielavījušies divi augumā prāvi vilku sugas suņi. Abiem ap kaklu varēja redzēt siksnas. Tas liek domāt, ka plēsoņām ir saimnieki, kuri savus zvērus netur pie ķēdes, bet ļauj tiem brīvi klejot pa apkārtni.

Kad Āris Grāmatiņš sācis izsekot aitu plosītājus, tie attālinājušies, līdz ieskrējuši Lieģu mežā. Atgriezies aplokā, zemnieks centies apzināt zaudējumus. Pilnīgi nokostas viņš atradis piecas aitas, bet divas, kas vēl elpojušas, viņš nokāvis. Taču tas neesot viss, ganāmpulkā ir daudzas sprogainītes, kam radīti ievainojumi, iespējams kaut kur ganībās, kas ir plašas un vēl nav pilnībā apstaigātas, guļ vēl kāds bojā gājis dzīvnieks.

Lai noskaidrotu cilvēkus, kam būtu jāatbild par notikušo, Āris Grāmatiņš vērsies pie mežsardzes, taču saņēmis atbildi, ka viņai neesot tiesību pārbaudīt lauku saimniecības, un paskaidrojusi, ka šaut ir atļauts tikai klejojošus suņus. Arī Grobiņas policijas iecirknī "Kūmu" saimniekam norādīts, ka suņu saimnieku noskaidrošana nav iekšlietu darbinieku funkcija, bet Novada domes priekšsēdētājs Uldis Strazds cietušajam ieteicis rakstīt pieteikumu policijai. "Tā tas notiek vienmēr, ka amatpersonas ieteic vērsties pie kāda cita, taču risinājuma nekāda nav," teica sarūgtinātais lauksaimnieks. Sarūgtinošākais ir tas, ka šādas lietas jau kļūstot regulāras. Arī aprīļa beigās "Kūmu" ganāmpulkā iebrucis suns, kas nokodis piecas aitiņas. Toreiz īpašniekam ieteikts vērsties tiesā, taču viņš domā, ka tas nav nopietns padoms, jo zemnieks, uz aploku ejot, neņem līdzi trīs lieciniekus un fotoaparātu, lai notikušo fiksētu.

Ja rajonā būtu kāda suņu uzskaite, tad, iespējams, to pārlūkojot, cietušajam izdotos atpazīt tos, kuri plosījās viņa aplokā. Taču diemžēl tādas uzskaites nav, un zemniekam kārtējo reizi ir jāpaliek ar plati izplestām rokām, jo viņam nav no kā gaidīt palīdzību.