Kurzemes Vārds

00:36 Sestdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

"Ārprāc" dāvā brīvības izjūtu cilvēkiem un zirgiem

Pēteris Jaunzems

Jātnieku sporta kluba "Jura staļļi" jātnieki no Grobiņas aizvadītās nedēļas nogalē sēdās zirgos, lai dotos ap 20 kilometru tālā pārgājienā uz Jūrmalciemu, kur divas dienas vaļojās nometnē "Ārprāc", pilnībā izbaudot sajūtas, ko cilvēkiem un arī zirgiem spēj dot brīvība un stundas, kas aizvadītas pie neskartās dabas krūts. Šogad kopā ar viņiem bija arī kolēģi no jāšanas sporta kluba "Princis", kas kopā ar zirgiem bija atbraukuši no Jelgavas. Pavisam kāpu aizvēnī laiku saistoši aizvadīja vairāk nekā pussimts cilvēku un kāds ducis vingru jājamzirgu.

Neļauj izzust pieguļā jāšanas tradīcijai

Kluba prezidents Juris Kalita "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka šāds sarīkojums notiek jau četrpadsmito reizi un tas domāts, lai sportisti kopā ar viņu labvēļiem un atbalstītājiem varētu netraucēti kādu dienu pēc spraiga treniņu un sacensību gada atpūsties, izjust dabas nomierinošo spēku, izpeldēties jūrā un pēc sirds patikas izvingrināties liedagā. Zirgiem šāda nometne ar garu un fiziski smagu pārgājienu, nonākot tiem nepazīstamā pasaulē, tālu projām no ierastajiem aplokiem un steliņģiem palīdzot atbrīvoties no nedrošības, sniedzot rūdījumu un pārliecību par savu varēšanu. Jo īpaši tas svarīgi jaunajiem kumeļiem, kam vēl šo īpašību dažkārt pietrūkst.

"Faktiski mēs jājam pieguļā. Kādreiz latviešiem bija tāda tradīcija, kad viņi devās ar saviem zirgiem pārnakšņot kaut kur meža ielokā, kaut kur pie ugunskura, lai izbaudītu vasaras nakts un dabas burvību. Mēs neļaujam tai izzust," teica kluba prezidents. Vēlāk, atgriežoties ierastās ikdienas ritmā, bez piepūles varot pamanīt to pārliecību un savas varēšanas apziņu, ko jātniekiem un arī zirgiem devušas šīs jūras krastā aizvadītās dienas un naktis. Kādreiz pārgājiens zirgos sācies jau Grobiņā, taču tagad zirgi automašīnās atgādāti līdz Liepājas Jūrmalas parkam, jo, kā teica sportisti, šovasar pilsēta esot pārāk izrakņāta un atgādinot bumbu bedri, tāpēc jāšus tai nemaz neesot iespējams cauri tikt.

"Nekādu šķēršļu!"

Juris Kalita uzsvēra, ka nometnes moto ir "Nekādu šķēršļu!". Šī devīze nenozīmējot visatļautību, bet gan to, ka jātniekiem un viņu zirgiem Jūrmalciemā nav jāpārvar ceļā izliktas barjeras, kā tas ikdienā ir treniņos. Arī sacensībās, ko sarīkoja liedagā, dominēja svabaduma princips. "Kurzemes Vārds" bija liecinieks, kā sportisti sēdās zirgos un, krēpēm gaisā plīvojot, sacentās slaloma stafetē, kā arī lika saviem kumeļiem izjust skrējiena burvību vairāk nekā puskilometru garā auļošanas distancē, bet pēc tam sakarsušos augumus veldzēja, peldoties jūras viļņos.

Jāteic, ka pamatīgs fiziskās izturības pārbaudījums sportistiem bija arī nometnes smagākā vīra nešana. Par uzvarētāju kļuva Mārtiņš Kalita. Viņš 115 kilogramu nastu pa smiltīm aiznesa piecdesmit metru tālu, bet pēc tam ilgi gulēja liedagā, līdz spēja atkal piecelties kājās. Savukārt jāšanas slalomā veiklākais izrādījās Mārtiņš Kārkliņš, kurš jāja ar Solvitai Gertsonei piederošo zirgu Vinta.

Pirms atgriešanās notika atsaģevēlēšanās

Ļoti nozīmīga nometnes "Ārprāc" sastāvdaļa bija sadarbošanās ar jūrmalciemniekiem. Ar vietējiem zvejniekiem kontaktus uzturēt palīdzēja Ivars Roga. Tādējādi jātniekiem un viņu līdzjutējiem bija iespēja pirms saullēkta doties ar kuģīti jūrā, lai piedalītos zušu zvejā, bet tiem, kam tik agri no rīta nāca miegs, tika sagādāta iespēja izvizināties jūrā jau dienas gaitā. Nometnes dalībnieki bija klāt arī pie zivju kūpināšanas un varēja nobaudīt, kā garšo svaigi kūpināta butīte, kas vēl nav pat lāgā atdzisusi no karsto dūmu pieskāriena.

Juris Kalita pastāstīja, ka nometnes otrajā dienā paredzēts Rucavas apmeklējums. Tāds esot vajadzīgs, lai, šī novada valodā runājot, notiktu atsaģevēlēšanās jeb mierīga atgriešanās ierastajā dzīves ritmā. Šāda atslodze esot ļoti nepieciešama, jo ne zirgiem, ne cilvēkiem nav viegli pēc izbaudītā tusiņa mērot divus desmitus kilometru garo mājupceļu. Tomēr par to, lai spēki neizsīktu un pietiktu līdz galam, esot gādājis Grobiņas "KB" vadītājs Maigonis Almanis un darbiniece Juta Klaipa, kā arī citi sponsori, "Līvu alu" ieskaitot.