Kurzemes Vārds

03:09 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Nāc uz manām trepēm spēlēties
Anda Pūce

Līdz 1.septembrim visā Latvijā atklās ap 70 jaunus bērnu rotaļu un atpūtas laukumus. Mūspusē jaunas rotaļu vietas būs arī Aizputes pagastā un Vaiņodē, kur bērni paši strādājuši pie laukumu projektiem un ar pašvaldību darbinieku rūpi tagad šīs mazo pagasta iedzīvotāju idejas tiek pārvērstas realitātē. Bērnu un ģimenes lietu ministrija šim mērķim piešķīrusi 76 000 latu.

Lai nodrošinātu pēc iespējas lielākam skaitam bērnu atpūtai piemērotu vidi un iespēju pilnvērtīgi pavadīt brīvo laiku, pašvaldībām ir iespēja pieteikt savus projektus finansējuma saņemšanai. Iepriekšējos pāris gados jau veiksmīgi realizēta īpaša programma, un kopumā Latvijā nu ir par aptuveni 300 spēļu vietām vairāk. Kā alternatīva zemē ieraktām riepām, pusizjukušām smilšu kastēm un sarūsējušiem slidkalniņiem.

Taču pat laimīgās pašvaldības un ministrija bijušas spiestas atzīt, ka kopumā Latvijas pilsētās un pagastos bērniem piemērotu publiski pieejamu rotaļu un atpūtas laukumu skaits joprojām ir nepietiekams. Tas tāpēc, ka arī vecāki nav tik turīgi, lai paši ziedotu naudu jaunām iekārtām un modernām šūpolēm. Ik gadu arī Liepājā, apbraukājot pilsētu, redzams, ka nekas īpašs mainījies nav. Taču labi, ka ir rotaļu laukums Jūrmalas parkā. Ak, jā, un jaunuzcelto namu dzīvokļu tirgotāji arī sāk bez apsargāta stāvlaukuma klientus vilināt ar pašiem savu rotaļu laukumu.

Kursabiedrene no Rīgas, šogad viesojoties ar mazo dēlēnu, izteica kādu atziņu, ko pārrunājusi arī ar savu ārstu - lauku bērni ir daudz drošāki un uzņēmīgāki par pilsētniekiem tieši tāpēc, ka jau no pašas mazotnes pieraduši dzīvoties savā vaļā. Lauku sētā, kur īpaši vasarā darbs dzen darbu, nevienam gluži vienkārši nav laika bērnu pieskatīšanai veltīt maksimālu uzmanību - turpat kartupeļu vagas malā arī jāatrod vieta, kur spēlēties. Un smilšu pārvadāšana ar rotaļu kravas auto, tāpat kā improvizēta smilšu kafijas liešana var notikt turpat laukmalā ne sliktāk kā krāsainā smilšu kastē. Arī pagastu centros, kur izvietotas daudzdzīvokļu mājas, mazos itin droši var palaist vienus spēlēties pagalmā, pieskatot bērnus pa virtuves logu, jo apdraudējums te nav tik liels kā kādā Rīgas mikrorajonā. Un bērns jau arī zina, ka smilšu kastē var justies gana droši un mammu var sasaukt. Protams, nevar arī riskēt, jo jau tagad lauku vide, kur cits citu labi pazina kopš dzimšanas, sākusi mainīties - parādījušies kaimiņi, kam pat vārdu lāgā nezini, ieklīst aizdomīgi tipiņi, tāpēc jāuzmanās ļoti. Nedrīkst aizmirst arī par ūdenskrātuvēm un citiem bīstamiem, taču vilinošiem objektiem. Patiesi - tikai viens solis līdz nelaimei. Īpaši tad, ja pagalmā nekā cita bez smilšu kastes arī nav. Tāpēc jauni rotaļu laukumi nevar būt tikai pilsētnieku privilēģija, tos noteikti un varbūt pat vēl vairāk pelnījuši arī lauku bērni.