Kurzemes Vārds

02:17 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas opera Simfoniskais orķestris un Mocarta opera uz teātra skatuves

Indra Imbovica

Šogad, kad visā pasaulē ar operu uzvedumiem un koncertiem plaši tiek atzīmēta dižā austriešu komponista Volfganga Amadeja Mocarta 250.dzimšanas diena, Liepājas Simfoniskais orķestris ar Pilsētas domes Kultūras pārvaldes daļēju finansiālo atbalstu šomēnes gatavojas dāvināt liepājniekiem iespēju baudīt viņa komiskās operas "Bēgšana no Seraja" iestudējumu, kas tiks parādīts 26. un 27.augustā uz Liepājas teātra skatuves.

Šī komiskā opera, kuru pats Mocarts dēvējis par dziesmu spēli, tiek iestudēta pilnā apmērā, ar dekorācijām, tērpiem un spožiem, starptautiski titulētiem solistiem. Lai liepājnieki un pilsētas viesi varētu baudīt visaugstākās raudzes mākslu, tika noslēgti līgumi ar Eiropas operteātros atzītiem dziedoņiem un Latvijas māksliniekiem: mūsu klausītājiem jau pazīstamā Ingrida Kaizerfelde (Austrija) dziedās galveno sieviešu - Konstances - lomu, karstasinīgā Belmontes tēlā iejutīsies Edgars Montvids (Lielbritānija/Lietuva), sprigano kalponi Blondhenu dziedās Daniela Fallija (Austrija), bet uzticīgo kalpu Pedrillo - Daniels Prohaska (Austrija), savukārt turku sultāna pils un harēma modrā uzrauga Osmina lomu izpildīs Romāns Poļisadovs (Latvija), bet starp dziedošajiem solistiem Selima-pašā lomā iejutīsies mūsu aktieris Juris Bartkevičs. Iestudējuma režisors ir Juris Strenga.

Protams, ka tik vērienīgu projektu realizēt saviem spēkiem un pieticīgajiem finansiāliem līdzekļiem nav iespējams. Ir nepieciešams nopietns sponsoru atbalsts, lai iestudējumu varētu pilnā apmērā realizēt un lai liepājniekiem nevajadzētu sūroties, ka visapkārt Latvijā notiek gan brīvdabas, gan viesizrādes ar operiestudējumiem, tikai ne Liepājā. Tādēļ Liepājas Simfoniskais orķestris un Liepājas koncertzāles Atbalsta fonds vēršas ar aicinājumu pie Latvijas un Liepājas uzņēmējiem un turīgajiem pilsoņiem finansiāli atbalstīt šo iestudējumu. Par iestudējuma tapšanas nozīmību saruna ar Liepājas Simfoniskā orķestra galveno diriģentu Imantu Resni.

- Maestro Resni, vai iestudējums nav apdraudēts, ja vēl pietrūkst tam nepieciešamā finansējuma?
- Situācija ir kutelīga, bet kā mēdz teikt - kas neriskē, tas nevinnē. Mēs riskējām ar to, ka paļāvāmies uz vienu ģenerālsponsoru, bet diemžēl saņēmām mazāk naudas, nekā cerējām.
- Bet, kā ir noprotams, tad jums tomēr ir atsaukušies vairāki uzņēmumi un turīgas privātpersonas?
- Jā, un tas sevišķi iepriecina, jo parāda, ka šobrīd sabiedrība jau ir tādā līmenī, kad turīgi cilvēki sāk saprast un novērtēt patiesas kultūras un mākslas vērtības, lai gan atsevišķas personības arī agrāk un vienmēr ir atbalstījušas tādas lietas. Šim projektam finansiāli jau palīdzējuši ne tikai liepājnieki, bet arī Rīgas uzņēmēji, jo projektā paredzēts šīs operas iestudējumu uzņemt arī DVD variantā.
- Tā kā uzņēmumu atvēlētie finansējumi notiek ar Liepājas koncertzāles Atbalsta fonda starpniecību, tad, ja pareizi saprotu, tie saņem nodokļu atlaidi 85 procentu apmērā. Jūs minējāt, ka aicinājumam palīdzēt atsaukušās arī privātpersonas. Varbūt varat kādas minēt?
- No liepājniekiem vispirms varu minēt Liepājas koncertzāles Atbalsta fonda biedrus Zigrīdu Rusiņu, Ivaru Kesenfeldu un Aināru Kreicu, vēl varu nosaukt Aloizu Norkus un Uldi Gravu. Droši vien vēl nāks klāt. Mani personīgi ir ļoti aizkustinājusi šo cilvēku atsaucība un nopietnā attieksme pret savas pilsētas kultūras vērtībām. Tajā pašā laikā nav izpalikusi arī vilšanās, jo Liepājā ir pietiekami daudz turīgu cilvēku, uzņēmēju, kas varētu atbalstīt šādus projektus.
- Kā vēsta jaunākā informācijā, tad pēdējā brīdī finansiālo atbalstu 7600 latu apmērā vienprātīgi akceptējuši deputāti Finanšu komitejas sēdē?
- Jā, tas iestudējumam ir ļoti nozīmīgs atbalsts no Liepājas domes puses, pretējā gadījumā projekts būtu apdraudēts. Sirsnīgs paldies pašvaldībai un Finanšu pārvaldes vadītājai Dacei Gertsonei, kura atrada iespēju šo finansējumu izdalīt. Vēl gan tas jāapstiprina Pilsētas domes sēdē.
- Pirmdien, 14.augustā, Liepājā sabrauc jau visi solisti, lai sāktu mēģinājumus ar orķestri un režisoru Juri Strengu. Kāpēc jūs izvēlējāties tieši šo režisoru?
- Es ļoti augtu vērtēju Jura Strengas erudīciju un intelektuālo potenciālu. Pie tam viņš ir arī poliglots, perfekti prot gan angļu, gan vācu un vēl citas valodas, tā kā viegli būs strādāt un saprasties ar viessolistiem. Tāpat esmu gandarīts, ka operā spēlēs, protams, runājošu, ne dziedošu lomu, aktieris Juris Bartkevičs. Mums ar viņu padomā ir arī viens otrs pārsteigums skatītājiem. Jā, un vēl iestudējumā esam pieaicinājuši Liepājas ceļojošā leļļu teātra "Maska" māksliniekus Agitu un Pēteri Trupus, kuri ar lellēm operā izspēlēs vairākas epizodes.