Kurzemes Vārds

17:41 Pirmdiena, 21. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Dabas ritmi, iestrādāti tekstilijās

Daina Meistere

Liepājas Latviešu biedrības namā apskatāma Iras Cīrules tekstiliju personālizstāde ar nosaukumu "Dabas ritmos". Tekstilmāksliniece pastāsta, ka tajā apkopots viņas veikums, kas parāda, kā laika gaitā mainījusies darbu tematika, to apjoms, lietotie materiāli.

Ira Cīrule sevi sauc par Ernas Ošeles skolnieci, jo savulaik mācījusies pie mākslinieces Lietišķās mākslas vidusskolas Tekstila nodaļā. Pirmais izstādes posms sākas ar 1981.gadu. "Zemes dārzs" ir tā nosaukums. Tas arī iezīmē visu pārējo darbu tēmas, kas vairāk vai mazāk saistītas ar ziediem, dabu, zemi un tās dzīļu spēku. Jo tekstilmākslinieki taču savu veidojumu materiālu ņem no dabas - tas ir lins, tā ir dzija un jūraszāles.

- Tolaik es dzīvoju Tadaiķos, vadīju tur rokdarbu pulciņu, modē bija mezglotie darbi, un mēs visas bijām aizrāvušās ar šo tehniku, veidojām sienas dekorus, lielākus un mazākus, arī krāsotus, - atceras tekstilniece. No otrā radošā posma raksturīgākais darbs ir Durbes sieviešu kora karogs, veidots kā Durbes ģerbonis. Tas ir pasūtījums, kopā ar kori piedalījies Dziesmu un deju svētkos. Pašai viņai vismīļākie ir nelieli darbi - mezgloti, tamborēti, vīti no diegiem un auklām. No krāsotām biszālēm darināti ne tikai dekori, bet arī izveidoti ziedi un citi dāvanām derīgi darbi. Pēdējie izstādē apskatāmie izstrādājumi datēti ar šo gadu. Lai gan varētu domāt, ka laika tam atliek visai maz. Jo Ira Cīrule ir Liepājas Amatnieku biedrības priekšsēdētāja, tāpēc šobrīd viņai ir būtiski ne tikai zināt, kā top pašas darbi, bet arī parūpēties par citiem.

- Tirgus ir jāpēta, lai zinātu, ko piedāvāt, - saka amatnieku saimes līdere. - Mēs ar saviem darbiem esam piedalījušies kā Brīvdabas muzeja un Tallinas gadatirgos, tā nupat bijām Cēsu jubilejas svinībās. Pārliecinājos, ka pircēji pēdējā laikā kļuvuši maksātspējīgāki, bet viņu prasības arī augušas. Tagad vēlas kaut ko oriģinālu. Es esmu piedāvājusi tamborētas krellītes, piespraudītes, tās patīk, - saka Ira Cīrule.

Bet vakar viņa bija satraukta, jo ne jau katru dienu savu veikumu nodod skatītāju vērtējumam. Taču jubilejas personālizstādes atklāšanas reizē draugu un skatītāju teiktie labie vārdi uzmundrināja.