Kurzemes Vārds

18:24 Pirmdiena, 3. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

No jumta aizbraukšanas nav pasargāts neviens
Ita Cērmane

Prātam neaptverams bija gadījums Valmierā – dubultslepkavība, kad augsta ranga Iekšlietu ministrijas amatpersona nošāva divus policistus.
Pēc traģēdijas atklājās, ka šāvējs jau iepriekš pastrādājis likumpārkāpumus, taču ieņemamā amata dēļ viņam izdevies izkulties ar veselu ādu. Proti, tiek pieļauta iespēja, ka vainīgais sekmējis ieroču reģistra datu bāzes rediģēšanu, tādējādi sevi pasargājot no šaujamieroča konfiskācijas. 24.jūnijā viņš tika aizturēts par braukšanu reibumā. Viņam sastādīja protokolu, uzlika naudassodu, kā arī atņēma autovadītāja apliecību. Vajadzēja arī anulēt ieroču atļaujas un pašus šaujamos konfiscēt, bet tas nenotika, jo ziņas no ieroču reģistra, ka tādam un tādam cilvēkam jāatņem ieroči, pazuda.
Ministru prezidents Aigars Kalvītis norādīja, ka pēdējā laikā bieži augsta ranga policijas priekšnieki pret saviem pienākumiem izturas bezatbildīgi: "Te nav runa par zemo atalgojumu un materiālās bāzes trūkumu, runa ir par atbildību."
Sarunā Liepājas policijā uzzināju, ka policijas darbiniekiem ir tādas garantijas, kādas valsts nodrošina. Dzīvība un veselība nav apdrošinātas – to var darīt pēc brīvprātības principa, pats apmaksājot polisi. Iekšlietu struktūras darbinieku ģimenes saņem kompensācijas, ja darbinieks iet bojā, pildot dienesta pienākumus. Ja nelaime notikusi ārpus darba laika, kompensācija nepienākas.
Savukārt VP Personāla vadības biroja Personāla kvalitātes vadības nodaļas veiktajā pētījumā secināts, ka galvenais iemesls brīvprātīgai aiziešanai no dienesta Valsts policijā ir zemais atalgojums. Aktuālas problēmas ir arī nenodrošinātas sociālās garantijas un neapmierinošie darba apstākļi.
Manuprāt, veselo saprātu zaudēt var gan policists, gan ikviens cits. Un lielākajā daļā gadījumu, kā jau iepriekš vairākkārt esmu minējusi, vainīga ir vella dzira. Piemēru gana. Arī Ogres rajona Policijas pārvaldes priekšnieks un Kriminālpolicijas priekšnieks uz laiku atstādināti no amata saistībā ar kādu Ogres policistu, kurš ārpus darba laika 12.jūnijā nevajadzīgi izšāva Lielvārdē spēļu zālē "Joker". Spēļu zālē notika apšaude, taču neviens tajā necieta. Konfliktā bija iesaistīts policists, kurš uz spēļu zāli brīvdienās esot gājis regulāri, taču šoreiz lietojis pārāk daudz alkohola. Savukārt Ugālē negadījumu reibumā izraisīja kāds puisis. Viņš izdarīja pašnāvību, ar vieglo mašīnu frontāli ietriecoties pretimbraucošajā autofurgonā. Pēkšņā agresijas lēkmē puisis vispirms meties virsū biedriem, bet, kad tie iemukuši mežā, ielēcis auto un triecies pa šoseju tieši pretim kravas auto. Ekspertīzē vēl skaidro, vai puisis bija reibumā, bet policijas rīcībā ir informācija, ka jaunietim jau iepriekš bijušas psihes problēmas.
Uzzinot par traģiskajiem negadījumiem, kad prāta aptumsumā, kas nereti ir alkohola dēļ, ļaudis nodara pāri sev vai citiem, atceros psiholoģijas nodarbību augstskolā, kur mums skaidroja, ka ļaudis mēdz būt gan ar stabilām, gan labilām nervu sistēmām. Otrie, pārdzīvojuši lielāku nelaimi, pazaudē jumtu. Tāpēc, manuprāt, pieņemot darbā iekšlietu struktūrā, izsniedzot ieroča nēsāšanas atļauju, ļaujot sēsties pie stūres, būtu veicama stingrāka kontrole, vai kādam netaisās aizvērties šīberis. Nevis tradicionālā medicīniskā pārbaude reizi piecos vai desmit gados, bet vismaz ikgadēja gan. Nevar taču trakajam ielikt rokās granātu un cerēt, ka viņš to gredzenu neizraus…