Kurzemes Vārds

00:29 Svētdiena, 5. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Milzu tomāti piemājas dārziņā

Sirmā kundze Lidija, kura dzīvo Liepājā, Līvas ielā, uz redakciju atnesa pašas izaudzētus brīnumus – milzu tomātus, no kuriem lielākais svēra vienu kilogramu. "Es 40 gadu audzēju ogas un dārzeņus savā piemājas dārziņā, bet kaut kas tāds man gadījies pirmo reizi. Tāpēc izdomāju atnest uz redakciju, lai citi ļaudis arī redz," stāstīja Lidija.
Tomātu stādus viņa pirkusi Pētertirgū, un šķirne saucas "Lotringas skaistulis". To viņa audzējusi arī agrāk, taču iepriekš visi tomāti bijuši normāla lieluma. To, ka šogad no stādiem gaidāms kas īpašs, Lidija sapratusi, kad redzējusi vienā stādā augam 12 tomātu bumbuļus. Tagad radi un kaimiņi nāk aplūkot viņas lolojumus un gaida – kazi, nobriedīs vēl kāds kilogramu smags tomāts.

Skaistumkopšanas salons "Avēnija" jaunās telpās

Uz jaunu ēku Ludviķa ielā pārcēlies skaistumkopšanas salons "Avēnija" (attēlā), kas nupat atzīmēja savu sesto dzimšanas dienu. Nams uzbūvēts un iekārtots pilnīgi no jauna, 900 kvadrātmetrus plašo interjeru veidojusi Olga Šmeļova. Pirmajā un otrajā stāvā ir pakalpojumi klientiem, trešajā stāvā – konferenču zāle. Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja salona saimnieces Ludmila Čečotkina un Olga Šapošņikova, "Avēnijā" tiek piedāvāts visplašākais skaistumkopšanas pakalpojumu klāsts, sākot ar friziera, manikīra, pedikīra un beidzot ar kosmetologa, figūras korekcijas aparatūras "LPG", solārija u.c. pakalpojumiem. Lielākajai daļai salonā "Avēnija" strādājošo meistaru ir Eiropas Savienības standartiem atbilstoši sertifikāti.

Aicina izgatavot Liepāju raksturojošus suvenīrus

Ar šo nedēļu Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojs rīko konkursu "Liepājas suvenīri – 2006", lai aktivizētu jaunu, tūristiem interesantu Liepājas suvenīru izgatavošanu un pārdošanu. Tajā aicināti piedalīties visi amatnieki un mākslinieki, kas konkursa suvenīrus var izgatavot arī tirdzniecībai. Dalībniekiem jāiesniedz suvenīra eksemplārs un informācija par darba nosaukumu Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojā, Rožu laukumā 5/6, līdz 18.augustam pulksten 18, norādot arī savu vārdu, uzvārdu un tālruņa numuru. Iesniegtos darbus vērtēs 19.augustā, tos no pulksten 12 līdz 19 izliekot apskatei Jūrmalas parkā pie Liepu un Peldu ielas krustojuma. Darbus vērtēs gan komisija, gan arī visi skatītāji. Labākā suvenīra izgatavotājs saņems balvā 100 latu, bet veicināšanas balvas ieguvējs – 60 latu, savukārt skatītāju balvas ieguvējam tiks 40 latu. Plašāku informāciju par konkursu iespējams iegūt Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojā vai pa tālruni 3480808, kā arī mājaslapā www.liepaja.lv.

Konkurss par patruļkuģa nosaukumu

Valsts robežsardzes Galvenā pārvalde saskaņā ar Šengenas konvencijas finanšu programmas projektu "Robežapsardzības mobilitātes uzlabošana jūrā" jūnija vidū ar akciju sabiedrību "Baltic Workboats" noslēdza līgumu par jūras patruļkuģa piegādi. Šis uzņēmums 12 mēnešu laikā piegādās Valsts robežsardzes jauno patruļkuģi. Lai izvēlētos visprecīzāko, visskanīgāko un visatbilstošāko jaunā kuģa nosaukumu, robežsardze izsludinājusi konkursu. Priekšlikumus par kuģa nosaukumu ar pamatojumu, kāpēc iesaka tieši tādu, līdz šā gada 25.augustam var iesniegt pa e–pastu robež[email protected] vai pa pastu, adresējot Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Preses un sabiedrisko attiecību dienestam ar norādi "Konkursam".

Atkal būs "Laimas" veikals

Kā "Kurzemes Vārdu" informēja SIA "Saldumu tirdzniecība" menedžere Anna Vāvere, 18.augustā no jauna atklās liepājnieku iemīļoto uzņēmuma "Laima" firmas veikalu Liepājā, kas piedāvā arī "Staburadzes" produkciju. Tagad tas mainījis atrašanās vietu un savus pircējus gaidīs tirdzniecības nama "Kurzeme" pirmajā stāvā. Veikalā varēs iegādāties šokolādi, konfektes, cepumus, vafeles, tortes, kēksus un citus saldumus, kā arī saldas dāvanas. Veikala atklāšanas dienā visus pircējus gaidīs īpaši pārsteigumi un akcijas.

Īri paaugstinās bez regulatora ziņas

Nesen Sabiedrisko pakalpojumu regulators nepiekrita īres maksas paaugstināšanas projektiem, ko bija iesniegusi namu pārvalde "Jaunliepāja". Kā šķiet, tāds pats liktenis gaida arī "Vecliepājas" priekšlikumus. Tādēļ tur cenšas panākt vēlamos rezultātus citādā veidā. Kopsapulcēs mēģina pārliecināt iedzīvotājus, lai viņi palielinātu maksu paši pēc savas iniciatīvas. Tādi lēmumi pieņemti jau 30 mājās, bet vidējā maksa par kvadrātmetru tajās ir 35 santīmi. Namu pārvaldes izplatītajā informācijā norādīts, ka atbilstoši Ministru kabineta 2005.gada 22.februāra noteikumiem Nr.135 apsaimniekojošais uzņēmums pats var palielināt maksu par apsaimniekošanu, ja līdzekļu tam nepietiek, un tas jau izdarīts 8 mājās. "Vecliepājas" vadītāji atgādina arī to, ka no 1.janvāra maksimālā maksa par kvadrātmetru sasniegs 48 santīmus. Šāds projekts iesniegts Sabiedrisko pakalpojumu regulatoram.

Apgūst pieredzi Čehijas firmā

SIA "Valodu vēstniecība" īstenoja programmas "Leonardo da Vinci" mobilitātes projektu "Tulkošanas pakalpojumu kvalitātes paaugstināšana Liepājā", un uzņēmuma darbinieki Undīne Krauze un Andris Lanka piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā uz Čehiju firmu "Technidok". Projekta galvenais mērķis bija papildināt zināšanas uzņēmuma vadībā, cilvēkresursu vadībā, kā arī tulkošanas programmas apguve. Projekts īstenots ar Eiropas Kopienas atbalstu.

Kur spēlēties un sportot

Karostā un Jaunliepājā izveidoti un labiekārtoti bērnu laukumi. Karostā, Atmodas bulvārī 8, daudzdzīvokļu māju bērniem un pusaudžiem ir pieejams strītbola grozs, futbola vārti ar tīklu, bērnu šūpoles, smilšu kaste un atjaunotas konstrukcijas fiziskām aktivitātēm. Jaunliepājā, daudzdzīvokļu māju iekšpagalmos Krūmu, Siļķu, Mežu un Žagatu ielā, ir ierīkota smilšu kaste ar jumtiņu, trīs parka soliņi, kā arī izveidoti celiņi un uzstādītas ietves plāksnes. Bērnu laukumi izveidoti un labiekārtoti ar Liepājas līdzdalību Bērnu un ģimenes lietu ministrijas ik gadu izsludinātajā konkursā par bērnu laukumu ierīkošanu pašvaldībās. Mūsu pilsētas pašvaldība šim mērķim saņēma 2000 latu.

Dabas pulciņš par Latvijas dižakmeņiem

Reģionāli informatīvais centrs "Vide elpo" aicina jaunāko klašu skolēnus šodien pulksten 16 pie kultūras un informācijas centra "[email protected]" galerijas, Atmodas bulvārī 6, uz pulciņu "Es esmu dabā". Tā dalībnieki uzzinās, kādi laukakmeņi sastopami Latvijā, kādi ievērojami dižakmeņi ieraugāmi mūsu pusē un kādu spēku tie glabā. Lai radītu jaunrades auru un atklātu dalībnieka radošās spējas, tiks apgleznoti akmeņi, radīti katra dalībnieka stāsti par savu radīto akmeni un stāstītas teikas par Latvijas akmeņu izcelšanos. Informatîvâ centra "Vide elpo" aktivitâtes atbalsta Latvijas Vides aizsardzîbas fonds un kultûras un informâcijas centrs "[email protected]".

Mūsu robežsargi piedzīvo pārmaiņas

Mūsu robežsargi 2006.gada pirmajā pusē piedzīvojuši pārmaiņas, "Kurzemes Vārdam pastāstīja Valsts robežsardzes Liepājas pārvaldes priekškieka palīgs Aiga Uzare. Pēc 50 gadu darba izdienes pensijā devies līdzšinējais mūsu robežsardzes priekšnieks Dzintars Priede. Patlaban viņa pienākumus pilda Jānis Lūks.
Šogad, salīdzinājumā ar aizvadītā gada attiecīgo laika posmu, pieaudzis arī mūsu robežsargu darba apjoms. Ja 2005.gada pirmajā pusgadā tika Liepājā un rajonā uz robežas tika pārbaudītas 40 552 automašīnas un 110 301 persona, tad šogad – 44 887 automašīnas un 122 894 personas. Lielākā robežas šķērsotāju plūsma bijusi caud Rucavas robežkontroles punktu (64 151).
Diemžēl, bez pārkāpumiem neiztika. Pieķerti 23 robežpārkāpēji, no kuriem lielākā daļa grēkotāju (13 personas) bija Lietuvas pilsoņi. Biežākie pārkāpumu veidi bija robežas šķērsošana bez ceļošanai derīgiem dokumentiem, mēģinājums šķērsot robežu bez personas dokumentiem, kā arī transporta līdzekļa robežas šķērsošanas noteikumu neievērošana.
Savukārt Imigrācijas dienesta darbinieki Liepājā un rajonā šā gada pirmajos sešos mēnešos aizturējuši astoņas personas, no kurām divi bija meklēšanā esoši ārzemnieki. Četras personas izraidītas no valsts. 36 personām sastādīti protokoli par dzīvošanu bez pases vai strādāšanu bez darba atļaujas.

Mūsu robežsargu pārbaudītās personas un transports
2006.gada 1.puse 2005.gada 1.puse
Personas 122 894 110 301
Automašīnas 44 887 40 552
Kuģi 345 349
Lidmašīnas 14 13
Vilcieni 46 12

Pie jūras novēro mirāžu
Viktors Ulberts

Izrādās, tāda dabas parādība kā mirāža nav vis raksturīga tikai tuksnešainiem apvidiem vai tāliem okeāniem. To iespējams novērot arī tepat Liepājas jūrmalā.
"Kurzemes Vārda" fotogrāfs pievakarē pludmalē pie akciju sabiedrības "Kursa" novēroja savdabīgu kuģu pārvietošanos, kuri palaikam mainīja formu un dažbrīd vispār izskatījās pēc taisnstūra kluča.
Sazinoties ar Liepājas ostas pārvaldnieku Aivaru Boju, noskaidrojās, ka nekādi mistiski kuģu manevri pie ieejas Liepājas ostā nenotiek. Viņš izteica aizdomas, ka tā varētu būt mirāža gaismas refrakcijas dēļ. Pēc iepazīšanās ar fotogrāfijām viņš savu versiju apstiprināja. "Es pats to bieži esmu novērojis gan okeānos, gan tepat Liepājā. Gaismas staru laušanas jeb refrakcijas dēļ kļūst redzami objekti, kuri atrodas tālu prom. Tāpēc rodas neizpratne, kā kuģis iegūst neiedomājamus apveidus, vai arī viens ir pacelts augstu virs ūdens, cits dziļi iegrimis," skaidroja A.Boja.
Zinātnieki skaidro, ka gaisma tāpat kā vilnis izplatās visos virzienos no avota, pakāpeniski zaudējot savu enerģiju. Līdzīgi vilnim gaisma maina virzienu, pārejot no vienas vides citā – šo procesu sauc par refrakciju jeb staru laušanu. Tādēļ kļūst redzami objekti, kas atrodas vairākas reizes tālāk par apvārsni. Ja refrakcija ir stipra, pat rodas tālu objektu vibrācijas sajūta.

Izglīto par krūts vēzi

Vakar Liepājas domē sievietes, kas pārcietušas krūts vēzi, kā arī viņu piederīgos, radiniekus un citus interesentus aicināja onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks". Tajā speciālisti informēja sanākušās sievietes par krūts vēža problēmu, tās izplatību un citiem svarīgiem jautājumiem, lielu uzmanību veltot gan paškontrolei, gan faktam, ka laikus atklāts vēzis ir ārstējams ar iespējami maziem bojājumiem. Atgādināsim, ka krūts dziedzera vēzis ir viens no izplatītākajiem ļaundabīgo audzēju veidiem un šī vēža forma aizvien vairāk izplatās visā pasaulē. Tāpēc, kā informēja speciālisti, jebkuru aizdomu gadījumos ir jāmeklē palīdzība gan pie ģimenes ārsta, gan pie onkologa. Varēja saņemt arī padomus, kā atgūties pēc operācijas, par protēžu lietošanu un citos jautājumos.

Jauni māju apsaimniekotāji

Vakar notikušajā domes sēdē septiņi jautājumi bija saistīti ar dzīvojamo māju pārvaldīšanas tiesību nodošanu. Tādējādi turpmāk dzīvojamo māju, kas atrodas Graudu ielā 11/13 apsaimniekos dzīvokļu īpašnieku biedrība "Graudu 11/13", māju Nākotnes ielā 13 – biedrība "Nākotne 13", Brīvības ielā 17/19 – biedrība "Ceriņi", māju K.Valdemāra ielā 44 – apsaimniekos dzīvokļu īpašnieku pilnvarota persona Alija Uzuliņa, Brīvības ielā 96 – biedrība "Brīvība 96", K.Ūliha ielā 35/37 – biedrība "Uliha nams" un Peldu ielā 9, kur pirms laika notika izsole, gan dzīvojamās, gan nedzīvojamās telpas pārvaldīs Guntars Brečs.

Pagarina tiesu piesēdētāju pieteikšanos

Aizvadītajā domes sēdē deputāti, atklāti balsojot, ievēlēja jaunus Liepājas tiesas piesēdētājus. Tie ir Guna Dāboliņa, Astrīda Emberga, Vineta Grasmane, Dzintra Pētersone un Sandra Treiliba. Tā kā Liepājas tiesā joprojām ir nepieciešami tiesas piesēdētāji, to kandidāti var pieteikties līdz šā gada 31.decembrim. Pieteikšanās notiek Liepājas domes informācijas centrā (1.stāvā), kur var saņemt arī atbildes uz jautājumiem saistībā ar tiesu piesēdētājiem.

Policija pieskatīs pīļu medniekus

No 12.augusta līdz novembra vidum ilgs kārtējā ūdensputnu medību sezona. Policija lūdza atgādināt, ka jāievēro likumā noteiktā kārtība un drošības pasākumi, lai medības sagādātu gandarījumu, nevis vajadzētu piemērot sodus. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse pastāstīja, ka policijas darbinieki, tāpat kā pērn, veiks preventīvus pasākumus un kontrolēs, lai medību sezona noritētu likumīgi un droši. Īpaša uzmanība tiks pievērsta "Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa" pantiem, kas saistīti ar medību noteikumu pārkāpšanu, transportlīdzekļu vadīšanu alkohola, narkotiku vai citu apreibinošu vielu ietekmē, kā arī ieroču aprites kārtības pārkāpšanu.

Jauni skolu nolikumi

Domes sēdē ar dažiem deputātu ieteiktiem labojumiem apstiprināja Liepājas 1.ģimnāzijas un Centra pamatskolas nolikumu. Pakāpeniski notiks arī citu skolu nolikumu pārstrāde un apstiprināšana. Kā pirmā bija 2.vidusskola, kuras nolikumu arī apstiprināja šajā sēdē. Deputāti akceptēja arī Bērnu nama nolikumu. Atgādināsim, ka turpmāk šī iestāde atradīsies Sociālā centra padotībā.