Kurzemes Vārds

03:59 Ceturtdiena, 9. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cope

Ķeras arī lecīgi spurainie asari
Miks Kuncītis

Kaut arī makšķernieku lomu reitingā spuraini plēsīgais asaris nav atrodams pašā kārojamāko zivju spicē, bez šaubām arī šis ņiprais ūdens radījums copmaņiem spēj sagādāt daudz patīkamu un azartisku mirkļu. Šobrīd asaru amatierzvejas bums skāris arī mūspuses makšķernieku prātus.

Nepacietīgais viltnieks asaris

Asarus var atrast jebkurā Latvijas ūdenstilpē. Izskaidrojums pavisam vienkāršs – to ikri ir ļoti lipīgi, tie pielīp putnu spalvām, kuri tos iznēsā pa dažādām ūdenskrātuvēm. Makšķerēšanas literatūrā var atrast ziņas, ka asari sasniedz 50 cm garumu un dažkārt pat trīs kilogramu svaru. Iespējams, šādi eksemplāri ir sastopami, bet parasti ķeras 15 līdz 25 centimetrus gari asari, savukārt tādi, kas sasnieguši vairāk nekā kilogramu, mūspuses ūdeņos ir ļoti liels retums.
Asari barojas pa visu ūdenstilpi un izjūt lielu konkurenci barības ieguvē ar citu sugu zivīm. Pirmajā dzīves gadā asaru ēdienkartē ir planktons un dažādi kāpuri. Tieši šajā laikā tie veido barus un dažkārt tajos ir pat daži tūkstoši īpatņu. Iecienītākās asaru ēsmas zivis ir mailītes un raudiņas, dažkārt arī pašu sugas jaunuļi. Ūdenskrātuvēs, kas savienotas ar jūru vai līci, asari bieži vien ir stipri lielāki. Jo lielāki asari, jo mazāk tie uzturas barā, lielie bieži vien dzīvo un barojas vienatnē – šis novērojums līdzinās dzīvesveidam.
Asaru cope lielā mērā ir atkarīga no laika apstākļiem. To peldpūslis ir ļoti jutīgs pret atmosfēras spiediena maiņu. Kad tas pazeminās vai paaugstinās, sākas adaptācijas posms, un zivis jūtas slikti. Šajos brīžos tās nebarojas, taču ir brīži, kad spiediena pieaugums copi aktivizē. Bet pats labākais copes laiks ir jebkuros pastāvīgos laika apstākļos, lai gan pašiem makšķerniekiem patīk saulainas dienas. Tāpat cope ir atkarīga no ūdens temperatūras – asari ir siltummīļi.

Galvenais – būt īstajā vietā un laikā

Zinot asara straujo dabu, var secināt, ka šo asins kāro plēsoņu cope ilgi nebūs jāgaida, jo, sajutis maltīti, tas žigli metīsies virsū. Tā kā asari lielākoties pārvietojas un medī baros, svarīgi atrast to uzturēšanās vietu, kas nebūt nav grūti izdarāms – vasarā tos var pamanīt itin viegli un no liela attāluma, kad tie ūdens virspusē cītīgi gaida nārstojošo stagaru un salaku mazuļus. Taču šeit jāmin, ka asari nesmādē arī mazas raudiņas, vīķes, plaužus un citas nelielas zivtiņas.
Pašlaik spiningotāju vidū populāras ir mazas gumijas zivtiņas jeb tvisteri, uz kuriem ik gadu parasti tiek noķerts lielākais skaits asaru. Šobrīd copmaņu aprindās runā, ka labākā cope esot tā saucamā Golodova dambja galā, kur viens otrs makšķernieks jau pamanījies tikt pie vairākiem desmitiem šo spuraino radījumu, kuru svars mērāms ap 300 līdz 400 gramiem. Spiningojot asarus minētajā vietā, labāk izmantot ne lielāku kā 0,2 milimetru auklu un tvisteri uzspraust uz neliela džiga – svingalvas āķa, lai tas makšķerējot turētos ūdens virspusē. Jau minēju, ka asaris parasti izceļas ar savu agresivitāti, tam patīk, ka tā izvēlētā maltīte izrāda pretestību, tādēļ spiningojot ieteicams viltus mānekli kaitinoši kustināt uz visām pusēm. Šāda nekaunība asarim noteikti liks rīkoties, un nepaies ne sekunde, kad sajutīsit pamatīgu sitienu. Dažkārt, ķerot šīs zivis, gadās tā, ka jūsu izvēlētais māneklis šķiet pievilcīgs arī mūspuses ūdeņu lielākajām plēsoņām – zaļsvārcēm, un, manuprāt, līdz brīdim, kad gūtais loms parādās ūdens virspusē, ir grūti saprast, kas tad iekārojis manis izvēlēto viltus ēsmu, jo, neskatoties uz abu šo zivju sugu izmēriem, cīņas ir visai sīvas.
Runājot par makšķerēšanas noteikumiem, iekšējos ūdeņos noķerto asaru svars nedrīkst pārsniegt piecus kilogramus, pretējā gadījumā zivju inspektoriem ir tiesības sastādīt administratīvā pārkāpuma protokolu par Latvijas Zivsaimniecības pārvaldes izstrādāto noteikumu neievērošanu.

Asari pārtop gardā maltītē

Vispirms, domājot par kulināriju, nāk prātā asaru zupa, kas bez šaubām makšķernieku ēdienkartē ir viens no populārākajiem un gardākajiem ēdieniem. Vasarai piemērota varētu būt aukstā zupa, kuras pagatavošanai nepieciešams viens litrs ūdens, 450 gramu asaru, neliels sīpols, viena piektdaļa pētersīļa saknes, sāls, 100 gramu svaiga gurķa, trīs vārītas olas, saišķis sīpolloku un diļļu, 100 gramu skābā krējuma, viena tējkarote cukura, kā arī citrons.
Sākumā no zivju galvām un asakām vāra buljonu, ko izkāš. Buljonā ieliek sīpolus, pētersīļus, sāli, piparus, lauru lapas un uzvāra, pieliek zivju gabaliņus un turpina vārīt, līdz tie gatavi. Tad zivju gabaliņus izņem, buljonu izkāš un atdzesē. Pēc tam pieliek skābu krējumu, sasmalcinātus svaigus gurķus, cieti vārītas olas, sīpollokus, dilles, cukuru un citrona sulu. Pirms pasniegšanas šķīvī liek zivju gabaliņus un piegriež citrona šķēlīti.