Kurzemes Vārds

19:25 Ceturtdiena, 3. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Paplašina biznesu ārvalstīs

Sarmīte Pelcmane

Lai arī pamazām, tomēr Liepājas uzņēmēji mēģina meklēt savu ražojumu noietu ārvalstīs. Veiksmīgākie no viņiem, protams, ir tie, kuru uzņēmumi dibināti ar ievērojamu ārvalstu kapitāla līdzdalību un mērķis jau uzreiz bijis ražot lētu produkciju eksportam, tādu uzņēmumu ne mazums ir jaunizveidotajos biznesa parkos, lielākoties ar Skandināvijas valstu līdzdalību. Taču palēnām spēkus un pieredzi audzē arī īsteni vietējie uzņēmumi, kuri pamazām iekaro savu vietu gan vietējā, gan izmēģina spēkus ārējā tirgū.

Viens no veiksmīgiem uzņēmumiem pašmāju un ārvalstu tirgū ir akciju sabiedrība "Liepājas papīrs". Kā informēja akciju sabiedrības prezidents Jānis Vilnītis, šis gads uzņēmumam sācies veiksmīgi, tāpēc gada ražošanas pieaugums prognozēts par 28 procentiem.

"Liepājas papīrs" šogad plāno atvērt pārstāvniecību Lietuvā, kur galvaspilsētā Viļņā tiek meklētas piemērotas telpas un darbinieki, bez tam "Liepājas papīram" jau trīs gadus ir pārstāvniecība Maskavā. No kopējā produkcijas apjoma "Liepājas papīrs" eksportē 40 procentus, bet pašmāju tirgū tiek realizēti 60 procenti. Šogad "Liepājas papīrs" sācis apgūt arī Zviedrijas tirgu.

Tikko, jūlijā, logu, durvju un stikla konstrukciju ražotāja "AILE grupa", kas ietilpst akciju sabiedrības "UPB" holdingā, ekspluatācijā nodeva vēl vienu stikla un alumīnija konstrukciju ražotni Pulvera ielas industriālā parka teritorijā. Plānots, ka pērn darbu sākušajā ražotnē ražos koka un alumīnija logus, bet jaunajā ražotnē – stiklotas alumīnija konstrukcijas.

Kā vērtē "UPB" holdinga uzņēmuma "Aile grupa" direktors Valdis Mors: "Pagājušais gads mums bija ļoti labs – izdevās paplašināt tirgu, darbu sāka jaunā ražotne, uzsākām jauna produkta ražošanu." Strauji palielinoties pieprasījumam ārvalstu tirgos, stikla un alumīnija konstrukciju ražotājs "Aile grupa" plāno šogad trīskāršot eksportu. Uzņēmums iegādājies Dānijas ražotāja "ProTec" licenci, noslēgtais sadarbības līgums paredz, ka šeit saražotais galvenokārt nonāks Skandināvijas tirgū ar zīmolu "AlCom".

Divpadsmit gadu darbības laikā "AILE grupa" jau realizējusi daudzus nozīmīgus, tehnoloģiski sarežģītus projektus Latvijā, Norvēģijā, Dānijā, Zviedrijā, Islandē u.c. Pašlaik "AILE grupa" Skandināvijā strādā pie vairākiem nozīmīgiem objektiem.

Bet akciju sabiedrības "Lauma" īpašnieki – investīciju partneru grupa "Alta Capital" – nolēmusi iegādāties Baltkrievijas veļas ražotāja "Milavica" akciju kontrolpaketi, līdz ar to daļa "Laumas" produkcijas ražošana tiks pārcelta uz Baltkrieviju.

Uzņēmuma "Milavica", kas tiekot vērtēta kā postpadomju teritorijas tirgus līderis veļas ražošanā, akciju kontrolpaketi iegādāsies "Alta Capital" piederošā kompānija "Silvano", kas tika nodibināta nolūkā iekarot Krievijas tirgu un nodrošināt tajā sekmīgu zīmola "Lauma Lingerie" un "Milavica" attīstību un pārdošanas apjomu pieaugumu. Gadā "Milavica" saražo ap 13 miljonus veļas vienību.

""Lauma Lingerie" nākotnē tiks iekļauta "Silvano" grupā, bet pamatražošanu plānojam saglabāt Liepājā," skaidroja "Laumas" izpilddirektors Edgars Štelmahers, "ņemot vērā kvalificēta darbaspēka trūkumu Liepājā, daļa produkcijas tiks ražota Baltkrievijā."

Liepājas tekstilražošanas uzņēmums ierindojas starp lielākajiem tekstilražotājiem Eiropā. Uzņēmumā ražotā produkcija – sieviešu veļa, materiāli sieviešu veļas šūšanai – tiek eksportēta uz vairāk nekā 20 Eiropas valstīm, kā arī ASV un Krieviju.

Savukārt vairākus gadus eksportspējīgākā produkta balvu saņēmušajam uzņēmumam "Tonus Elast", kas pametis Liepāju un izvietojies Nīcas pagastā, ir savi plāni. 2006.gadā uzņēmums plāno palielināt savu sortimentu līdz 70 dažādu preču veidiem. Latvijā uzņēmums realizē ap 20 procentiem preču, bet pārējo eksportē – galvenokārt uz NVS, taču interese esot manāma arī no ASV.

Kā uzskata Liepājas domes Finanšu pārvaldes vadītāja Dace Gertsone, Liepājas tautsaimniecībā izveidojies konkurētspējīgs modelis, kas balstīts uz daudzām nozarēm, galvenokārt maziem un vidējiem uzņēmumiem, un diviem lielajiem uzņēmumiem – akciju sabiedrībām "Liepājas metalurgs" un "Lauma", kā arī kvalificētu darbaspēku un ārvalstu investoru dalību.

"Kopš 1998.gada visās Liepājas tautsaimniecības nozarēs lielākoties vērojamas attīstības tendences, ko var prognozēt arī nākotnē, tā kā darbaspēka kvalifikācija mūsu pilsētā ir apmierinoša, toties daudzas reizes lētāka nekā ES valstīs, tāpat arī ražošanas izmaksas, ideāls ir ģeogrāfiskais novietojums, kas kopumā rada ārvalstu investoru interesi par Liepāju," uzskata D.Gertsone.