Kurzemes Vārds

08:26 Ceturtdiena, 2. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Festivālu stāstiņi, kas beidzas ar: "Paldies!"
Inita Gūtmane

Pulkstenis rāda trīs naktī. Festivāli "Baltic Beach Party" un "Fontaine Festival" vēl rit pilnā sparā. Ieliņā, kas ved uz manām mājām, valda miers. Tikai tālumā var saklausīt mūzikas skaņas. Pēkšņi klusumu pārtrauc steidzīgi soļi, garām aiztraucas gadus astoņpadsmit vecs puisis, nosvīdusī mugura liecina, ka viņš tikko atgriezies no kāda festivāla. Pie mājas durvīm ballinieks apstājas. "Vai tu zini durvju kodu?" jautā puisis. "Protams," ar smaidu šim atbildu. "Labi, ka tā!" viņš jautrā balsī iesaucas. Protams, kā nu nepriecāsies. Viņam laimējās – nakts melnumā ļaudis bieži nestaigā iekšā ārā, tāpēc, iespējams, dažas stundiņas būtu bijis jāpavada aiz durvīm. "Paldies," kāpjot pa trepēm, man pakaļ sauc Liepājas ciemiņš.

Mazā veikaliņā netālu no pludmales, kur notiek "Baltic Beach Party", izveidojusies gara rinda. Pie kases stāv puišu bariņš. Viens no jauniešiem norēķinās ar bankas karti. Kaut kas nav kārtībā, darījums atteikts. Ļaudis rindā pacietīgi gaida, nav šādos gadījumos ierastās murdoņas, neapmierinātības. Pēc mirkļa jaunais vīrietis lūdz draugiem aizdot naudu. Biedri samet viņam saujā monētas. Nedaudz pietrūkst, lai samaksātu par visu pirkumu. "Še!" iesaucas kāds jaunietis, kurš stāv pie otras kases, un sniedz latu. "Paldies," pateicas tas, kam pietrūka skaidras naudas. "Vai nezināt, kur var izņem Liepājā naudu?" viņš jautā savam labdarim. "Tikai pilsētas centrā," seko atbilde. "Tik tālu gan nevajag iet, tepat pa labi ir ieliņa, kur atrodas bankomāts," iejaucos sarunā. "Paldies," gandrīz vienlaikus abi puiši pateicas.

Sestdienas pēcpusdiena. Daudzi festivāla apmeklētāji vēl snauž. Arī divi džeki, kuri izlikuši kājas ārā no mašīnas. Var redzēt, ka karstums nomocījis tūristus, tāpēc Kūrmājas prospektā novietotā auto durvis atstātas vaļā. Uz sēdekļiem noliktas mantas. Pēkšņi vienu no gulētājiem modina divas meitenes. "Jums maciņš nokritis, kāds var nozagt!" viena no padsmitniecēm norāda uz gulētāja kājām. "Paldies," nomiegojies pateicas jaunietis. Viņa sejā manāms izbrīns. Iespējams, nesapratni viņā izraisīja meiteņu laipnība. Iespējams, viņš brīnījās, kā kāds garnadzis nokritušo maku jau sen nav piesavinājies.

"Vai jūs nepateiktu, kur notiek Fonteina festivāls?" pretimnācēju pulciņam jautā gadus divdesmit vecs pilsētas viesis, kuram uz muguras smaga nasta. "Nāc līdzi, mēs parādīsim!" mudina vietējie pusaudži. "Paldies," atbild ieceļotājs. Visi draudzīgi no Rožu laukuma aiziet uz tilta pusi. Otrā dienā šo bariņu ieraugu pludmalē. Visi savā starpā sadraudzējušies.

Jāatzīst, ka tik bieži vārdu "paldies" vēl nebiju dzirdējusi, kā aizvadītās nedēļas nogalē. Liepājā uz festivāliem "Baltic Beach Party" un "Fontaine Festival" bija sabraukuši vairāki desmiti tūkstoši cilvēku. Lielākoties visi bija noskaņoti draudzīgi, cits citam palīdzēja, jutās vienoti. Veroties uz telšu pilsētiņu, redzot jauniešus, kas draudzīgi satupuši uz soliņiem, ietvju malām, zālienā, vērojot viņu rosīšanos pārpildītajās kafejnīcās, atmiņā nāk nostāsti par puķu bērnu laiku, par tolaik notiekošajiem mūzikas sarīkojumiem, par īpašo gaisotni, par vienotības, piederības sajūtu.

Ir prieks, ka uz festivāliem ļaudis brauca, nevis lai izkautos, parādītu savu pārākumu, bet klausīties mūziku, baudīt vēju un festivālu pilsētas īpašo gaisotni. Un ka pārējos festivāla apmeklētājus uztver kā domubiedrus, nevis ienaidniekus. Protams, kā jau visos sarīkojumos arī šogad festivālu laikā notika kautiņi, dažs tika apzagts, cits apvainots, kāds pārlieku piedzēries. Taču, ņemot vērā, cik daudz cilvēku nedēļas nogalē apmeklēja Liepāju, incidentu bija samērā maz. Priecē, ka labās lietas arvien pārliecinošāk uzveic sliktās. Ka iemeslu pateikt vārdu "paldies" kļūst arvien vairāk.