Kurzemes Vārds

03:01 Piektdiena, 10. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Ikara svētki militārā gaisotnē

Viktors Ulberts

Vēl nebijis akcents Priekules pilsētas lielākajā pasākumā – Ikara svētkos nedēļas nogalē pulcēja vēl neredzētu skaitu apmeklētāju. Šis akcents ir Nacionālo bruņoto spēku bruņojuma prezentācija, lai ieinteresētu jauniešus kļūt par profesionāliem karavīriem. Bez tam katrs, kā jau katru gadu, varēja paskatīties uz Priekuli no putna jeb lidmašīnas lidojuma.

Ikara lidojums maksā 10 latu

Ikara svētki Priekulē norisinājās jau trešo gadu. Svētku autors ir Priekules Tūrisma informācijas centra vadītājs Tālis Mellums, kurš tūristu piesaistīšanai un pilsētas popularizēšanai atdzīvināja leģendu par Ikaru, kas 17.gadsimtā no Priekules baznīcas veica lidojumu ar paša izgatavotiem spārniem. "Cik noskaidroju no vēsturiskajiem avotiem, Ikars piezemējies aptuveni tajā pašā vietā, kur atrodas lidlauks. Tā tāda interesanta vēstures nianse," norādīja T.Mellums.

Tāpēc arī katros Ikara svētkos neiztrūkstoša atrakcija ir iespēja vizināties virs Priekules nelielās lidmašīnās. To nodrošina firma "Kurzemes Avio", un lidotgribētājus pats personīgi ar lidaparātu "Vilga" vizina Liepājas lidostas direktors Aldis Mūrnieks. Lēts šis prieks gan nav – aptuveni 15 minūšu lidojums izmaksā 10 latu. Taču, kā "Kurzemes Vārdam" stāstīja paši priekulnieki, pilsētas bērni pirms Ikara svētkiem pat atsakoties no košļeņu iegādes, lai tikai ietaupītu naudu un gūtu iespēju palidot.

Aptausta mašīnpistoles un granātmetējus

Attiecībā uz militāro pārstāvniecību, dažs labs svētku apmeklētājs izteicās, ka pat Liepājā NBS dienās interesentiem nav bijis pieejams tiks plašs ieroču un speciālās tehnikas klāsts. To arī gan zēni, gan meitenes veiksmīgi izmantoja. Ne katru dienu taču var uzlikt sev uz pleca īstu firmas "Carl Gustav" prettanku granātmetēju vai pārlādēt speciālo uzdevumu vienības triecienšauteni.

"Mēs demonstrējam Militārās policijas bruņojumā esošos ieročus, kas pamatā ir tādi paši kā armijā. Un stāstām, ar ko nodarbojamies, kādi ir mums izvirzītie uzdevumi," skaidroja Militārās policijas štāba virsseržants Ilmārs Veide. Nesen Militārās policijas bruņojumā nonākuši RBG granātmetēji, ko lielākoties izmanto misijās Kosovā. Šis ierocis ir diezgan universāls, to var pielādēt ar šķembu granātām, dūmu granātām vai asaru gāzes lādiņiem. Militārās policijas pamatbruņojumā ir arī Vācijā ražotās MP5A3 mašīnpistoles, kas savu nelielo izmēru dēļ ir ļoti piemērotas eskortam un tuvas distances šaušanai, kā arī amerikāņu Vinčestera tipa šautenes, kas ir pazīstamas ar savu lielo triecienjaudu. "Krievijas bruņojuma gandrīz vairs nav. Vēl tikai Speciālo uzdevumu vienībai ir Makarova tipa pistoles un Kalašņikova automāti, bet pamatā jau visur ir NATO standartiem atbilstoši ieroči," piebilda I.Veide.

"Latvijas bruņotie spēki ar amerikāņu atbalstu saņēmuši "Hummer" tipa bezceļa automašīnas, ar kādām Latvijas pārstāvji pārvietojas misijās ārzemēs, un Latvijā ar tām karavīri tiek apmācīti. To mēs arī demonstrējām," klāstīja NBS Speciālo uzdevumu vienības virsleitnants Olafs Brežinskis.

Aicina izvēlēties darbu armijā

SUV pārstāvji bija paņēmuši līdzi ieročus, kas nav citu vienību rīcībā, piemēram, 50.kalibra ložmetēju, kas uzmontēts uz hammera. "Es pats esmu pārsteigts, cik daudz cilvēku atnākuši. Citreiz ir gadījies, ka atbraucam, bet neviens par mums neizrāda interesi," sacīja O.Brežinskis.

"Mēs jau februārī aizsūtījām vēstuli NBS vadībai, kurā informējām par Ikara svētkiem un aicinājām ciemos, lai viņi izrāda tās rīcībā esošo tehniku. Un viņi piekrita," stāstīja Priekules Pilsētas domes priekšsēdētāja Vija Jablonska. NBS ar šādu prezentāciju vēlas ieinteresēt jauniešus dienēt bruņotajos spēkos, jo kā "Kurzemes Vārdam" izteicās vairākas militārpersonas, šobrīd pret militāro karjeru attieksme ir ja ne negatīva, tad vismaz neitrāla. Šāda attieksme esot normāla parādība valstīs, kur ilgāku laiku nav bijusi karadarbība un aug cilvēku labklājība. Tāpēc valda uzskats, ka zobens nav jāvicina, ja neviens valstij klāt neķeras. Un tomēr militārpersonas norāda, ka armija pastāv pat vismiermīlīgākajās valstīs, jo pazīstams ir teiciens, ka gadījumā, ja tauta nebaros savu armiju, tā baros svešus militāristus.

"Protams, ka te ir ļoti interesanti," savu vērtējumu izteica priekulnieks Arnolds Lejietis, kurš uz svētkiem bija ieradies kopā ar ģimeni. Sirmais vīrs kara laikā paguvis dienēt gaisa izpalīgos, kur vācieši iesauca padsmitgadīgus jauniešus. "Uz priekšu jau iet, taču jūtams, ka mūsu armija vēl tikai aug. Domāju, ka viss būs kārtībā," piebilda Arnolds.

Palīdzība ierodas ar helikopteru

Vilšanos gan sagādāja NBS helikopters, Krievijā ražotais Mi–8. Tieši pirms paredzētajiem paraugdemonstrējumiem, kad jau iedarbināja propelleru, klātesošajiem tika paziņots, ka atklātas problēmas vienā no dzinējiem. Priekulnieki ironizēja, ka nu viņiem uz mēnesi būs savs helikopters, nepārprotami atgādinot pirms gada pieredzēto situāciju Durbes novadā, kur tehnisku problēmu dēļ bija spiests nolaisties šāda paša tipa helikopters un pļavā tas nostāvēja aptuveni mēnesi. T.Mellums arī jau esot sācis berzēt rokas aiz labpatikas, ka nu varēs lidaparātā ierīkot Ikara muzeju, tomēr pēcpusdienā ieradās otrs helikopters, kurš atveda mehāniķus, kas lidaparātu salaboja, un abi sekmīgi no Priekules stadiona aizlidoja.

"Ikara svētki ir lieliska iespēju mums, mazai nomales pilsētiņai, nodemonstrēt pārējiem, ko mēs varam un spējam," skaidroja V.Jablonska. Priekules pašvaldība Ikara svētkiem atvēlējusi 2,5 tūkstošus latu. Atbalstu sniegusi Liepājas Rajona padome, kā arī Priekules pagasta pašvaldība, kuras teritorijā atrodas lidlauks.