Kurzemes Vārds

21:49 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kijevas "Dynamo" lauru vainagi

Edgars Lūsēns
Kijevas "Dynamo": klubs dibināts 1927.gadā;
2 kārtējie Eiropas Kausu ieguvēju kausa izcīņas uzvarētāji (1975., 1986.);
Eiropas Superkausa ieguvēji(1975.);
11 reizes Ukrainas čempioni (1993. – 2001., 2003., 2004.);
7 reizes Ukrainas kausa ieguvēji (1993., 1996., 1998. – 2000., 2003., 2005., 2006.);
2 reizes Ukrainas Superkausa ieguvēji (2004., 2006.);
13 reizes PSRS čempioni (1961., 1966. – 1968., 1971., 1974., 1975., 1977., 1980., 1981., 1985., 1986., 1990.);
9 reizes PSRS kausa ieguvēji (1954., 1964., 1966., 1974., 1978., 1982., 1985., 1987., 1990.).

Neapšaubāmi, ka vakar pie mums ciemos atlidojušais Kijevas "Dynamo" ir viens no titulētākajiem klubiem, ar kuriem Liepājas futbola garajā vēsturē ir iespēja mēroties spēkiem mūsu pilsētas spēcīgākajai kājbumbas komandai. Ukrainas superkluba pagātnē ir daudz spožu un dramatisku lappušu, un tā gadu desmitiem diktējusi, ietekmējusi un veidojusi futbola modi sestdaļā zemeslodes un skaļi teikusi savu vārdu arī Eiropas mērogā, kā dēļ Kijevas komanda gan mīlēta līdz asarām, gan nīsta līdz sirds dziļumiem, tāpēc arī tā tikusi gan celta debesīs, gan nolīdzināta līdz ar zemi. Tomēr ar Kijevas "Dynamo" karogu spēlējusi tāda izcila spēlētāju plejāde un strādājuši tik ģeniāli treneri, ka grēks būtu dižākos no tiem nepieminēt.

Kaut arī klubs jau nākošā gada novembrī svinēs savu astoņdesmitgadi, tomēr līdz Otrajam pasaules karam tas tikai pāris reizes spēja aizsniegties līdz PSRS čempionāta medaļām. Taču jau Otrā pasaules kara laikā tapa pirmā un traģiskākā no Kijevas kluba leģendām. 1942.gada vasarā fašistiskās Vācijas okupētajā Kijevā okupanti vēlējās pierādīt savu pārākumu pār saviem ienaidniekiem, organizējot nacistu iespaidīgās propagandas mašīnas uzkarsētu futbola spēli, kurā lika piedalīties tiem fiziski novājinātajiem kijeviešiem, kas bija palikuši savas republikas galvaspilsētā. Vācieši ar "Luftwaffen" karogu lika pretim visai labus un fiziski lieliski sagatavotus futbolistus, un katrs pats var iedomāties, kāda atmosfēra valdīja futbola laukumā, ja dinamieši labi zināja, ka viņiem ir maz cerību izdzīvot jebkurā gadījumā. Kijeva uzvarēja ar 5:3, četriem šās komandas futbolistiem drīz vien tika izpildīts nāvessods, pārējos sadzina darba nometnēs. Pastāv versija, ka padomju propagandisti būtu šo maču ikonizējuši līdz Zojas Kosmodemjanskas un Aleksandra Matrosova varoņdarbu mērogiem, ja vien tas nebūtu noticis Ukrainā.

Pirmo lielo panākumu pēc kara kijevieši guva 1954.gadā, kad nopelnīja pirmo PSRS kausu, taču pirmo īsto zvaigžņu sastāvu savāca 1961.gadā, kad pirmo reizi kļuva par PSRS čempioniem, un panākumu nodrošināja tādi lielmeistari kā vēlāk nozīmīgu lomu kluba vēsturē spēlējušie Valērijs Lobanovskis, Josifs Sabo, Andrejs Biba, bet komandas spēli diriģēja Jurijs Voinovs, kurš PSRS izlases sastāvā gadu iepriekš bija ieguvis kontinenta čempionāta priekšvēstnesi – Eiropas kausu un tika iekļauts turnīra simboliskajā izlasē. Tomēr par pirmo zelta laikmetu Kijevas "Dynamo" vēsturē kļuva sešdesmito gadu vidus, kad uzplauka Viktora Maslova trenera talants, kuru laukumā realizēja tā laika futbola līdzjutējiem neaizmirstamas zvaigznes – Jevgeņijs Rudakovs, Viktors Baņņikovs, Vladimirs Muntjans, Anatolijs Bišovecs, Anatolijs Puzačs un citi.

Septiņdesmito gadu sākumā no Maslova komandas diriģenta zizli pārņēma pazīstamais Aleksandrs Sevidovs, bet par spēles konstruktoru kļuva vēlāk bieži par vienu no PSRS futbola izcilākajiem pussargiem dēvētais Viktors Kolotovs, un vienība pēc īsas pauzes atgriezās čempionu tronī vienā sestdaļā zemeslodes. Sāka aust savā garajā karjerā par futbolu leģendu kļuvušā Oļega Blohina talanta zvaigzne. Tas bija pieteikums jauniem, vēl lielākiem varoņdarbiem, turklāt pie trenera stūres 34 gadu vecumā stājās vēlāk par Ukrainas futbola ikonu kļuvušais Valērijs Lobanovskis. Viņš izveidoja savu palīgu komandu, bet pats galvenais – radīja jaunu sistēmu, kas balstīta uz nevainojamu funkcionālu sagatavotību. Par pirmo lielo Lobanovska triumfa brīdi kļūst 1975. gada sezona, kad kijevieši, ar 3:0 sagraujot ungāru "Ferencvaros", pirmo reizi PSRS vēsturē gūst nozīmīgu starptautisko trofeju – Eiropas kausu ieguvēju kausu, taču par īsti sensacionālu sprādzienu pie kontinenta futbola debesīm kļūst abas Eiropas superkausa spēles, kurā "Dynamo" divu maču summā pārliecinoši pārspēja tolaik kontinenta futbolā dominējošo Minhenes "Bayern". Spēlējot izbraukumā bez četriem pamatsastāva spēlētājiem, Oļega Blohina sologājiens tomēr deva kijeviešiem uzvaru ar 1:0, bet atbildes spēlē Kijevā Zepa Maijera, Franca Bekenbauera un Gerda Millera vācu brīnumkomandu uz ceļiem nospieda vēl divi precīzi Blohina sitieni, kas uzbrucējam nodrošināja "Zelta bumbu" kā sezonas labākajam kontinenta futbolistam. Lobanovska metodes, kurās pirmo reizi Austrumeiropā dominē zinātniska pieeja futbolam, kas vērsta uz futbolistu slodzes vienmērīgu sadalīšanu, pieļaujot kāpumus un paredzot kritumus, gūst starptautisku atzinību.

1977.gadā pēc kārtējā PSRS čempionu titula izcīnīšanas Maskavas prese, nespēdama piedot Kijevas "Dynamo" hegemoniju, sāk iznīcinošu kritikas vilni par kijeviešu pragmatisko spēles stilu. Apzināti uzkurinātās kaislības un pretnostatījums starp "Dynamo" un Krievijas galvaspilsētas kombinacionālu futbolu spēlējošo "Spartak" kļuva par PSRS futbola lielāko intrigu astoņdesmitajos gados. Lobanovskis atbildēja, izveidojot vēl vienu starptautiskas klases komandu. Ar tagadējo Kijevas "Dynamo" galveno treneri Anatoliju Demjaņenko, ar Sergeju Blataču, augumā nelielo, bet driblā neapstādināmo spēles konstruktoru Aleksandru Zavarovu laukuma vidū, kā arī "Zelta bumbu" sezonas beigās guvušo Igoru Belanovu un nenogurdināmo, šogad jau no trenera komandtiltiņa Ukrainas izlasi līdz pasaules čempionāta ceturtdaļfinālam aizvedušo Oļegu Blohinu uzbrukumā Kijevas "Dynamo" 1986.gadā vēlreiz triumfēja Kausu ieguvēju kausa izcīņā. Izšķirošajā spēlē Lionā kijevieši sadalīja pirmreizinātājos Madrides "Atletico" ar 3:0. Tas lika Lobanovski pāris nedēļas pirms pasaules čempionāta iecelt par PSRS izlases galveno treneri, kas pirmajā spēlē ar astoņiem Kijevas kluba spēlētājiem pamatsastāvā ar 6:0 sagrāva varenos ungārus, un tikai fatālas neveiksmes un tiesnešu kļūdas liedza pārvarēt beļģu barjeru izlasei, kas pēc diviem gadiem kļuva par kontinenta sudraba godalgu īpašniekiem.

Vēl gan bija nokļūšana Eiropas čempionu kausa izcīņas pusfinālā un PSRS čempionu tituls 1990.gadā, tomēr pārmaiņu laiki sākotnēji smagi skāra arī Kijevas "Dynamo". Labākie spēlētāji devās uz ārzemēm, taču "Dynamo" spēja jau deviņdesmitajos gados pārliecinoši atgriezties Ukrainas čempionu tronī, bet līdz ar Lobanovska atgriešanos no darba ārzemēs gadsimta beigās izcilā futbola speciālista vadībā Kijevā tapa vēl viena superkomanda, kurā toni noteica tobrīd jaunie, bet tagad joprojām dzimtajā komandā spēlējošie Oleksandrs Šovkovskis, Sergejs Rebrovs un tolaik par brīnumbērnu sauktais, vēlāk AC "Milan" sastāvā par pasaules futbola zvaigžņu rotāto Itālijas čempionātu uzvarētāju un rezultatīvāko spēlētāju kļuvušais, Čempionu līgas kausu un starpkontinentālo kausu itāļu komandas sastāvā izcīnījušais 2004.gada labākais Eiropas futbolists Andrijs Ševčenko. Par šīs komandas augstāko dziesmu starptautiskajā līmenī kļuva aizspēlēšanās līdz čempionu līgas pusfinālam, kur līdzvērtīgā sacensībā tika atzīts zvaigžņotā Minhenes "Bayern" pārākums.

21.gadsimta pirmā gadu desmita vidus kijeviešiem nav bijis pārāk rožains. Par Ukrainas futbola karaļa troni sīvi nākas cīkstēties ar Doņeckas "Šahtar", un pēdējos divos čempionātos šī sacensība beigusies par labu ogļračiem. Pagājušajā gadā pēc atmiņā neatsaucama pārtraukuma "Dynamo" nespēja kvalificēties čempionu līgas pamatturnīram, taču tas tiek uzskatīts par traģisku nelaimes gadījumu. To Kijevas klubs cenšas apliecināt jau ar šās sezonas pirmajām spēlēm, kad cīņā par ukrainas Superkausu ar 2:0 uzvarēts "Šahtar", bet čempionāta atklāšanas mačā ar 4:1 sagrauts bronzas medaļas ieguvējs "Černomorec". Nav šaubu, ka uz Liepāju Kijevas "Dynamo" atbraucis uzvarēt.|