Kurzemes Vārds

09:56 Otrdiena, 7. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novadā

Sūtīs protesta vēstuli

Liepājas Rajona padomē top protesta vēstule Satiksmes ministrijai, kurā pausti iebildumi pret līdzekļu sadalījumu valsts autoceļu sakārtošanai laikā no 2007. līdz 2013. gadam, informāciju apstiprināja Liepājas Rajona padomes priekšsēdētājs Aivars Šilis.
"Tagadējā plānā Liepājas rajonā šajā laikā paredzēts remontēt ceļus trijās vietās: Ventspils – Ploces maršrutā, tranzīta ielā Aizputē, kas ved uz Kuldīgu, un vēl Priekulē ceļa posmu, kas ved uz Plūdoņu robežkontroles punktu. Taču ar to ir stipri par maz," skaidro A.Šilis. No esošā plāna izriet, ka Skrundas – Kazdangas ceļa posms tiks salabots tikai līdz Kuldīgas rajona robežai, bet Liepājas rajona pusē būs jāiztiek ar pagājušā gadsimta 70.gados klāto asfaltu. "Kravas automašīnu svaru šis segums ilgi neturēs," apgalvo A.Šilis. Rajona padome vēlas, lai tiktu piešķirts finansējums Priekules – Ilmājas ceļa segumam, Bārtas – Dunikas posmam u.c.
Liepājas rajona pašvaldību vadītāji protesta vēstules nosūtīšanu atbalstījuši, un ceturtdien tiks apstiprināt vēstules satura galīgais variants.

"Jāņu buķete" smaržo Aizputē
Pēteris Jaunzems

Jāņu diena ir tā reize, kad fotoaparāts nedrīkst gulēt somā, tam ir jātver un jāatspoguļo viss šo latviešiem tradicionālo svētku skaistums. Ar tādu devīzi ne vienu vien gadu Jāņus aizvadījuši Liepājas Tautas fotostudijas dalībnieki, līdz veikumu apvienojuši izstādē "Jāņu buķete".
Patlaban sešu autoru sarūpētā fotodarbu kolekcija, kurā ir vairāk nekā divi desmiti darbu, nonākusi Aizputē, kur no 22.jūlija ir izstādīta Novadpētniecības muzeja zālēs. Muzeja vadītāja Jolanta Berga pastāstīja, ka "Jāņu buķeti" viņa saņēmusi kā pateicību par to, ka nodevusi Liepājas muzejam eksponēšanai Aizputes Novadpētniecības muzeja dibinātāja Jāņa Audriņa gleznu izstādi. "Šāda apmaiņa ir labs sadarbības piemērs starp muzejiem un dod iespēju ievērojami pagarināt izstādes mūžu. Līdz ar to "Jāņu buķeti" būs redzējuši ne tikai liepājnieki, bet arī aizputnieki," viņa teica, paslavējot fotodarbu autorus, kas esot pastrādājuši godam.
Jolanta Berga domājot, ka "Jāņu buķete" ir vērta, lai to parādītu vēl kādā izstāžu zālē. Bet Aizputē šo fotogrāfiju kolekciju nomainīšot Bauskas fotostudijas dalībnieka Arņa Indrika darbu izstāde, kas skatītājiem durvis vērs 12.augustā.

Papē piedzimuši divi sumbru mazuļi
Viktors Ulberts

Pirms dažām dienām rucavnieki pamanīja, ka Papes dabas parka teritorijā sumbru aplokā līdz ar četriem pieaugušajiem šīs dzīvnieku sugas pārstāvjiem ganās arī divi jauni sumbrēni. Sākotnējie novērojumi liecina, ka tie varētu būt dvīnīši, kas esot liels retums.
"Pirms diviem gadiem aplokā ielaidām divus sumbru tēviņus un trīs mammas. Viens tēviņš diemžēl aizgāja bojā, iespējams, pārošanās laikā vīriešu dzimtas pārstāvji nespēja sadalīt ietekmes sfēras daiļā dzimuma priekšā. Tā kā mums atvestie lopiņi bija piecus līdz sešus gadus veci, un tiem dzimumbriedums iestājas septiņu astoņu gadu vecumā, plānojām, ka šogad jābūt mazuļiem. Gaidījām gan tos agrāk – pavasarī, tāpēc jau bijām atmetuši cerības. Bet nu man iedzīvotāji paziņoja, ka sumbru aplokā manīti divi mazi telēni. Paķēru fotoaparātu, devos viņus meklēt un atradu. Lielisks skats!" ir iepriecināts Papes dabas parka projektu koordinators Andris Maisiņš.
Vērojot sumbru ģimeni, A.Maisiņš secinājis, ka abi mazuļi ir vienādas miesasbūves, kas varētu liecināt par to, ka viņi ir dvīņi. "Tas, ka vienai sumbru govij piedzimst divi mazuļi, ir ļoti rets gadījums, kas vēl būs pamatīgāk jāizpēta. Taču tikpat maz ticams, ka divām sumbru govīm mazuļi piedzimst vienlaikus," skaidro A.Maisiņš.
Sumbri Papes palienes pļavās 180 hektāru lielā aplokā tika palaisti savvaļā 2004.gada vasarā. Pasaules dabas fonds un Lielo zālēdāju iniciatīvas fonds vēlas panākt tādu situāciju, lai sumbrus varētu izsvītrot no Sarkanās grāmatas lappusēm, kur tie ierakstīti pēc tam, kad 1919.gadā kāds malumednieks Latvijā nošāvis pēdējo savvaļas dzīvnieku.

Par Ālandes piesārņošanu vainīgajai rosina izteikt neuzticību
Pēteris Jaunzems

Trīs Grobiņas Pilsētas domes deputāti – Ilmārs Graudiņš, Uldis Vārna un Harijs Martinijs – uzrakstījušie iesniegumu, kurā mudina kolēģus domē izteikt neuzticību Grobiņas attīrīšanas iekārtu vadītājai un "Grobiņas siltuma" valdes loceklei Birutai Skujiņai par Ālandes upes piesārņošanu.
Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Pilsētas domē, saistībā ar vides piesārņošanas faktu Grobiņas pašvaldībā ir izveidota Ārkārtas situācijas komisija, ko vada priekšsēdētājs Jānis Neimanis. Kopā ar viņu darbojas deputāti no Saimniecības un attīstības komitejas. Viņi pieprasīja un saņēma no Birutas Skujiņas un arī attīrīšanas iekārtu strādātājiem paskaidrojumus par notikušo, kā arī tikās ar Grobiņas pagasta vadītājiem, lai vienotos par turpmākās rīcības programmu.
Jau 20.jūlijā trīs Grobiņas domes deputāti ierosināja padomei par Ālandes upes piesārņošanu izteikt Birutai Skujiņai neuzticību. Savu nostāju viņi argumentēja ar to, ka šī nav pirmā reize, kad "Grobiņas siltums" valdes locekle nonākusi konfliktā ar likuma normām. Tomēr, kā "Kurzemes Vārdam" teica domes Administratīvās nodaļas sekretāre Selga Dreimane, jautājuma par neuzticības izteikšanu Birutai Skujiņai izskatīšana pagaidām esot atlikta līdz brīdim, kamēr pašvaldība saņems Liepājas Reģionālās vides pārvaldes atzinumu par Ālandes upei un Liepājas ezeram nodarītā kaitējuma apmēriem. Atgriezties pie ierosinājuma par neuzticības izteikšanu deputāti ir iecerējuši domes ārkārtas sēdē, kas varētu notikt jaunnedēļ.
Deputāts Harijs Martinijs sacīja "Kurzemes Vārdam", ka saskata Birutas Skujiņas rīcībā klaju bezatbildību. Sakarā ar to viņš uzskatot, ka šai darbiniecei turpmāk nevar uzticēt atbildīgus pienākumus.