Kurzemes Vārds

11:23 Trešdiena, 19. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Mācību ekskursija jauniešiem

Reģionāli informatīvais centrs "Vide Elpo" šodien pulksten 10 organizē mācību ekskursiju jauniešiem uz akciju sabiedrības "Hoetika ATU" Liepājas filiāles bāzes izveidotu sadzīves atkritumu savākšanas un noglabāšanas uzņēmumu – SIA "EKO Kurzeme". Jauniešu mācību ekskursijas temats – pilsētvides problemātika, mērķis – iepazīstināt jauniešus ar atkritumu apsaimniekošanu, atkritumu šķirošanu, glabāšanu utt. Informatīvā centra "Vide elpo" aktivitātes atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds un kultūras un informācijas centrs "[email protected]".

Sakārtos tranzīta ceļus

Latvijas autoceļu attīstības plānošanas nākamajā posmā līdz 2013.gadam paredzēts sakārtot galvenos tranzīta ceļus, kas ved uz Latvijas lielākajām ostām. Par to Latvijas Ostu padomes sēdē informējis valsts akciju sabiedrības "Latvijas Valsts ceļi" Tehniskās pārvaldes direktors Valdis Laukšteins. Šim mērķim no 2007. līdz 2013. gadam ievērojami tikšot palielināti līdzekļi, arī apgūstot Eiropas Savienības piešķirto finansējumu. Programmā iekļauti arī tādi svarīgi tranzīta ceļi kā Rīga – Liepāja un Rīga – Ventspils, kuros tuvāko piecu līdz septiņu gadu laikā plānots ieguldīt 23–40 miljonus latu. No 2009. līdz 2013. gadam paredzēts arī iztaisnot autoceļu posmā Skrunda – Liepāja.

Topošie dāņu karavīri iepazīst Liepāju

Saskaņā ar Nacionālās aizsardzības akadēmijas divpusējās sadarbības plānu ar Dāniju līdz 18 augustam Latvijā uzturēsies Dānijas Karaliskās Militārās akadēmijas delegācija. Lai topošie dāņu karavīri gūtu vispusīgu ieskatu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku organizācijā, vizītes programmā iekļauts arī Liepājas apmeklējums. Mūsu pilsētā seši Dānijas Karaliskās Militārās akadēmijas kadeti kopā ar virsnieku ieradās vakar no rīta. Dāņi apmeklēja Jūras spēku Mācību centru un Baltijas valstu Ūdenslīdēju skolu, iepazīstot mūsu karavīru ikdienu un dienesta iespējas. Vizītes programmā bez pieredzes apmaiņas bija iekļauti arī vairāki izklaides elementi. Ārzemju karavīri piedalījās realitātes šovā Karostas cietumā, par ko bija stāvā sajūsmā, devās ekskursijā pa Karostu un apmeklēja kultūras un informācijas centru [email protected]
Jāpiezīmē, ka ekskursija pa Karostu topošajiem dāņu karavīriem bija reāla vēstures stunda. Savulaik kara osta bija nosaukta Aleksandra III vārdā, un viņa sieva bija dāņu princese.

Pieminēs grupas "Helsinki – 86" divdesmitgadi

Nākamnedēļ, 23.augustā, Liepājas muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos", K.Ukstiņa ielā 7/9, notiks cilvēktiesību grupas "Helsinki – 86" divdesmitajai gadadienai veltīts atceres sarīkojums. Tā apmeklētāji varēs apskatīt Latvijas Kara muzeja sagatavoto izstādi "Grupai "Helsinki – 86" – 20". Tā muzejā atradīsies līdz 24.septembrim.
Grupu "Helsinki – 86" pirms 20 gadiem dibināja liepājnieki – dzintara un metāla rotu darinātājs Linards Grantiņš, šoferis Raimonds Bitenieks un elektroapgādes dienesta dispečers Mārtiņš Bariss. Kā uzsvēra muzeja nodaļas "Liepāja okupāciju režīmos" vadītāja Aina Burija, viņi bija pirmie, kuri 1987.gada 14.jūnijā uzdrīkstējās pieminēt 1941.gada 14.jūnija deportācijas upurus, padomju varas nogalinātos cilvēkus. 1987.gada 23.augustā viņi sarīkoja padomju okupācijas upuru piemiņas godināšanu pie Brīvības pieminekļa Rīgā un prasīja publicēt Molotova – Rībentropa pakta slepenos papildprotokolus. Bet jau pēc diviem gadiem, 1989.gadā, helsinkiešu idejas iedvesmoti, Latvijas, Igaunijas un Lietuvas cilvēki sadevās rokās "Baltijas ceļā".

Aiziesim!

Svētdien četrdesmito reizi savu Dzejas un mūzikas dienu pie Mirdzas Ķempes pieminekļa iecerējusi sarīkot biedrība "Liepājas Olimps". Kā allaž, tā sāksies pulksten 15 un, kā allaž, pusstundu pirms tam varēs noklausīties labas mūzikas ierakstus. Šoreiz sarīkojums būs veltīts 20.gadsimta Krievijas un Krievijas Federācijas izcilajiem dzejniekiem. Programmā skanēs arī dziesmas populārā folkloras ansambļa "Posoloņ" izpildījumā.

Mūsu zemessargiem jauns komandieris
Ita Cērmane

16.augustā Liepājas Latviešu biedrības namā notika 1.Zemessardzes novada komandieru maiņas svinīgā ceremonija – līdzšinējais 1.Zemessardzes novada komandieris pulkvedis Juris Zeibārts pilnvaras nodeva pulkvežleitnantam Gaidim Ošeniekam.
Komandieru maiņas ceremonijā, kas notika saskaņā ar aizsardzības ministra Ata Slaktera pavēli, piedalījās Zemessardzes komandieris pulkvežleitnants Juris Bezzubovs, Liepājas pilsētas un rajona pašvaldību pārstāvji, kā arī Liepājā dislocēto militāro un iekšlietu struktūru pārstāvji. J.Bezzubovs norādīja, ka G.Ošenieks ir pieredzējis un nopietns komandieris. Viņš atzina, ka sākums vienmēr ir grūts, taču pauda cerību, ka zemessargi labi sastrādāsies ar jauno komandieri, jo šis vīrs mūspusē jau ir zināms.
Līdzšinējais 1.Zemessardzes novada komandieris J.Zeibārts vienību komandēja kopš 1.Zemessardzes novada izveidošanas 2002.gada nogalē, kad apvienoja 4. un 1. kājnieku brigādi. Pulkvedim J.Zeibārtam paredzēts amats citā Zemessardzes struktūrvienībā. J.Bezzubovs teica, ka J.Zeibārts veidos 3.Zemessardzes novadu un ka tas nebūs viegls uzdevums.
Jaunais 1.Zemessardzes novada komandieris Gaidis Ošenieks militāro dienestu sācis 1991.gadā. 1992.gadā viņu norīkoja pildīt ZS 4.kājnieku brigādes komandiera pienākumus, ko viņš darīja līdz 1995.gada maijam. 1997.gada novembrī G.Ošenieks pēc pārtraukuma atkārtoti tika iecelts Zemessardzes 4.kājnieku brigādes komandiera amatā, kuru pildīja līdz 2003.gada martam. Līdz šā gada maijam G.Ošenieks pildīja Nacionālo bruņoto spēku Militārās pārstāvniecības NATO/ES NBS Militāro pārstāvju starptautiskā štāba virsnieka pienākumus. G.Ošenieks apbalvots ar aizsardzības ministra piemiņas medaļu "Sekmējot Latvijas dalību NATO", kā arī ar NBS komandiera un ZS komandiera Goda zīmēm.

Kā izlietojam Oranje fonda sēklas naudu?

Liepājā bija ieradies Oranje fonda izpilddirektors Ronalds van der Gissens, kurš pašlaik ar ģimeni atpūšas Jūrkalnē, un Nīderlandes sadarbības fondu Centrālajai Eiropai un Austrumeiropai projektu koordinatore Latvijā Ieva Ernštreite.
Kā pastāstīja Pilsētas domes Attīstības pārvaldes darbiniece Aija Saldovere, viesus interesēja Karosta un tas, kā tur izlietota Oranje fonda nauda, kas ziedota Liepājai. Vispirms viesi aplūkoja galeriju "K.Māksla?" un ēku Katedrāles ielā 2, kurā ieguldīti arī šā fonda līdzekļi. Pēc tam viņiem bija ekskursija ar šova elementiem Karostas cietumā. Lielu uzmanību viesi veltīja biedrības "Vienība" apmeklējumam, kas Lazaretes ielā 7 izveidojusi dienas centru bezdarbniekiem. Viņi aplūkoja ēdnīcu un telpas, kur bezdarbnieki var nomazgāties, saņemt medicīnisko aprūpi.
Šajā ēkā atrodas arī pašvaldības aģentūra "Nodarbinātības projekti". Kā pēc tās apskates atzina Ronalds van der Gissens, Oranje fonda dotā sēklas nauda kritusi auglīgā augsnē. Ēkai jau 2004.gadā tika izstrādāts tehniskais projekts kapitālajam remontam. 2005.gadā ar Oranje fonda un Pilsētas domes atbalstu veikta tā pirmā kārta – ēkai nomainīti logi un durvis, arī jumts. Oranje fonds tam bija piešķīris 23400 eiro. Taču remontdarbi turpināmi. Jāizremontē telpas vēl 180 kvadrātmetru platībā. Pilsētas domes 10.augusta sēdē tam piešķirti 16800 latu. Tur gada beigās varētu izvietot pašvaldības aģentūru "Nodarbinātības projekti", datorapmācības klasi bezdarbniekiem un publisko interneta punktu iedzīvotājiem.
Ēka Lazaretes ielā 7 ir pašvaldības īpašums. Līdz šim aģentūra "Nodarbinātības projekti" atradās Katedrāles ielā 2, taču tur beidzies īres līgums, un aģentūra pagaidām mitinās SIA "Karosta" telpās.
Viesi no Nīderlandes apskatījuši arī Svētās Trīsvienības baznīcu, no tās torņa aplūkojuši Liepāju, devušies ekskursijā pa pilsētu.