Kurzemes Vārds

19:38 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Lauksaimnieki pieprasa 15 miljonus latu

Viktors Ulberts

Lauksaimnieki šīs vasaras sausuma radīto zaudējumu kompensācijām no Zemkopības ministrijas prasīs 15 miljonus latu, ir vienojusies Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome.
Kā aģentūrai LETA pastāstīja LOSP pārstāve Linda Bille, panākta vienošanās, ka no šīs summas 65 procenti būtu nepieciešami kompensācijās lopkopjiem, bet 35 procenti – augkopjiem. Zemkopības ministrija par šo jautājumu varētu lemt septembrī. Neoficiāli gan esot izskanējusi informācija, ka ministrija kompensācijās varētu izmaksāt tikai piecus miljonus latu.
Lauksaimnieki esot vienojušies, ka kompensācijas lopkopjiem būtu jāmaksā pēc lopu skaita ganāmpulkos, nevis pēc zālāju platībām.
Jau ziņots, ka lauksaimnieki jau iepriekš aicināja valdību rast iespēju kompensēt sausuma un karstuma radītos zaudējumus. Ražas zaudējumi atsevišķos rajonos, kuros lietus nav bijis vai bijis minimāli, ir pat līdz 50 procentiem no kopējās ražas.
Visvairāk cietis jaunais zālājs, ziemāji, vasarāji un dārzeņu platības. Lopkopji nespējot savākt ziemas sezonai nepieciešamo siena daudzumu, izdegušas pļavas, neesot, kur ganīt lopus.
Zemkopības ministrija līdz 1.septembrim vāks informāciju par ziemas sala un vasaras sausuma nodarītajiem zaudējumiem lauksaimniecībai, ko apkopos līdz 8.septembrim. Lauksaimniekiem tiks piešķirtas kompensācijas, ja vien to akceptēs Eiropas Komisija un valdība piešķirs līdzekļus valsts budžeta grozījumos.
"Man kā cilvēkam, kurš nodarbojas ar piena lopkopību, protams, ir jāpriecājas, ka manai nozarei, tātad arī man, varētu piešķirt lielākas kompensācijas. Bet tomēr es iedomājos par šīs naudas morālo pusi," savu viedokli pauda Priekules pagasta saimniecības "Audarmuiža" vadītājs Andis Eveliņš. "Līdz ar šīm biežajām kompensāciju prasībām, mēs, zemnieki, sabiedrībā kļūstam aizvien nepopulārāki." Viņš norāda, ka valdībai vajadzētu sakārtot likumdošanu un subsīdiju sistēmu šajā jomā. "Citādi iznāk, ka prasām kompensācijas par jebkuriem laika apstākļiem. Piemēram, tagad līst. Kādam no tā noteikti ir zaudējumi. Bet ko? Pieprasīsim kompensācijas no nodokļu maksātāju naudas par mitruma nodarītajiem postījumiem?" retoriski vaicā A.Eveliņš. Viņš uzskata, ka pašiem lauksaimniekiem savs bizness ir jāplāno vairāk uz priekšu un jāparedz iespējamās negatīvās nianses. Vēl A.Eveliņš ironizējot norādīja, ka gadījumā, ja zemkopības ministrs uzaicinātu uz ministriju zemniekus, lai tie detalizēti izklāstītu sausuma nodarītos zaudējumus, viņi sabrauktu ar tādiem džipiem, ka vienkāršā tauta nobālētu.