Kurzemes Vārds

08:11 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Beidz ziemeļu gulbju apgredzenošanu

Šogad kopumā Latvijā apgredzenoti 82 ziemeļu gulbji, no kuriem 70 ir bijuši gulbju mazuļi, informējis Latvijas Dabas muzeja vecākais ornitologs Dmitrijs Boiko, norādot, ka apgredzenošanas ekspedīcijas veiksmīgi noritējušas arī Liepājas rajonā.
Jūlija sākumā tika veiktas divas gulbju apgredzenošanas ekspedīcijas Skrundā, kuru laikā tika apgredzenoti septiņi gulbji. Nākamās gulbju apgredzenošanas ekspedīcijas norisinājās Kuldīgas rajonā, kā arī Dobeles, Tukuma, Saldus un Liepājas rajona konstatētajās ziemeļu gulbju ligzdošanas vietās. Šajās ekspedīcijās apgredzenoti 70 ziemeļu gulbji, no kuriem 66 bija mazuļi. Pēdējās ekspedīcijas notika Balvu rajona Rugāju pagastā, Valmieras rajonā un Cēsīs. "Ligzdošanas apstākļi, salīdzinot ar citiem gadiem, šogad ziemeļu gulbjiem nav labvēlīgi. No gulbju mazuļiem daudzi var neizdzīvot. Mazā ūdens līmeņa dēļ tiem viegli var piekļūt plēsēji, no kuriem lielie gulbji var aizbēgt, savukārt mazuļi, kas vēl nelido, nespēj glābties," sacīja D.Boiko.
Augusta beigās vai septembra sākumā būs zināmi gan Latvijas, gan citu iesaistīto Eiropas valstu, arī Vācijas un Polijas, gulbju apgredzenošanas rezultāti. Un D.Boiko norāda, ka Latvija, visticamāk, saglabās līdera pozīcijas gulbju apgredzenošanā. Pagājušajā gadā pie mums tika apgredzenoti 104 ziemeļu gulbji, no kuriem 80 bija mazuļi.

Noliek deputāta mandātu

Rucavas Pagasta padomes deputāts Jānis Veits ir nolicis deputāta mandātu. To viņš "Kurzemes Vārdam" apstiprināja, taču tiešus iemeslus savai rīcībai atklāt nevēlējās.
"Iemeslu tam ir daudz, tie ir dažādi. Vajadzēja ilgāku laiku, līdz nonācu pie šāda secinājuma. To diktēja personiskie iemesli un mana sirdsapziņa," skaidroja J.Veits. Viņam esot ļoti sāpīgi dzirdēt un redzēt, ka Rucavas tēls pēdējā laikā parādās tikai negatīvā nokrāsā. Šāda aura neveicinot pagasta izaugsmi, neviens nenāk uz Rucavu veidot jaunas darba vietas, savukārt jaunieši aizplūst prom. Tāpēc viņš vairs neredzot jēgu darboties pašvaldībā kā deputāts, un J.Veits zīmīgi izteicās, ka laikam pat prostitūcija ir labāka par politiku.
Pašam J.Veitam arī būšot jauna nodarbošanās, taču pagaidām viņš neatklāj, kāda tā būs.
Kā zināms, pēdējā laikā Rucavas pagastā bieži viesi ir Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, kā arī prokuratūras darbinieki, kuri izmeklē aizdomīgus pašvaldības darījumus gan ar kūdras purvu, gan Papes ostu. Šajā sakarībā ierosinātas vairākas krimināllietas, viena no tām arī pret J.Veitu.
Jānis Veits vadīja Rucavas pašvaldību līdz 2001.gadam. Pašvaldību 2005.gada vēlēšanās viņš bija pirmais numurs vēlētāju apvienības "Atdzimšana, attīstība, labklājība" sarakstā, kas Pagasta padomē ieguva divas vietas. Tagad J.Veita vietā deputāta pienākumus pildīs Ligita Laipeniece.

Piedāvā nodokļu atvieglojumus

Uzņēmēji no īpaši atbalstāmajām teritorijām, par kādām noteiktas arī daudzās Liepājas rajona pašvaldībās, līdz 1.oktobrim Valsts reģionālās attīstības aģentūrā var iesniegt saimnieciskās attīstības projektu pieteikumus ienākuma nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumiem.
Aģentūra aicina ienākuma nodokļa maksātājus, kas ir reģistrēti un darbojas īpaši atbalstāmajās teritorijās, iesniegt attīstības projektu pieteikumus nodokļu atvieglojumu saņemšanai saskaņā ar likumiem "Par uzņēmuma ienākuma nodokli" un "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli". Projektu pieteikumus pieņem katru darba dienu VRAA, Elizabetes ielā 19, 3.stāvā, Administratīvās nodaļas lietvedības daļā, bet projekta pieteikuma veidlapas var saņemt aģentūras mājaslapā www.vraa.gov.lv vai sazinoties ar VRAA elektroniski, nosūtot informācijas pieprasījumu uz e–pasta adresi [email protected]. Tālrunis plašākai informācijai – 7079030.
Informācijas un komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Melne stāsta, ka projektu pieteikumu pieņemšana uzsākta pagājušā gada marta beigās un līdz šim ir apstiprināti 46 projektu pieteikumi par ienākuma nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanu.

Kurzemes sakoptāko pagastu pārstāvji pulcēsies Nīcā

Latvijas Pašvaldību savienības rīkotā konkursa "Sakoptākais Latvijas pagasts – 2006" uzvarētāji Kurzemē tiks apbalvoti 30.septembrī, kad Nīcas pagasta Kultūras namā notiks svinīgs konkursa noslēguma sarīkojums.
LPS padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Dace Zvirbule pastāstīja, ka tas būs pēdējais no konkursa uzvarētāju apbalvošanas sarīkojumiem, kas septembrī notiks visos plānošanas reģionos uzvarējušajos pagastos. "Pirms apbalvošanas būs iespēja iepazīties arī ar uzvarētāju interesantākajiem apskates objektiem," piebilst D.Zvirbule.
Noslēguma pasākumā Kurzemes sakoptākais pagasts – saņems goda plāksni un konkursa ģenerālsponsora, akciju sabiedrības "Rīgas piensaimnieks" balvu. Nomināciju uzvarētājus savukārt apbalvos attiecīgo nomināciju vērtējusī ministrija un citas organizācijas. Laikraksts "Latvijas Avīze" pasniegs balvas nominācijas "Pagasta odziņa" ieguvējiem.

Mazpulcēnu izaudzētos kāpostus tirgos veikalos
Anda Pūce

Zemkopības ministrija ar Latvijas mazpulkiem un zemnieku saimniecību "Ezerkauliņi" vakar parakstīja savstarpēju vienošanos par kāpostu uzpirkšanu no jauniešiem, kuri dārzeņus audzē konkursa "Kurp lēksi, zaķīti? – Uz kāpostiem, kaķīti!" laikā. Šādi mazpulcēni mācīsies popularizēt pašu izaudzēto produkciju.
Iecerēts, ka šis būs piemērs līdzīgiem sekmīgiem projektiem arī nākotnē, tādējādi veicinot jauniešu iesaistīšanos lauksaimniecības aktivitātēs. Dārzeņu audzēšanas konkurss tika izsludināts mazpulku konferencē, kas notika aizvadītajā ziemā.
Kopumā konkursā iesaistījušies vairāk nekā 300 mazpulcēnu no visas Latvijas. Vakar seminārā tikās aptuveni 30 jaunieši, kuri šovasar uzrādījuši labākos rezultātus kāpostu audzēšanā, izaudzējot pat līdz 100 un vairāk kāpostgalviņu. Tās "Ezerkauliņu" saimnieki nopirks no mazpulcēniem un izplatīs Latvijas veikaliem.
Seminārā jaunieši varēja arī uzdot jautājumus SIA "Kurzemes sēklas" galvenajam agronomam Mārim Grīnvaldam, savukārt Mārketinga padomes pārstāvji sniedza kāpostu audzētājiem ieteikumus, kā virzīt savu produktu tirgū. Mazpulcēni prezentēja reklāmas projektus savu kāpostu popularizēšanai, kā arī piedalījās dažādās informatīvajās spēlēs.
Bet konkursa "Kurp lēksi, zaķīti? – Uz kāpostiem, kaķīti!" noslēgums iecerēts novembrī, kad no katra novada izvirzītie trīs labākie kāpostu audzētāji trīs vecuma grupās tiksies finālā un sacentīsies par uzvaru dažādās disciplīnās.
Liepājas rajona mazpulcēnu kustības koordinatore Dzidra Puze pastāstīja, ka katrā mūspuses mazpulkā ir pa kādam skolēnam, kas iesaistījies kāpostu audzēšanas konkursā, tomēr ar sekmēm esot visādi, jo dažviet, piemēram, Vērgalē, laika apstākļi samazinājuši ražu, tomēr Krotes un Virgas mazpulcēniem esot veicies labāk. "Par visiem gan vēl nemācēšu pateikt, jo visi mazpulku vadītāji kopā sanāks tikai septembra sākumā, tad arī pārrunāsim aizvadītās vasaras rezultātus," sacīja Dz.Puze.