Kurzemes Vārds

06:11 Ceturtdiena, 16. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mūzika

"Rietumu radio" raidījums "Tunelis" iesaka…

Vasara jau labu laiku kā griežas uz otru pusi, un, dienām kļūstot īsākām, varam pārlūkot, kas mūzikas lauciņā tāds jauks un ievērības cienīgs šovasar noticis. Vēl tādai īstai ražas vētīšanai tā kā par agru, bet tomēr – ir albumi, kas dažādu iemeslu dēļ kļuvuši pamanāmi.
Ja meklējam vasarai piemērotu mūziku, kuru klausīties, traucoties kabrioletā vai vismaz golfiņā ar vaļējiem logiem, tad agrāk vai vēlāk uzdursimies izlasei "Rock'n'Drive". Tajā iekļauti 17 hīti no tādām grupām kā "H–Blockx", "ZZ Top", "The Calling", "Sweet", "Deep Purple", "Lordi", "Udo" un citiem rokeriem. Dziesmu radīšanas laiks svārstās no 1975. līdz 2004.gadam. Šai kompilācijai vasaras izskaņu klausītājiem noteikti vajadzētu padarīt straujāku un piedzīvojumiem bagātāku. Izlasi apkopojis populārais 80.gadu diskžokejs Armands Rušenieks, kurš par ierakstu saka: "Šajā izlasē ir apkopota neliela daļa no tām dziesmām, kuras man pašam patika, patīk un, cerams, arī vēl ilgi patiks klausīties, braucot pie stūres. Tā nu iznācis, ka man patīk klausīties pasmagāku mūziku, un, cerams, Latvijā atradīsies daudz šoferu ar tādu pašu muzikālo gaumi kā man."
Tā īsti nav kur piesieties – ar gaumi Rušenieka kungam viss kārtībā un mērķi šī izlase sasniedz – tā vien gribas kāju piesist ritmā līdzi un šoferiem droši vien pedāli grīdā spiest ņiprāk. Tomēr katram jau radīsies savas iebildes pret šīs izlases sastāvu, un manējās ir šādas – īsti neiederas 90.gadu pirmās puses kanādiešu grupas "Crash Test Dummies" hits "Mmm Mmm Mmm Mmm" (lai arī šo rindu autoram šī dziesma ir gana mīļa) un nedaudz aiz matiem pievilkta liekas "Eirovīzijas" šokrokeru "Lordi" 2002.gada dziesma "Icon Of Dominance".
Daudzmaz inteliģentas popmūzikas cienītājiem šī vasara varētu asociēties ar britu grupas "Keane" otrā albuma "Under The Iron Sun" klajā nākšanu un šās vasaras radiohitiem "Is It Any Wonder" un "Crystal Ball", kas ir tikpat lipīgi, kā šīs Saseksas grupas debijas plates "Hopes And Fears" hiti.
Personīgi man pēc pirmās iepazīšanās ar "Keane", kas notika pirms diviem gadiem, vislielāko pārsteigumu sagādāja fakts, ka grupa gana labi iztiek bez tāda, pat popmūzikai teju vai neatņemama instrumenta, kā ģitāra. Un, tikai rūpīgāk ieklausoties, kļūst skaidrs, ka tur patiešām viss tik meistarīgi aizbāzts ar taustiņiem, ka īstai ģitāras skaņai pat neatrastos vieta. Arī jaunajā albumā "Under The Iron Sun" grupa "Keane" itin labi iztiek bez stīgu raustīšanas, kaut gan šoreiz sintezatoram jau pievienots ģitāras fūzi imitējošs efekts, kas īpaši krāšņi rotaļājās dziesmā "Put It Behind".
Kopumā albums gana gaišs un, ja jāizvēlas popmūzika, tad šis varētu būs labākais variants – bez pretenzijām uz lielo mākslu, toties ar gaumīgi iesaiņotu skanējumu. Galu galā vasara mums tāda gaiša un saulaina padevusies un pat daži minorīgākie gabali "Keane" jaunajā platē ir tikai viegli skumjā krāsā ietonēti, bet ne tuvu ne bēdīgi un bez cerībām uz gaišu atrisinājumu.
Tiem, kam "Keane" par plānu un ņaudulīgu liekas, piemērots varētu būt indīpopa stilā ieturētais grupas "Snow Patrol" otrais (re, arī otrais!) albums "Eyes Open". Jau 2004.gadā izdotais "Snow Patrol" debijas albums "Final Straw" ar megahitu "Run" bija gana iespaidīgs darbs, un "Eyes Open" turpina labi iesākto. Tiesa, "Snow Patrol" arī šoreiz laikam jau neizbēgt no apnicīgajiem salīdzinājumiem ar grupu "Coldplay", tomēr jāatzīst, ka albumā "Eyes Open" šīs līdzības jau ir krietni mazāk nekā debijas platē, un tas liecina, ka "Snow Patrol" cenšas mīt savu taku.
Albumā atradīsit vasarai un izklaides braucienam automašīnā piemērotus ģitāras skaņdarbus, bet uz šī fona jauki izceļas kompozīcija "Set The Fire To The Third Bar", kas radīta kopā ar kanādieti Martu Veinraitu. Kopumā labi nostrādāts un pārdomāts darbs, kuru varbūt būs grūti iemīlēt no pirmās noklausīšanās reizes, bet tas jau nav obligāti. Paklausieties vēlreiz pēc kāda laika, tad vēlreiz…
Pašmāju mūzikas lauciņā interesants un katrā ziņā vasaru atsvaidzinošs liekas jaunas grupas "Mofo" debijas albums "Meitene no filmām". Kaut arī grupai līdz šim skaņu ripulim bijis gana garš ceļš ejams (pirmais hits "Nekas nav beidzies" radiostacijās pavīdēja jau pirms pāris gadiem) un dažādās radiostacijās dažādos laikos izskanējušas jau sešas (gandrīz puse!) no šovasar klajā nākušā albuma dziesmām, tam nav nekāda sakara ar tā kvalitāti un tiem, kas latviešu poproka lauciņā meklē ko jaunu un interesantu, grupa "Mofo" varētu būt patīkami pārsteidzošs atradums. Mazliet savādi gan vasarā dzirdēt, ka "…drīz sāks snigt" (dziesma "Mans lielais rakstāmgalds"), bet kopumā "viss ir savās vietās" un arī mums ir grupa, kura izklausās pēc jaukiem un saulaini nepiespiestiem britiem ar perfektu latviešu valodas izrunu. Un kaut kas tik vienkārši burvīgs slēpjas "Mofo" dziesmu tekstos…

Valērijs Jarušins pa Liepāju staigās slapjām acīm

Šodien stadionā "Daugava" notiek festivāls "Liepājas dzintars 30", uz kuru ierodas daudzi ciemiņi no tuvām un tālām vietām. Viņu vidū arī viens no mūziķiem, kura uzstāšanās festivālā savulaik atstājusi neizdzēšamas pēdas – Čeļabinskas grupas "Ariel" līderis Valērijs Jarušins, kura vadītais kolektīvs tālajā 1972.gadā pārsteidza gan festivāla klausītājus, gan žūriju un togad plūca uzvarētāju laurus.
"Kad man piezvanīja Valdis Skujiņš un mēs sākām runāt par "Liepājas dzintaru", man tas bija gluži kā signāls no Marsa," stāsta Valērijs Jarušins. "Tas visādā ziņā bija ļoti patīkams pārsteigums." Mūziķis atzina, ka 34 gadus senie notikumi viņam joprojām vēl ir spilgtā atmiņā, bet dažādu iemeslu dēļ līdz Liepājai tā arī vairs nav sanācis atbraukt.
Grupa "Ariel" nemainīgā sastāvā muzicēja 19 gadu, bet, kā stāsta Jarušins, grupas biedri viņu nodevīgā kārtā pametuši un viņš iesaistījies projektā "Ivanič", ar kuru 13 gadu garumā spēlēja to pašu grupas "Ariel" repertuāru, un tautā viņus dēvēja par "Ariel 2". Tagad Jarušins ir Krievijas Nopelniem bagātais skatuves mākslinieks un jau četrus gadus nedzīvo Čeļabinskā, bet priekšroku devis Maskavai, kur atjaunojis grupu "Ariel" un turpina koncertēt. "Var teikt, ka šī jau ir trešās paaudzes grupa "Ariel"," uzsvēra mūziķis.
V.Jarušins joprojām labi atceras to laiku notikumus, kad čeļabinskieši triumfēja "Liepājas dzintarā". "Liepāju atceros ar labām sajūtām, pateicību. Toreiz Latvijā gandrīz apprecējos, biju iemīlējies kādā meitenē, mēs vēl ilgi pēc tam sarakstījāmies," stāstīja Nopelniem bagātais skatuves mākslinieks.
Arī ceļš līdz triumfam "Liepājas dzintarā" grupai "Ariel" bijis gana raibs. "Toreiz mūs padzina no dzimtās Čeļabinskas, mēs pa ceļam uz Liepāju pārdevām ģitāru un klusībā cerējām, ka šeit mūs kāds pamanīs. Mūs neviens īsti neņēma vērā, ielika spēlēt festivāla trešajā dienā, bet pēc tam avīze "Komunists" rakstīja – "Pērkons no skaidrām debesīm!" Kad Raimondam Paulam toreiz pastāstījām, ka dzimtenē mūs dēvē par pretpadomju hidru, tad viņš nolēma mums palīdzēt," atcerējās Jarušins.
Maestro toreiz ieteica grupas "Ariel" mūziķiem uz gadu apmesties Ogrē, bet pēc tam solīja viņus iekārtot Rīgā. Vēloties glābt kolektīvu, kuram bija pieķērušies ar sirdi un dvēseli, čeļabinskieši jau devās iepazīšanās vizītē uz Ogri. Tomēr apstākļu sakritības dēļ pārcelšanās uz Latviju nenotika, jo grupa "Ariel" dzimtajā Čeļabinskā tika reabilitēta. "Toreiz radi jau slaucīja atvadu asaras, mēs kravājām čemodānus, bet beigās viss atrisinājās," atceras mūziķis. "Piezvanījām Raimondam Paulam, atvainojāmies, bet viņš priecājās, ka mums viss tik labi nokārtojies. Toreiz vienojāmies, ka turpmāk mēs izpildīsim viņa dziesmas krievu valodā, un tā arī notika," stāstīja pieredzējušais skatuves mākslinieks.
Liepājā Jarušins gatavojas izpildīt latviešu tautasdziesmu "Upe nesa ozoliņu" un, lai pierādītu, ka viņam šī latviešu tautasdziesma nav piemirsusies, telefonsarunas laikā skaidrā latviešu valodā pat nodziedāja vienu pantiņu. "Tā ir lieliska dziesmu, to es mēdzu dziedāt arī Krievijā," atzina mūziķis.
Pirms pusgada klajā nākusi Jarušina grāmata "Liktenis vārdā "Ariel"", kurā viņš sīki apraksta arī 1972.gada "Liepājas dzintara" vēsturiskos notikumus, kuriem veltīta vesela nodaļa. Grāmatu mūziķis iecerējis atvest kā dāvanu festivāla rīkotājiem. Pēc viesošanās "Liepājas dzintara" jubilejas koncertā Jarušins kopā ar savu grupu "Ariel" dosies uz "The Beatles" mūzikas festivālu Liverpūles pilsētā Anglijā, kur viņi jau trešo gadu pārstāvēs Krieviju. "Bet Liepājā man sanāks pabūt trīs dienas, un domāju, ka staigāšu pa pilsētas pazīstamajām vietām ar slapjām acīm," prognozē "Liepājas dzintara" īpašais viesis.