Kurzemes Vārds

10:12 Sestdiena, 28. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Ingas Auziņas noslēpumainība
Sarmīte Pelcmane
Kristīne Pastore
Viktors Ulberts

Mirkli pirms Liepājas teātra 100.sezonas sākuma tā komandtiltiņu pametusi direktore Inga Auziņa. Tas neapšaubāmi rada nelielu haosu, jo darbi saplānoti, tie ir iesākti un cilvēki nesaprot – kāpēc tā? To, kāpēc tā, vislabāk zina direktore pati, kas šajā postenī aizvadījusi tikai gadu. Tomēr tas neliedz izplatīt dažādas baumas. Starp tām arī viedokli, ka reizēm I.Auziņa mēdz ļoti strauji mainīt savas domas un darbus.

Ziedu un gaismas akcenti pilsētas veidolā

Noteikti plašākai liepājnieku sabiedrībai Ingas Auziņas vārds kļuva zināms pēc tam, kad 2002.gadā rudenī viņa sāka pildīt pilsētas galvenās mākslinieces pienākumus. Un ķērās tiem klāt ar lielu degsmi un entuziasmu, vēloties pilsētas tēlu sakopt un izskaistināt. Un nevar noliegt, ka tas viņai arī izdevās. Kādā intervijā viņa atzina, ka tūlīt pēc stāšanās amatā, mēģinot pa īstam saprast, ko darīt un no kuras vietas ķerties klāt, viņa devusies uz Ventspili paskatīties, kā vasarā uzposta šī pilsēta. Viens no pārņemšanas vērtiem krāšņumiem viņai šķitis daudzie ziedi. Un tā mūsu pilsēta ieguva ziedu grozus pie laternu stabiem, kas nu jau trešo sezonu te krāšņāk, te mazliet pieticīgāk rotā pilsētu, ziemā pārtopot par izgaismotiem akcentiem.

Nekāds retums mūsu pilsētā vairs nav arī no ziediem veidoti dzīvnieki – bruņurupucis, taurenis un gliemezis. Starp citu, arī tā bija Ingas Auziņas ideja. Pirmais bija taurenis pie Pedagoģijas akadēmijas. Turklāt, pirms izvēlēties, kas būs pirmais un ko vispār veidot, māksliniece rīkojās ļoti diplomātiski: lai katram liepājniekam būtu sajūta, ka viņš ir uzklausīts, viņa izsludināja konkursu, lūdzot pilsētniekus izteikt vēlmes par to, kādu dzīvnieku īsti izvēlēties. Un pilsētnieki arī izteica.

Noteikti I.Auziņas visvērienīgākais panākums pilsētas galvenās mākslinieces karjerā bija Liepājas izdaiļošana Ziemassvētkos un gadumijā. Pilsēta tolaik uzzaigoja daudzkrāsainu ķekatnieku, zvaigžņu un citu gaismas akcentu ugunīs. Priecājās gan paši liepājnieki, gan pilsētas viesi. Un daudzi teica: jums gan ir brīnišķīga māksliniece! Turklāt viņa turpināja mākslinieces Guntas Šnipkes iesākto – dievnamu izgaismošanu Ziemassvētkos, tādējādi šajā tumšajā laikā padarot pilsētu krāšņāku un gaišāku. Un arī cerīgāku. Arī Lieldienas sagaidījām ar trim lieliem cāļiem Rožu laukumā un citiem skaistumiem citviet pilsētā. Bet, atnākot vasarai, pilsētu atkal izdaiļoja ziedi, ziedi, ziedi... Un pie tā jau pierast sākušie liepājnieki varen sabēdājās, uzzinot, ka Inga Auziņa no mākslinieces amata aizgājusi. Viņa pati gan nebēdāja ne nieka un kādā vaļsirdīgā sarunā atzinās, ka esot ļoti priecīga par jaunajām pārmaiņām, jo viņai esot tik daudz ideju, ko teātrī īstenot.

Vai traucēja nesaskaņas ar galveno režisoru?

Pēc viena gada, kas aizvadīts teātra priekšgalā, Inga Auziņa aiziet arī no turienes. "Man informācija par to, ka direktore aiziet, bija negaidīts pārsteigums. Iemeslu es nezinu, dzirdēts ir daudz kas, bet ir arī zināms, ka visām baumām uzticēties nevar," sacīja Liepājas teātra aktieris Edgars Pujāts. Katrā ziņā viņam direktore Inga Auziņa palikšot atmiņā kā pozitīvais tēls. "Viņa spēja teātrī iedvest jaunas vēsmas. Iespējams, kāds viņas optimismu uztvēra kā pārspīlētu un pārāk strauju, taču nedomāju, ka nereālu. Vairs nebija tas dzelžainums un familiārisms, kas valdīja iepriekšējos gadus. Teātra ļaudis atkal jutās vienotāki. Bez tam pie Ingas mēs varējām vērsties arī paši ar savām problēmām, izrunāties, un, ja vien viņa varēja, vienmēr izlīdzēja."

Līdzīgi domā arī aktieris Marģers Eglinskis. "Viņa patiešām mainīja gaisotni teātrī. Vienmēr ļoti smaidīga, arī pret aktieriem izturējās labi. Un ko tad vēl labāku lai aktieris gaidītu?" daļēji jokot sacīja Marģers. Un tomēr viņš neņēmas spriest, vai Ingas Auziņas aiziešana Liepājas teātrim ir zaudējums vai ieguvums. To rādīšot laiks.

"Kā cilvēks Inga ir ļoti jauka," apgalvo Liepājas teātra vecākā dekoratore Aurika Feldmane. "Viņa ir labākā direktore, kāda vien teātrim bijusi." Taču Aurika norāda, ka tieši Ingas Auziņas vēlme būt labai pret visiem viņu pašu reizēm iegāzusi. "Ir gadījumi, kad direktoram jāpasaka kāds stingrs vārds, ja cilvēks to ir pelnījis. Taču Inga to reizēm nespēja izdarīt."

Jau iepriekš, jautāta par aiziešanas iemesliem, teātra direktore teikusi, ka pieņēmusi citu darba piedāvājumu. Tomēr, atgriežoties pie baumām, ne viens vien teātrī strādājošais apgalvo, vai tikai pie vainas nebūs viņas nesaskaņas ar teātra galveno režisoru, lietuvieti Rolandu Atkočūnu. I.Auziņa to komentē īsi: "Jā, mums bija strīdi, taču es tās nenosauktu par nesaskaņām. Viņš ir ļoti labs režisors, taču mums bija ļoti atšķirīgi viedokļi lietās, kas attiecas uz teātra attīstību. Tāpēc joprojām apgalvoju: neuzskatu, ka šis cilvēks ir labākais variants mūsu latviešu teātrim. Tomēr es no teātra aizeju ar labām domām un ticu, ka pienāks brīdis, kad mūsu teātrim ies ļoti labi."

Mainīgās politiskās intereses

Kā jau aktīvam cilvēkam pienākas, Ingai Auziņai nav bijušas svešas arī politiskās aktivitātes. Ar māksliniecisku vērienu viņa izmēģinājusi dažādus variantus. 2001.gadā Liepājas pašvaldības vēlēšanās SIA "Luart" direktore Auziņa ar pirmo numuru startēja apvienības "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" sarakstā. Toreiz kopā ar vēl vienu kandidātu no šā saraksta – Jāni Slaidiņu – viņa bija ieradusies redakcijā un pauda sašutumu, ka mēs ne tā informējam par šo apvienību. Kā tolaik viņa pati definēja savu darbību "PCTVL" sarakstā – sabiedrībai galvenā esot saskaņa. Toreiz I.Auziņa netika ievēlēta, bet pagāja laiks, un viņa mēģināja vēlreiz, jau no citas puses.

2005.gadā pašvaldības vēlēšanās nu jau pilsētas galvenā māksliniece Inga Auziņa ar 11.numuru startēja Tautas partijas sarakstā. Arī šoreiz viņai neveicās iekarot domnieka krēslu, taču karjera turpināja iet augšup. Jau tā paša gada vasarā Inga Auziņa tika ievēlēta par SIA "Liepājas teātris" valdes priekšsēdētāju.