Kurzemes Vārds

12:09 Pirmdiena, 3. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Gleznainā vietā top iespaidīga atpūtas bāze

Viktors Ulberts

Gleznainā vietā Embūtes pagasta teritorijā, tikai sešus kilometrus no Rīgas – Liepājas šosejas, pie Tīreļu dīķa latviešu uzņēmēji pilnā sparā būvē atpūtas kompleksu. Interesentus viņi plāno piesaistīt ar samērā vērienīgo kompleksa ietilpību – tur vienlaikus varēs atpūsties vairāk nekā 200 cilvēku. Tāpat šim projektam ir piesaistīti aktīvās atpūtas speciālisti, kuri savu prasmi demonstrē jau vairākus gadus un ir pazīstami arī Latvijas mērogā.

Izveido jaunu ģimenes uzņēmumu

Atpūtas bāzes idejas autors ir Aizputes uzņēmējs Agris Siliņš. Un tā viņam radusies pirms trim gadiem, kad Tīreļos notiks Latvijas čempionāts "4X4" automašīnu sacīkstēs. Jau tad viņš saņēmis piedāvājumu no pazīstama cilvēka pie Tīreļu dīķa 'kaut ko uztaisīt". "Tad vēl viss bija miglā tīts. Taču vēlāk, kad šo lietu pārrunāju ar ģimeni, tika pieņemts lēmums, ka šaipusē varētu sākt attīstīt kādu tūrisma objektu," stāsta A.Siliņš. Sākotnēji tika cerēts uz Eiropas Savienības līdzfinansējumu, tāpēc bija izstrādāts grandiozāks projekts nekā tas, ko pašlaik realizē. Taču rokas nolaidušās pēc tam, kad aprēķināts nepieciešamo investīciju apjoms. "Pusotra miljona latu vajadzēja. Tādas naudas mums nebija. Tomēr sākotnēji tikām galā, piesaistot personīgās finanses, taču pastāv iespēja, ka palīdzēs arī Eiropas Savienības nauda šim mazliet piezemētākam projetam," skaidroja A.Siliņš.

Tāpēc sākumā bija doma uzbūvēt tikai nelielu pirtiņu. Taču vēlāk abi ar dēlu izlēmuši: ja kaut ko taisa, tad taisa kārtīgi! Tika izveidots jauns uzņēmums "RS viesu nami", ieguldīta iepriekš uzņēmējdarbībā nopelnītā nauda, kā arī paņemts kredīts bankā. "Izpētījām, ka tuvākajā apkārtnē ietilpīgākā atpūtas zāle ir 60 cilvēkiem. Analīzes rāda, ka trūkst telpu lielāku uzņēmumu atpūtas vai cita veida sanāksmēm. Tāpēc arī mums galvenā bāzes ēka būs paredzēta 100 cilvēkiem. Tur viņi varēs uzturēties arī luksusa numuros, kā arī viesiem būs nodrošināta kvalitatīva ēdināšana. Apkārt uzcelsim vairākas kotedþas, un vēl ir vieta telšu uzsliešanai. Vairāk nekā 200 cilvēkiem vietas te būs," sola A.Siliņš. Uzņēmuma veidošanā iesaistīti vairāki viņa ģimenes pārstāvji – sieva Ruta Siliņa, kuras vārds ir iemūþināts firmas nosaukuma abreviatūrā, kā arī dēla un vedeklas.

Piesaista aktīvā tūrisma speciālistus

Pirms trim gadiem piekļūšana Tīreļu dīķim bija ļoti apgrūtinoša, tāpēc vispirms vajadzēja veikt nopietnus tīrīšanas darbus. "Ar cirvīti vien izkapājām, lai vispirms ar mašīnu varētu iebraukt," atceras Gunārs Cveiģelis – atbildīgais par atpūtas bāzes uzraudzibu. Dīķis aizvien ir valsts īpašums, taču apkārtējo zemi A.Siliņš nopirka. Kopējā platība ir 39 hektāri.

Pats komplekss ar pilnu jaudu sāks darboties tikai nākamā gada vasarā. Bez tam tiek domāts par to, kā cilvēkus nodarbināt, lai viņiem rastos vēlme pēc iespējas ilgāk atpūtas bāzē uzkavēties. Jau tagad ir iespējama makšķerēšana, vizināšanās ar laivām, kā arī pieejama labiekārtota peldvieta. Nākotnes plānos ietilpst arī komercmedību organizēšana, jo apkārtne ir diezgan bagātīga ar meþazvēriem. Savukārt ziemā uz Tīreļa dīķa ledus plānots iekārtot slidotavu. Jau tagad "RS –viesu nami" ir pieņēmuši darbā divus aktīvā tūrisma organizatorus – pazīstamo spoku trašu autoru, nu jau bijušo Dzērves pamatskolas pedagogu Jāni Gulbi un Raivi Eglīti, kurš arī ir mācījies Dzērves skolā un mācību laikā iesaistījās skolotāja Jāņa Gulbja aktivitātēs, un tagad darbā viņi ir partneri. "Mēs ar Raivi tūrisma biznesā esam jau septiņus gadus. Esam profesionāli cilvēku baidītāji," smejot stāsta Jānis, nepārprotami norādot uz paša izveidoto spoku trasi gan Cīravā, gan Vecpilī. Viņš skaidro, ka katru gadu rodās vēlme kaut ko pilnveidot vai arī uzsākt kautko jaunu. Tad saņemta informācija, ka Embūtes pagastā top iespaidīga atpūtas bāze. "Kad ieradāmies šeit, bijām šokēti. Tik kolosāla vietā! Nospriedām, ka būtu labi te strādāt, jo pavērās ļoti labas iespējas. Tik lielas atpūtas bāzes, kāda šeit top, tuvākajā apkārtnē nav," apgalvo Jānis. Tad arī meklēti kontakti ar uzņēmuma īpašnieku, atrasta kopīga valoda, un nu jau viņi abi ir algoti "RS viesu namu" darbinieki.

Ļauj radoši izpausties"Man patīk arī tas, ka nejūtos kā izpildītājs, kuram jāklausa priekšnieka norādēm. Mūsu idejām ir dota zaļā gaisma, un varam brīvi radoši izpausties," gandarīts ir Jānis. Taču viņiem ir arī uzdevums – prātot, kā nodarbināt viesus. Arī naktīs. Taču par nakts stundām Jānis nesatraucas. "Te visapkārt ir meþa biezoknis. Uztaisīsim tādu baidīšanu spoku trasē, ka tas, kurš būs trasi izgājis, ilgi nespēs to aizmirst," jau ar stāstīšanu vien cilvēkus baida Jānis. Bez tam viņš norāda, ka atpūta ne vienmēr nozīmē dirnēšanu gleznainā vietā, nopēršanos pirtī. "Tā tikai saka, ka cilvēks atbrauc atpūsties. Patiesībā viņš meklē citu vietu, citu vidi un gaida kaut ko ikdienā neierastu. Tāpēc bez sirdsapziņas pārmetumiem varam priecāties, ka cilvēks no atpūtas vietas dodas mājup fiziski galīgi izpumpējies. Toties garīgi viņš ir uzlādēts kā svaiga baterija."

Līdz šim Tīreļos jau sarīkotas sporta spēles diviem uzņēmumiem, izveidota spoku trase, tā teikt, pārbaudīts, kā vieta strādā. Un Jānis apgalvo, ka viss ir kārtībā.

Piedāvā aktīvu nūjošanu

Šobrīd interesentiem Tīreļos ir pieejams nūjošanas inventārs, kas pēdējā laikā ir viens no populārākajiem aktīvās atpūtas veidiem, un citviet Kurzemē tādu iespēju vēl neviens cits nepiedāvājot. Nūjošana ir sportiskas pastaigas ar speciāli veidotām atbalsta nūjām, un idejas pirmsākumi ir meklējami Somijā jau 1930.gadā, kad tā tika ieviesta kā jauna treniņmetode distanču slēpotājiem nesezonas laikā. Pastaigas laikā tiek nodarbināta arī ķermeņa augšdaļa un rokas, kas uzlabo asinsriti un līdz ar to arī sirds darbību. Nūjošana ir veids, kā efektīvi un viegli uzlabot cilvēka fizisko formu. Šis sporta veids ir pieejams ikvienam, neskatoties uz vecumu, dzimumu vai fizisko sagatavotību. Procesa specifika ir arī tā, ka tas piemērots cilvēkiem ar ceļu un mugurkaula problēmām. Pastaigas ar nūjām esot līdz pat 46 procentiem efektīvāks kaloriju sadedzināšanas līdzeklis nekā vienkārša pastaiga bez nūjām.

"Man pašam šis darbs patīk tieši tāpēc, ka tas nav vienmuļš. Jo ne tikai pats vari radoši izpausties un sameklēt ko jaunu, bet arī cilvēki, ar kuriem strādā, nepārtraukti mainās. Tāpēc ir interesanti," savu viedokli pauda Raivis Eglītis.

Vēl "RS viesu māju" saimnieks A.Siliņš vēlējās izteikt pateicību Embūtes Pagasta padomes priekšsēdētājam Oļegam Jurjevam. "Birokrātija, ko vajadzēja pārvarēt, bija milzīga. Taču biju patiesi iepriecināts, ka to dokumentāciju, ko vajadzēja saņemt no vietējās pašvaldības, arī saņēmām laikus un bez liekas aizķeršanās. Tas tiešām priecē un dod stimulu uzņēmējiem šeit darboties," norādīja A.Siliņš.

Savukārt O.Jurjevs sarunā ar "Kurzemes Vārdu" pauda, ka viņa vadītā pašvaldība ir patiesi ieinteresēta atbalstīt to uzņēmēju plānus, kuri pagasta teritorijā attīsta tūrisma infrastruktūru. "Pie mums neviens necels lielas rūpnīcas, tāpēc vienīgais drošais izaugsmes garants ir tūrisms. Man prieks, ka beidzot pēc ilgiem gadiem uzņēmēji paši ir gatavi, tā teikt, tukšā vietā ieguldīt naudu. Un, protams, ka pašvaldība centīsies izdarīt visu, kas no tās atkarīgs, lai viņiem ceļā ir pēc iespējas mazāk šķēršļu," piebilda O.Jurjevs.