Kurzemes Vārds

03:38 Otrdiena, 10. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Lai vienmēr atcerētos

Anda Pūce

Piektdien piemiņas vietā netālu no Grobiņas atklāja piemiņas plāksni nogalinātajiem ebrejiem - tieši šajā mežā 1941.gada 27.oktobrī tika nogalināti 86 Grobiņā dzīvojošie ebreji no 17 ģimenēm. Tagad arhīvā noskaidroti un piemiņas plāksnē ierakstīti viņu vārdi. "Ebreji tic, ka neviens nav miris, kamēr tiek pieminēts viņa vārds, kamēr ir dzīvas atmiņas par viņu," atklājot plāksni, uzsvēra Liepājas Ebreju draudzes pārstāvis Vladimirs Bāns.

Grobiņas domes Administratīvās daļas vadītāja Gunta Konopļeva, atklājot svinīgo ceremoniju, pastāstīja, ka dzīve Grobiņā 1941.gada oktobrī nevarēja būt mierīga, jo bija sācies karš, taču katra pilsētnieku ģimene šo vakaru pavadījusi savās mājās. Arī Grobiņā dzīvojošie ebreji, ko soda rotas vīri savāca no mājām, bet nākamajā dienā turpat piepilsētas mežā pie jau izraktas bedres nežēlīgi noslepkavoja.

"Šī traģēdija ir mūsu pilsētas vēsture, ko nedrīkstam aizmirst, lai tā nekad neatkārtotos," norādīja arī Grobiņas domes priekšsēdētājs Jānis Neimanis, runājot par to, ka tikai ar zināšanām mēs varam cīnīties pret neizpratni un neiecietību sabiedrībā, rosinot mācīties no kļūdām.

Pieminot traģiskos notikumus mežā, jau pirms vairākiem gadiem tika izveidota piemiņas vieta, ko pašvaldība cenšas uzturēt sakoptu, tāpat tā atrodama pēc izvietotajām informācijas zīmēm, bet šogad Liepājas Ebreju draudze sadarbībā ar Grobiņas domi uzstādīja piemiņas vietā plāksni, kurā iegravēti visi zināmie nogalināto vārdi.

Klātesošie aizlūdza par šo un citu Eiropā nevainīgi nogalināto ebreju dvēselēm - jauniem un veciem, sievietēm un vīriešiem. Svinīgajā plāksnes atklāšanas sarīkojumā uzrunas teica ne tikai V.Bāns, bet arī Liepājas Ebreju draudzes vadītājs Ļevs Haikens, kurš ebreju kopienas vārdā pateicās par atbalstu pašvaldībai, tāpat draudzes tradīciju glabātājs Eduards Kaplāns un citi. Skanēja pateicība arhīva darbiniekiem, Alžāna grafikas un dizaina birojam, kas izgatavojis plāksni, un citiem atbalstītājiem. Ceremonijā piedalījās arī Grobiņas Pagasta padomes priekšsēdētāja vietnieks Modris Ekšteins un citas amatpersonas.