Kurzemes Vārds

10:26 Otrdiena, 7. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Lielā izmielošanās pie Latvijas lauku gardumu galda

Pēteris Jaunzems

Aizvadītajā sestdienā koncertestrādē "Pūt, vējiņi!" risinājās vēl nebijis notikums – savus lauku gardumus liepājniekiem izbaudīt un novērtēt bija atveduši zemnieki un kulināri no visiem Latvijas novadiem. Daži no viņiem bija mērojuši ceļu pāri visai valstij, atbraucot pie mums pat no Rēzeknes un Alūksnes rajoniem. Kā secināja kāds no sarīkojuma "Lauku mielasts" apmeklētājiem, pulcēšanās Liepājā bijusi lieliska iespēja novērtēt, ar ko, apliecinot savas tradīcijas un parunu, ka veselā miesā mājo vesels gars, mēs, latvieši, spējam izgriezt pogas konkurentiem Rietumeiropas valstīs.

Kurzemniekus sveikt zemes kopējiem un pavāriem līdzi bija atbraukuši arī dziedātāji un spēlmaņi, kas dzīvoja līdzi notikumiem Jūrmalas parkā, uzgavilēja veiksmīgākajiem un uzmundrināja tos, kam neveicās tik labi, jo īpaši sveicot izcilāko Latvijas pavāru šova dalībniekus.

Pirmais "Lauku mielasts" pērn notika Preiļos. Tur sarīkojuma dalībnieki iestādīja plūškoku birzi. Sekojot labajai tradīcijai, šogad pie Liepājas ezera tika veidota savdabīgu videi draudzīgo vītolu birzs. Kociņiem mājvietu ierādīt kopā ar "Lauku mielasta" organizatoriem un biedrības "Sloow Food" valdes priekšsēdētāju Mārtiņu Rītiņu apņēmīgi dodas maizes cepšanas firmas "Zelta kliņģeris" īpašnieks Dainis Āboliņš.

Sarīkojuma idejas autore un dalībnieku iedvesmotāja bija organizācijas "Siera klubs" prezidente Vanda Davidanova. Viņa prata ieinteresēt zemniekus neslēpt sveci zem pūra un sarūpēt sarīkojuma apmeklētājiem pašu labāko, kas izdomāts.

Sarīkojumā neiztika bez domstarpībām. Pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldes speciālisti atzina, ka bez saldējamām iekārtām karstumā nav iespējams nodrošināt Rīgas Latviešu biedrības nama kafejnīcā "Hromets" izceptās 50 kilogramu smagās rupjmaizes un vasaras ogu tortes degustāciju. Taču jāteic, ka abu pušu pārstāvji – veterinārais speciālists un kulināru vadītāja – prata vienoties par kompromisa risinājumu un skaistā torte tika pusstundas laikā izdalīta sarīkojuma dalībniekiem.

Daudz interesentu pulcējās pie jaunpilnieku stenda, kur senatnīgi tērptie SIA "Niedru lija" kulināri piedāvāja nobaudīt viduslaiku Eiropā gatavotos gardumus – lēcu biezputru, mandeles ar vīnu, kā arī kāršu pupiņas ar ciedru riekstiem, par kurām dzirdot jau siekalas saskrēja mutē.

Zemkopības ministrs Mārtiņš Roze pasniedza uzslavas rakstu un balvu arī Liepājas rajona bioloģisko zemnieku vadītājai Inārai Jansonei. Pagodināto un balvu bija tik daudz, ka izskanēja priekšlikums sagādāt ķerras, ar ko tās aizvizināt mājās.

Skanīgs, apsveicot mielasta viesus un rīkotājus, bija Latgales meiteņu un folkloras kopas "Turki" dziedājums.

Ne tikai izārstēt cilvēkus no visām kaitēm, bet arī dot daudz enerģijas spējot garšvielas, kas sparīgi aug ķekavnieces Annas Šmites dārzā. Erūku, baziliku, selerijas un citus augus viņa jau 13 gadu piegādā arī restorānam "Vincents".

Kazdangas piena pārstrādes uzņēmuma "Elpa", kas bija "Lauku mielasta" ģenerālsponsors, labumus liepājniekiem un pilsētas viesiem piedāvāja saulespuķu krāsu apģērbos tērpušās meitenes, kuras redzot jau kļuva gaiši ap sirdi.

Lielisku vīnu mielasta viesiem bez maksas izgaršot piedāvāja firmas "Interbaltija Aga" darbinieki, kas jokoja, ka vīns tāpat kā skaistas sievietes patīkot visiem. Tomēr stenda čaklākās apmeklētājas bija galvenokārt daiļā dzimuma pārstāves.