Kurzemes Vārds

04:01 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Pārsūdz lietu par suņa nežēlīgu nogalināšanu

Zvērināts advokāts Ēriks Štālbergs apelācijas kārtībā pārsūdzējis Liepājas tiesas spriedumu Jāņa Janševska lietā par nežēlīgu suņa nogalināšanu. Šo lietu vēlreiz skatīs Kurzemes Apgabaltiesā. Atgādināsim, ka notikums, par kuru norisinās tiesa, notika pērn ap Ziemassvētkiem, kad saimniekiem pazuda suns, kuru vēlāk, nežēlīgi nogalinātu, atrada pretī mājai Ganību ielā 49. Kā toreiz "Kurzemes Vārdam" stāstīja vairāki mājas iedzīvotāji, vainīgais varētu būs šīs pašas mājas iemītnieks Jānis Janševskis. Vairāki iedzīvotāji, kas tonakt bija dzirdējuši suņa izmisīgos kliedzienus, nebija saukuši palīgā policiju aiz bailēm, ka Janševskis vēlāk ar viņiem varētu izrēķināties. Lielākoties tie ir gados veci cilvēki. Liepājas tiesā prokurore uzskatīja, ka lieta ir pierādīja un pieprasīja J.Janševski sodīt ar pusotru gadu cietumsoda, uzsverot, ka tikpat labi šis cilvēks tikpat nežēlīgi var izturēties arī pret citiem indivīdiem. Tiesa J.Janševski atzina par vainīgu un piesprieda viņam brīvības atņemšanu uz gadu un četriem mēnešiem. Pagaidām vēl nav zināms, kad lietu izskatīs Kurzemes Apgabaltiesā.

Igauņi gatavojas pārņemt "Laumu"

Igaunijas lielākais sieviešu apģērbu ražotājs "PTA Grupp" (agrāk "Klementi") gatavojas iegādāties Latvijas vadošo sieviešu veļas ražotāju "Lauma", Baltkrievijas sieviešu veļas ražotāju "Milavica", kā arī Krievijas sieviešu veļas un apģērbu mazumtirdzniecības tīklu "Linret", teikts "PTA Grupp" paziņojumā. Pašlaik 85 procenti uzņēmuma "Lauma" akciju pieder Igaunijas investīciju partneru grupai "Alta Capital". Aģentūra LETA ziņoja, ka sarunās grupas "PTA" un "Alta Capital" panākušas vienošanos par pārņemšanas nosacījumiem un pirmdien parakstīts līgums. Šī darījuma rezultātā tiks izveidots sieviešu apģērbu, veļas ražošanas un mazumtirdzniecības koncerns, kas savu darbību izvērsīs Baltijas, NVS un Eiropas Savienības valstīs. Kompāniju apvienošanās ievērojami palielinās koncerna ražošanas apjomu, kopējo apgrozījumu un peļņu, tādējādi dodot labumu pašreizējiem un topošajiem akcionāriem, sola potenciālie īpašnieki. Latvijā jau darbojas pieci "PTA" zīmola veikali: trīs veikali Rīgā, viens – Liepājā, bet viens – Daugavpilī.

Pamestā informācijas stenda vietā – puķes
Indra Imbovica

Vietā, kur Graudu ielā 30 un Ausekļa ielā 1 vēl nesen atradās vecs, nepievilcīgs un pussabrucis reklāmas, afišu stends un laikrakstu kiosks, tagad izveidoti jauki puķu stādījumi. Liepājas domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls pastāstīja, ka pēc Komunālās pārvaldes ierosinājuma dome pieņēmusi lēmumu minētajā pilsētas daļā nojaukt visādā ziņā novecojušo reklāmas, afišu stendu un laikrakstu kiosku. Pēc silikātķieģeļu un koka konstrukciju aizvākšanas tagad izveidotas puķu dobes, sakārtots līdzās esošais mūra žogs. Vēl salabots ietves asfalts, veikti citi labiekārtošanas darbi. Stenda nojaukšanas izdevumi, ap 5000 latu, samaksāti no Komunālās pārvaldes budžeta sadaļas "Avārijas ēku nojaukšana". Šajā vietā par kultūras un izklaides jaunumiem garāmgājējiem joprojām vēstīs afišas un reklāma, jo jaunais stends ir vizuāli pievilcīgs, kompakts un piestiprināts pie mūra sienas. Stends pieder darbu veicējam – Liepājas Labiekārtošanas sabiedrībai.

Saņem no Ļeņina pieminekļa tapušos zvanus

Liepājas muzejs ar pilsētas pašvaldības atbalstu no baroneses, brīvkundzes Valtrautes fon Tīzenhauzenas saņēmis divus bronzas zvanus, kas iegūti Vācijā, pārkausējot savulaik Liepājā demontēto Ļeņina pieminekli, informēja Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla.
Viens no unikālajiem zvaniņiem, kas vēsta par Atmodas laika un latviešu tautas pašapziņas celšanās notikumiem pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākumā, būs apskatāms Liepājas muzeja nodaļas "Liepāja okupāciju režīmos" ekspozīcijā, bet otru zvaniņu varēs redzēt Liepājas domē. Tas papildinās pilsētai dāvināto suvenīru un piemiņas lietu ekspozīciju.
Pēc formas tas atgādina parastu zvanu, taču par tā vēsturisko izcelsmi un neatkarības atgūšanu, kas Liepājas pilsētas centrā piespieda komunistu elkam veltīto pieminekli demontēt un pārkausēt to citā atveidā, vairs liecina uz tā atveidotais Ļeņina galvas attēls. Zvaniņus labdarības nolūkos pārdod Vācijā un iegūto naudu ziedo Liepājas labā. Par šiem līdzekļiem sniegta palīdzība sociālās aprūpes centram "Liepāja", Internātskolai un Veco ļaužu dzīvojamam namam.
Kā vēsta tā laika liecinieki, īsi pēc augusta puča un neatkarības atgūšanas fon Tīzenhauzena vienā no Liepājas apciemošanas reizēm redzēja, ka Ļeņina piemineklis, kuru pirms tam apsargāja bruņoti omonieši, vairs neatrodas savā vietā. Viens no Liepājas fotogrāfiem baronesi aizveda uz noliktavu, kur tas glabājās. Tad radās doma šo Ļeņina pieminekli aizvest uz Vāciju un pārdot, bet iegūtos līdzekļus iztērēt Liepājas vajadzībām.

Liepājnieki bez godalgām

Jūrmalā norisinājās popmūzikas un rokmūzikas konkurss "Tu esi pamanīts", kurā piedalījās labākās Latvijas jaunās grupas. Festivālā Kurzemi pārstāvēja arī divas Liepājas grupas – "Greenfield" un "Habemus''. Taču šoreiz mūsu pilsētas mūziķi atgriezās mājās bez godalgām. Festivālā uzvarēja grupa "Tumors". Par labāko ritma grupu nosaukta "Bruit Monkey", tās dalībnieki Ronalds Briežkalns un Kristaps Ērglis atzīti par labāko bundzinieku un basģitāristu. Labākā solista gods tika grupas "Tumors" solistam Pēterim Riekstiņam, bet par šā gada labāko ģitāristu kļuva grupas "Lietotas mēbeles no Holandes" dalībnieks Jānis Lukševičs. Skatītāju simpātiju ieguva divas grupas – "Mismach" un "Green Novice". Pavisam festivālā piedalījās desmit apvienības. Konkurence bija ļoti spēcīga, varēja just, ka katra grupa bija cītīgi gatavojusies.

Atbraucis Jakovs Rafalsons

Firma "Lumiére" aicināta palīdzēt īstenot Baltijas projektu, starp citu, izrādi pēc Žana Pola Sartra darba "Aiz slēgtām durvīm". Mūsu teātrī vieni un tie paši aktieri to spēlēs gan latviešu, gan krievu valodā. Kaut kas tāds notiks pirmo reizi. Tagad izrādi iestudē režisors Rolands Atkočūns. Bet no Rīgas Krievu drāmas teātra atbraucis populārais aktieris Jakovs Rafalsons, lai piedalītos izrādē. Arī mūzika būšot oriģināla. Biļetes jau pārdod un, kā teica firmas "Lumiére" direktors Dmitrijs Jarcevs, visai raiti. Pirmizrāde latviešu valodā paredzēta 15.septembrī, bet krievu valodā – 17.septembrī. Pēc tam šo iestudējumu parādīs arī Igaunijā un Lietuvā.

Dāvinājums bibliotēkas fonotēkai

Šajās dienās Centrālo zinātnisko bibliotēku apciemoja pazīstamā lietuviešu rakstniece Marina Kulčinska, kura tagad jau divpadsmit gadu dzīvo Zviedrijā, bet joprojām ļoti interesējas par Lietuvā un kaimiņzemēs notiekošo, pastāstīja CZB direktores vietniece Aina Krauče. Kulčinskas kundze bibliotēkai jau agrāk dāvinājusi vērtīgas grāmatas un palielu kolekciju simfoniskās mūzikas ierakstu kompaktdiskos. Arī šajā reizē viņa uzdāvinājusi vairākus CD ar klasisko mūziku, kā arī filmas DVD formātā. Viešņa no Zviedrijas iepazinusies ar bibliotēkas fonotēku un humanitāro zinātņu lasītavas darbu.

"Vita Liepāja" sāk jauno sezonu

Jau devīto gadu mūsu pilsētā darbojas krūts dziedzera vēža asociācija "Vita Liepāja", kas pulcē sievietes, kuras slimojušas ar krūts dziedzera vēzi. Sākot jauno sezonu, pirmā tikšanās būs jau šoceturtdien, 24.augustā, pulksten 16.30, Onkoloģiskās poliklīnikas telpās (Tirgoņu ielā 15). Būs sarunas par aizvadīto vasaru un jaunās sezonas plānu kaldināšana, lai to pavadītu saistoši un interesanti. Tāpēc aicināti visi biedri, lūgums arī padomāt, ar kādiem speciālistiem būtu vēlēšanās tikties, un kopējā pulkā aicinātas arī sievietes, kas pārcietušas šo operāciju, bet nav iesaistījušas biedrībā.

Svinēs neatkarības svētkus

Masu sarīkojumu iecerējusi ukraiņu kopiena "Svitanok", lai atzīmētu Ukrainas neatkarības svētkus. Tos svinēs reizē ar dzejnieka Ivana Franko 150.dzimšanas dienu, tādēļ gaida ciemos arī dzejas cienītājus. Vakaram gatavo plašu un daudzpusīgu programmu, uzstāsies gan dziedātāji, gan daiļlasītāji. Sarīkojuma nagla, protams, būs folkloras ansamblis "Barvinok". Jau nodrukātas afišas un ielūgumi ukraiņu valodā. Tikšanās paredzēta koncertzālē, Graudu ielā 50, svētdien, 27.augustā.