Kurzemes Vārds

17:57 Trešdiena, 23. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Pašiem sava poga

Liepājas vārds Latvijas mērogā izskan pietiekami spilgti, dzīvojam vienā no pašām atpazīstamākajām ģeogrāfiskajām vietām. Liepāja ar daudz ko var lepoties. Leģendārais "Liepājas dzintars", ērģeļmūzikas festivāls, pludmales festivāls, pašiem savs simfoniskais orķestris, Latvijas 1.rokkafejnīca un Mūziķu slavas aleja, tas, ka Liepāja ir daudzu pazīstamu muzikantu šūpuļpilsēta, joprojām augstu tur vienu no galvenajiem liepājnieku zīmoliem – "mūzikas pilsēta"; šeit risinājušies valstij nozīmīgi vēsturiski notikumi, jūra un vējš simbolizē brīvības un brīvdomības garu – "vēju pilsēta", "pilsēta pie jūras", "pilsēta zem liepām" utt. Tas ir mūsu pilsētas tēls, nemateriālie simboli. Citāda ir situācija ar pieejamajiem, tā teikt, taustāmiem un katram pilsētas viesim līdzi paņemamiem suvenīriem. Bet tie taču ir Liepājas tēla atribūti.
Pirms pusotra mēneša "Kurzemes Vārds" pievērsa uzmanību tam, ka mūsu pilsētai trūkst tieši Liepājai raksturīgu suvenīru, mazu lietiņu ar vēju pilsētas simboliku. Gan Latvijai, gan jūras zemei raksturīgas piemiņas lietas no dzintara, keramikas, protams, veikaliņos ir atrodamas, tomēr pietrūkst kaut kā sava, kaut kā īpaša. Turklāt pārsteidzoši, ka suvenīriņu biznesā mūsu pilsētā lielākoties dominē nevis pašmāju ražotāji, bet gan lietuvieši, kas ir daudz elastīgāki un šajā jomā aizsteigušies priekšā.
Katrs tūrists un viesis parasti vēlas kaut ko iegūt atmiņai no tuvāka vai tālāka ceļojuma. Tirgojot šīs preces, stāvus bagāts nevar palikt, taču, attīstoties tūrismam, jautājums par iegūstamajiem suvenīriem tikai samilzīs. Tāpēc ir apsveicami, ka daži soļi, domājot par turpmākajiem risinājumiem, tiek sperti.
Tagad mūsu pilsēta ieguvusi "Liepājas pogu" – suvenīru (autore Ilze Jansone), kas atzīts par uzvarētāju konkursā "Liepājas suvenīri – 2006", kuru rīkoja Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojs un kura mērķis bija aktivizēt interesantu Liepājas suvenīru izgatavošanu un tirgošanu tūristiem. Tāpat par labiem atzīti arī citi radoši risinājumi.
Būtu naivi iztēloties, ka "Liepājas poga" būs tikpat atpazīstama kā visdažādākie suvenīri ar čurājošā puisēna motīvu no Briseles vai Eifeļa torņa miniatūri atveidojumi no Parīzes. Tomēr arī mums vajadzīgi savi suvenīri. Kāpēc tā nevarētu būt "Liepājas poga"?

Ints Grasis