Kurzemes Vārds

07:33 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Reklamē arodbiedrības un cīnās pret bezdarbu
Līvija Leine

Ceturtdien Liepājā notika Latvijas Brīvās arodbiedrību savienības pasākums "Darba tirgus realitāte – no bezdarba līdz darba spēka trūkumam". Tas risinājās tramvajā, uz kura redzama LBAS reklāma, kas strādājošos aicina aizstāvēt savas tiesības darba tirgū. Pasākumu vadīja Liepājas Arodbiedrību centra priekšsēdētājs Jānis Neimanis, kurš klausītāju uzmanību pievērsa bezdarba līmenim Liepājā – 7,4 procenti jeb 3147 cilvēki, kā arī tam, ka pilsētas uzņēmēji nevar atrast darbiniekus. Par šo pretstatu un bezdarba samazināšanā paveikto runāja Pilsētas domes eksperte nodarbinātības jautājumos Aija Saldovere. Nodarbinātības valsts dienesta Liepājas filiāles vadītājas Daces Baumanes skatījums vairāk bija vērsts uz to, ko dara šī iestāde, lai cilvēkiem palīdzētu iekļauties darba tirgū. Liepājas pašvaldības aģentūras "Nodarbinātības projekti" direktors Zigmunds Cīrulis savukārt analizēja, kas trijos gados paveikts, sabiedriski derīgajos darbos iesaistot bezdarbniekus. Mazliet asu niansi kopīgajā noskaņā ienesa Valsts darba inspekcijas Kurzemes reģiona vadītājs Ilmārs Buks, kurš uzskata, ka bezdarba līmeni mākslīgi paaugstina tie uzņēmēji, kuri cilvēkus nodarbina bez juridiski noformēta darba līguma. Savu redzējumu, kā samazināt bezdarbu valstī, pauda arī LBAS priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns. Pēc tam pasākuma dalībniekiem tika dota iespēja izbraukt riņķi ar arodbiedrību tramvaju un brauciena laikā uzdot jautājumus arodbiedrību darbiniekiem un citiem speciālistiem.

60 gadu kopā bez neviena asa vārda
Kristīne Pastore

Vakar Liepājas Dzimtsarakstu nodaļā atkal bija ļoti īpaša diena – līdzās jaunajiem pāriem, kas noslēdza laulību, atzīmēt savas dzīves svētkus – Dimanta kāzu jeb 60 gadu kopdzīves jubileju bija nākuši liepājnieki Nikolajs un Valentīna Zimnuhovi. Viņi jāvārdu viens otra teica Minskā, kur sibīrietis Valentīns no Krasnojarskas dienēja un noskatīja jauno minskieti Valentīnu. Kad abi gatavojās precēties, jaunajai sieviņai vēl nebija pat 17 gadu un nācās lūgt viņas vecāku piekrišanu. Šajos gados ir izaudzinātas meitas Ludmila un Tatjana, nākuši pasaulē trīs mazbērni un jau trīs mazmazbērni. Šā gada nogalē Nikolajs svinēs vēl vienu jubileju – viņam apritēs 95 gadi, savukārt Valentīnai ir 77gadi. Un, kā viņa stāsta, vīrs tikai trīs reizes mūžā slimojis, kad viņu pieveicis radikulīts.
Savus vecākus ceremonijai Dzimtsarakstu nodaļā pieteica meitas. Viņas pastāstīja, ka vecāku mūžs ir bijis ļoti saskanīgs, ne reizes viņas neesot dzirdējušas, ka tēvs māti nosauktu kādā rupjā vārdā un par kaušanos vispār nevarot būt ne runas. Tēvs savulaik kā armijai piederīgs cilvēks mētāts pa visu Padomju savienību, Lietuvā demobilizēts, ģimene pārcēlusies uz Liepāju, un viņš visu mūžu nostrādājis Lauksaimniecības mašīnu rūpnīcā, savukārt mātes darba mūžs pagājis gāzes saimniecībā.
Atbildot uz jautājumu, kā iespējams nodzīvot tik daudz gadu saskanīgā laulībā, Valentīna Zimnuhova sacīja: "Ir jāmīl kā pirmajā dienā, nedrīkst lietot apreibinošas vielas un dažbrīd vienam otrs ir jāpamāca, jāpakontrolē un jāuzklausa." Un vēl viņa emocionāli piebilda, ka nesaprotot, kur tie 60 kopdzīves gadi palikuši – esot tāda sajūta, ka vēl pavisam nesen svinējuši kāzas. Liepājas dome Dimanta kopdzīves gadus sasniegušajam pārim dāvināja 50 latu.

Vēl brīvas vietas Medicīnas koledžā

Liepājas Medicīnas koledža pagarinājusi audzēkņu uzņemšanu visās specialitātēs: māsu un ārsta palīgu, kurās mācību ilgums pēc vidusskolas ir 3 gadi, studentiem iegūstot pirmā līmeņa augstāko profesionālo izglītību, kā arī māsu palīgu, kur jāmācās viens gads. Audzēkņu uzņemšana notiek uz pārrunu pamata. Kā uzsver koledžas direktore Gunvalda Pacunska, īpaši interesanta solās būt jaunā ārstu palīgu specialitāte, kuru šogad uzsāk pirmo reizi. Mācības Medicīnas koledžā ir bez maksas, sekmīgie audzēkņi saņem pat līdz 70 latiem lielas stipendijas, kā arī prēmijas. Turklāt koledžā notiek interesanta sabiedriskā dzīve.

Iespējams, pārdos Sarkanā Krusta īpašumu Liepājā

Ir izskanējusi ziņa, ka Latvijas Sarkanais Krusts gatavojas pārdot tam piederošo īpašumu Liepājā. Šobrīd tam pieder ēka K.Barona ielā 14, kur agrāk atradās bijušās Bērnu slimnīcas Uzņemšanas nodaļa, vēlāk Sarkanā Krusta Liepājas komiteja, bet šobrīd šī ēka iznomāta un tajā iekārtota viesnīca "Beach Hotel". Šī ēka gan nav īsts Sarkanā Krusta īpašums. Sākotnēji tam piederēja nams, kurā šobrīd atrodas Tuberkulozes slimnīca, taču pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados to samainīja pret tagadējo īpašumu, lai slimnīca varētu palikt vecajā vietā. Komentējot ziņu par īpašuma pārdošanu, Latvijas Sarkanā Krusta ģenerāldirektors Imants Bočkāns sacīja, ka tāds variants tiekot izskatīts, taču galējais lēmums vēl neesot pieņemts. Tas tāpēc, ka iepriekšējā ģenerāldirektore Sarkanajam Krustam izveidojusi ļoti lielus parādus – vairāk nekā 60 tūkstošus latus, viņš skaidroja. Un kaut kur ir jādabū nauda, lai šos parādus segtu, tāpēc viens no reālākajiem variantiem ir pārdot īpašumu Liepājā.

Tūristiem piedāvās spēli "Bēgšana no PSRS"

Karostas Glābšanas biedrība (KGB) Liepājā šoruden tūristiem piedāvās jaunu atrakciju – spiegu spēli "Bēgšana no PSRS". Tā būs komandu spēle grupām, kuras laikā vajadzēs apķērību, veiklību, izturību un komandas saliedētību. Komanda būs nokļuvusi bijušās Padomju Savienības slēgtajā militārajā teritorijā, lai glābtu gūstā kritušo draugu un nogādātu viņu līdz jūras krastam, kur bēgļus sagaidīs zemūdene. Lai draugu atrastu un izglābtu, būs jāveic dažādi uzdevumi: jāmeklē ceļš fortu pazemes labirintos, jāšķērso upīte, jāšauj un jāveic citas aktivitātes. Pirmā spēle varētu notikt septembrī.

Privatizācijas procesa beigās

Tie, kas vēlas privatizēt savus dzīvokļus, pēdējās dienās pat veido rindas pie Dzīvokļu privatizācijas komisijas Tehniskās nodaļas durvīm Peldu ielā 5. Bet ir arī daudz konkrētāki ar privatizāciju saistīti jaunumi. Piemēram, tiek ziņots, ka pirmajā pusgadā Liepājā fiziskās un juridiskās personas iegādājušās 24 nekustamos īpašumus, arī visai prāvus zemes gabalus, bet rajonā – 80. Privatizācijas aģentūra paziņojusi par lēmumu noslēgt līgumu par zemes gabala Cukura ielā 29 nodošanu Cukurfabrikai, kas piekritusi izmantot savas pirmpirkuma tiesības. Līgums noslēgts arī ar SIA "Rāmava" par apbūvēta gruntsgabala privatizāciju Mežmalas ielā 2, kura platība ir 7000 kvadrātmetru.

Izzināt savu pludmali

Reģionāli informatīvais centrs "Vide elpo" no piektdienas līdz svētdienai pludmalē organizējis Liepājas ģimenēm pētniecisku un izglītojošu vasaras pārgājienu "Izzināt savu pludmali". Tā mērķis ir veicināt un attīstīt nometnes dalībnieku zināšanas par jūras krasta augu daudzveidību, dzīvo būtņu savstarpējo mijiedarbību, rosināt uz radošām izpausmēm. Pārgājiena laikā būs iespēja uzzināt par Baltijas jūras attīstību, par jūrmalas kāpām, to uzbūvi, rašanās vēsturi, augu un kukaiņu daudzveidību, par jūras putniem, to dzīves veidu, iepazīties ar Zilā karoga programmu, kustību. Varēs vairot savu gudrību izzinošās, pētnieciskās spēlēs, iesaistīties vakara pasākumā videi draudzīgās aktivitātēs, piedalīties rīta rosmes jogas nodarbībās, doties pārgājienā pa Liepājas pludmales zonu un radoši sevi atklāt vides mākslas sesijas laikā. Pārgājienā piedalās vairāki vides speciālisti, arī jūras hidrobiologs Jānis Bisters, LU Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes ģeogrāfijas bakalaura studente Asnāte Šmīdberga, Zilo karogu programmas koordinatore Ieva Ulme, LU Bioloģijas fakultātes lektore, botāniķe Vija Znotiņa, kukaiņu pazinējs Māris Krūmiņš un ornitoloģe Antra Stīpniece.

Pazūd pēdējā liecība par "Kurzemes pienu"

Jaunajā ostmalā, blakus tirdzniecības centram "Rietumu centrs", kur darbojas veikali "JYSK" un "Supernetto", šobrīd notiek plaši pēdējo saglabājušos bankrotējušās akciju sabiedrības "Kurzemes piens" korpusu nojaukšanas darbi. "Kurzemes Vārds" noskaidroja, ka nojaukšanu pasūtījusi SIA "Jysk Real Estate", kam pieder "Rietumu centrs". Šobrīd atļauja ir izņemta tikai par nojaukšanas darbiem, kā tālāk tiks izmantota no ēkām atbrīvotā teritorija, pagaidām ziņu nav. Ar SIA "Jysk Real Estate" pārstāvjiem laikrakstam neizdevās sazināties, bet neoficiāli tiek runāts, ka veikalu grasoties paplašināt.