Kurzemes Vārds

19:12 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Trīs nomierinošas tabletes

Degvielas un citu energoresursu sadārdzināšanās ir viens no stūrakmeņiem sekojošai cenu pieauguma ķēdes reakcijai un vispārējam inflācijas skrējienam augšup, kas mūsu valstī jau divus gadus ir visstraujākais Eiropas Savienībā. Mūsu mazās Latvijas atvērtā ekonomika ir atkarīga no katra globāla cenu veidošanās procesa un svarīga paziņojuma, tādēļ atliek tikai sakost zobus un maksāt tik, cik prasa. Ik mēnesi cenu kāpums pa santīmam vien apēd mūsu ienākumus, un nav nemaz tik viegli izlobīt ko optimistisku. Taču man izdevās apēst trīs nomierinošas tabletes, runājot par degvielas cenām.
Pirmā. Pēc Eiropas Komisijas apkopotajiem datiem, šā gada 31.jūlijā pašas augstākās benzīna cenas ES bija Nīderlandē, bet zemākās – Latvijā. Ja mēs dzīvotu tulpju zemē, par litru degvielas mazumtirdzniecībā nāktos maksāt 1,07 mūsu naudas vienības, bet mājās varam degvielas bākas pildīt par 67 santīmiem litrā. Trīs Baltijas valstis šajā sarakstā ir vienīgās, kurās degvielas litrs maksā mazāk par vienu eiro.
Otrā. Šomēnes degvielas cenas Latvijā pagaidām cēlušās ļoti maz. Tas ļauj cerēt, ka augustā Latvijā inflācija varētu būt minimāla vai tās nebūs vispār, ja būs apstājies dārzeņu cenu pieaugums, ko raisījis ilgstošais sausuma periods.
Un visbeidzot. Liepājā degvielas cenas augustā vispār nav mainījušās, turklāt, kā allaž, tās ir zemākas nekā citos Latvijas reģionos. Visu augustu 95.markas benzīnu mūsu pilsētā var nopirkt par 62 santīmiem litrā.
Jau jūtu lasītājus smīkņājam, ka nomierinošiem līdzekļiem ir īslaicīgs efekts. Protams, tas nav risinājums problēmas būtībai. Latvijas banka jau nākusi klajā ar paziņojumu, ka gada inflācija Latvijā tomēr pārsniegs prognozēto. Tas nozīmē, ka valdība vēlēšanu gadā ne tikai nerisina cenu pieauguma problēmu, bet pat nespēj prognozēt cenu skrējiena ātrumu. Arī pieminētajām tabletēm ir mānīga iedarbība, jo cenu salīdzinājums ir relatīvs – tad jāsalīdzina arī valstu vidējo algu un dzīves līmeņi. Iznāk, ka, pabeidzot šo slejiņu, nomierinošo tablešu iedarbība beidzās…

Ints Grasis