Kurzemes Vārds

09:24 Trešdiena, 27. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novada ziņas īsumā

Rucavā un Vecpilī ieskanēsies ērģeles

Augstvērtīgi muzikāli sarīkojumi septembrī iecerēti divās Liepājas rajona baznīcās. Vecpilī paredzēta operdziedātājas Jadvigas Rapes viesošanās, bet Rucavā šogad ieskanēsies 5.starptautiskais ērģeļmūzikas festivāls.
Esam jau rakstījuši, ka pazīstamā poļu operdziedātāja Jadviga Rape par saviem līdzekļiem atjaunoja Vecpils baznīcas ērģeles. Jo Vecpils baznīcu 1700.gadā uzcēla dziedātājas priekštecis Oto Ernsts fon Rape. Sestdien, 2.septembrī, pulksten 16 tās ieskandinās koncertu, kurā piedalīsies ne tikai pati operdziedātāja, bet arī pazīstamais poļu ērģelnieks – Jaroslavs Malanovičs un talantīgais jaunais vijolnieks Janušs Vavrovskis. Koncertā skanēs J.S.Baha mūzika, un tas būs Vecpils pagasta svētku galvenais notikums.
Bet vēl pēc nedēļas, 9.septembrī, pulksten 17 Rucavas evaņģēliski luteriskajā baznīcā sāksies Liepājas 5.starptautiskā ērģeļmūzikas festivāla koncerts "Ērģeles un birbīne". Tajā piedalīsies Lietuvas mūziķi – ērģelniece Elena Paradiesa un birbīnists Vītauts Tetensks. "Ērģeļu ekstravagance un ganu stabules birbīnes pieskāriens muzikālā atvasaras vainagā no baroka līdz mūsdienām, no Baha līdz Bartulim," tā koncertprogrammu raksturo festivāla organizatori.

Satraucoša prognoze par nodokļiem
Anda Pūce

Latvijas Pašvaldību savienība satraukusies par to, kāda ir nekustamā īpašuma nodokļa prognoze, jo daļā pašvaldību paredzēts ārkārtīgi liels palielinājums, turpretī citās – nodokļa samazinājums pat par 99 procentiem.
Savienības Finanšu un ekonomikas komitejas sēdē, pārrunājot jautājumu par Valsts zemes dienesta mājaslapā atrodamajām ar nekustamā īpašuma nodokli apliekamo ēku prognozētajām kadastrālajām vērtībām, kā arī no tām izrietošo LPS veikto nekustamā īpašuma nodokļa prognozes aprēķinu un 2007.gada prognozes salīdzinājumu ar 2006.gada prognozi, pašvaldību pārstāvji pauda bažas par situāciju, kurā dažām pašvaldībām paredzēts liels palielinājums, bet citām samazinājums pat par 99 procentiem. Tiesa, mūsu rajonā situācija nav tik dramatiska.
Izpētot Liepājas rajona rādītājus, "Kurzemes Vārds" pārliecinājās, ka tikai septiņām pašvaldībām nākamgad prognozēts iekasēt lielāku nekustamā īpašuma nodokli. Otaņķu pagastā plānots iekasēt par vienu procentu vairāk, Nīcas pagastā – par diviem procentiem vairāk, Sakas novadā – par 5 procentiem vairāk, bet Vērgales pagastā – par 10 procentiem vairāk. Vislielākais nodokļa palielinājums paredzēts Priekules pilsētā, kur prognozē iekasēt par 42 procentiem vairāk, Grobiņas pilsētā – par 57 procentiem vairāk, bet Aizputes pilsētā – par 68 procentiem vairāk.
Rajonā nav nevienas pašvaldības, kur nākamgad plāno iekasēt tikpat, cik šogad, jo visās pārējās rajona pašvaldībās nodokļa prognoze, salīdzinot ar šo gadu, ir samazinājusies. Vismazākais samazinājums ir divi procenti Cīravas pagastam, kamēr Grobiņas pagastam paredzēts samazinājums 28 procentu apmērā, kas ir zemākais rādītājs rajonā.
LPS padomniece finanšu un ekonomikas jautājumos Sanita Šķiltere pieļauj, ja mazie un vidējie uzņēmēji paši VZD mājaslapā neapskatīsies publiskoto informāciju par savu ar nodokli apliekamo ēku prognozētajām kadastrālajām vērtībām, tad pašvaldības paziņojums par 2007.gadā maksājamo nekustamā īpašuma nodokli daudziem var būt ļoti liels pārsteigums. "Mūs uztrauc abi galējie rādītāji – gan prognozētais milzīgais nekustamā īpašuma nodokļa palielinājums, par kuru nav skaidrs, vai uzņēmēji spēs to samaksāt, gan arī milzīgais nodokļa samazinājums, kas daļai pašvaldību radīs ievērojamu robu budžetā," sacīja LPS priekšsēdis Andris Jaunsleinis.

Pensionāru darbīgā vasara
Anda Pūce

Nīcas pensionāru kopas "Ziedēt arī atvasarā" vadītāja Anna Mūrēna atzīst: ja citvasar kopas dalībniecēm bija atvaļinājuma laiks, tad šogad augustā pietrūcis dienu, lai ieplānotu visus sarīkojumus.
"19.augustā kopā atzīmējām dzimšanas dienas. Vasarā pēc iespējas cenšamies pasākumus rīkot pie kādas no kopas dalībniecēm, lai tuvāk iepazītos arī ar ģimenes locekļiem. Pēc vienas jubilāres apciemojuma devāmies uz Bemeberu mājām Paipās. Tur tikām lutinātas ar sevišķu mājas saimnieku – Krētaiņu ģimenes – viesmīlību," stāsta A.Mūrēna.
Bet šonedēļ notika ekskursija uz sertificēto bioloģisko saimniecību "Upmaļi" Rendā, kur audzē, ievāc un sagatavo zāļu tējas. Ekskursija sākās Zaļajā istabā, kas atrodas dārzā starp dažādiem augiem: mārdadžiem, dižzirdzenēm, eņģeļu saknēm, vairāk nekā desmit šķirņu piparmētrām, dievkociņiem, izopu, lupstāju u.c. Interesanti ir "Upmaļu" tēju maisījumi, kas gatavoti pēc oriģinālām receptēm.
"Pēc "Dāmu tējas" degustēšanas, ko visveselīgāk ir lietot kopā ar medu, atvadījāmies un devāmies tālāk uz Rīgas pusi," norāda A.Mūrēna. Galamērķis bija starptautiskais senioru festivāls "Jūrmala – 2006" Dzintaru koncertzālē. Festivālā piedalījās 105 pensionāru kolektīvi, kopā ap 3 tūkstošiem cilvēku no Latvijas un citām valstīm. Nīcenieces piedalījās arī svētku gājienā, kopā ar labiem paziņām – Priekules pūtējiem un kluba "Zilais lakatiņš" dalībniekiem. Bet nu kopas "Ziedēt arī atvasarā" dāmas pošas uz Vērgali, lai piedalītos turienes Pagasta svētkos.
Pēc darbīgā augusta septembrī paredzēti divi lieli pasākumi – atbilstoši Valdas Laukgales
īstenotajam projektam "Lai zied sirdis" notiks ekskursija pa Liepāju un veco ļaužu iepriecināšana ar dziesmām Veco ļaužu dzīvojamā namā, kā arī ražas un rudens ziedu izstāde un dzimšanas dienu svinēšana pašu mājās Nīcā.

Nesamaksāto sodu piedzīs bezstrīdus kārtībā

No Bukuraga kāpas postītāja Džonija Heldes nesamaksāto sodu piedzīs bezstrīdus kārtībā, informēja Liepājas Reģionālās vides pārvaldes direktors Leonīds Zeļenskis.
Kāpas postītājs Liepājas rajona Sakas novada Bukuragā Džonijs Helde līdz noteiktajam termiņam nebija samaksājis piemēroto 350 latu sodu. 29.jūnijā Helde bija samaksājis tikai 30 latu.
"Esmu visus nepieciešamos dokumentus nodevis tiesu izpildītāju kantorim un Valsts ieņēmumu dienestam. Tagad lai tālāk darbojas šīs iestādes," sacīja L.Zeļenskis.
Jau ziņots, ka jūras malā starp Ulmali un Labragu pie tā sauktā Bukuraga – vietā, kur joprojām ir neliela grava, kādreiz bijis liedagā nobraucamais ceļš, kuru jūra daļēji aizskalojusi ar dažādiem sanesumiem. Vasaras sākumā konstatēts, ka ceļš paplašināts līdz 2,5 metru platumam.
Īpaši aizsargājamā dabas teritorijā tik lielus darbus bez saskaņošanas ar Reģionālo vides pārvaldi un citām institūcijām veikt nedrīkst. Sākās zemes noslīdējums, kas gan nebija īpaši liels.
Kāpas postīšanā atzinās bezdarbnieks Džonijs Helde, kurš pieskata vairāku sabiedrībā pazīstamu personu īpašumus Sakas novadā. Taču vairākkārt izskanējušas šaubas, vai viņš to darījis pēc paša iniciatīvas.