Kurzemes Vārds

19:00 Trešdiena, 25. novembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kam raža padevusies, tam peļņa būs liela

Viktors Ulberts

Visticamāk, Latvijas patērētāju vajadzībām nepieciešamo apjomu vietējie kartupeļu audzētāji šoziem nodrošināt nespēs. Jau tiem kartupeļiem, kurus tagad laiž tirgū, ir augsta cena, un zemāka tā diez vai kļūšot, prognozē nozares speciālisti. Taču nav skaidrs, kas šo trūkumu varētu aizpildīt, jo sausums kartupeļu ražu ietekmējis arī citās Eiropas valstīs, kas citugad ar saviem kvantumiem torpedējušas Latvijas zemniekus. Nu arī tām vairs neesot ko dot citiem.

Vinnētāji – kartupeļu diedzētāji

No pirmā skata šķiet, ka kartupeļu tirgū netrūkst, ir visdažādākā lieluma un šķirņu. Taču cena pārsteidz gluži kā cipari degvielas uzpildes stacijās automašīnu īpašniekus dienu pēc iestāšanās Eiropas Savienībā. Par astoņiem santīmiem kilogramā var iegādāties tupeņus nelielu cidoniju lielumā. Vislielākie un, protams, arī vispievilcīgākie kartupeļi no maka izvilinās 35 santīmus par kilogramu. Arī "Kurzemes Vārda" aptaujātie kartupeļu pārdevēji apgalvo, ka tik augsta cena kartupeļiem augusta mēnesī vēl nekad nav bijusi.

"Šogad ļoti no svara bija tas, ka kartupeļus sadiedzēja un agri iestādīju, jo salnu praktiski nebija," stāsta Anna Unte no Nīcas pagasta Pērkones, kura Pētertirgū pārdod pašas audzētos kartupeļus. Protams, tas bija risks, jo salnu gadījumā problēmas būtu šiem kartupeļu audzētājiem. Taču laika apstākļi bija labvēlīgi viņiem. A.Untei lielākā daļa ir diedzēti kartupeļi. Marta sākumā viņa sēklas kartupeļus likusi mazās kastītēs un likusi apkurināmās telpās. Pēc tam ar stādāmo mašīnu ievietojusi augsnē. Savukārt nediedzētie sēklas kartupeļi vienkārši ņemti no pagraba, un bez asniem tie sliktāk aug, un sausuma dēļ to raža esot pavisam bēdīga. "Izrauj stādu – bet tur apakšā tikai nelieli bumbuļi," stāsta pērkonniece. Lielie kartupeļu audzētāji viņai izteikušies, ka raža esot starp sliktu un ļoti sliktu.

Vācieši kartupeļus ved uz savu dzimteni

Taču paši tirgotāji apgalvo, ka pie viņiem kartupeļi nav tie paši dārgākie. Lielveikalos tie esot vēl dārgāki. "Piemājas dārziņu īpašnieki pie autoceļiem tādus kartupeļus, kas man maksā 20 santīmu, tirgo par 40 santīmiem kilogramā," apgalvo A.Unte. Bez tam pirms dažām dienām Pētertirgū bijis gadījums, kad tur ieradusies kāda vāciešu ģimene. Tā nobrīnījusies, ka šeit ir tik labi un lēti kartupeļi, tāpēc nopirkuši veselu maisu promvešanai uz Vāciju. Viņi stāstījuši, ka arī Vācijā šogad bijusi slikta kartupeļu raža, tāpēc brangu naudu maksājot pat sliktas kvalitātes tupeņi.

Vēl kartupeļu raža atkarīga no tā, kur tie stādīti un kādi bijuši laika apstākļi. Vislabāk tie auguši zemākās vietās, jo tur labāk saglabājies mitrums.

"Patiesā aina atklāsies tikai septembrī, kad kartupeļus sāks vākt nost masveidā. Tagad gandrīz visi, tāpat kā mēs, novāc tikai tik, cik uzreiz var pārdot," skaidroja zemnieku saimniecības "Liepezeri" saimniece Lauma Paipa. Taču jau tagad viņa prognozē, ka, piemēram, divas kartupeļu šķirnes, kas iestādītas "Liepezeru" laukos, varētu būt sausuma pārbaudījumu izturējušas, taču ar citām divām šķirnēm būšot bēdīgi. Viņa zināja teikt, ka līdzīga situācija ir arī Polijā, tāpēc zemnieki varot cerēt, ka vismaz šogad tie tirgu ar savu lēto preci nepārpludinās un kartupeļu cena turēsies augsta. Par to gan, visticamāk, nepriecājas patērētāji, kuri tagad lūko, kas izmaksā lētāk – kartupeļu kilograms vai makaronu paka. Galva ir arī jālauza ēdināšanas uzņēmumiem par konkurētspējīgu cenu noturēšanu savās ēdienkartēs, jo kartupeļi visu laiku ir pieprasītākais garnējums otrajiem ēdieniem.