Kurzemes Vārds

06:14 Ceturtdiena, 16. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sports

Skolēniem jāsporto svešās zālēs
Andris Sudmalis

Tuvojoties jaunajam mācību gadam, notiek pēdējie mācību iestāžu sagatavošanas darbi, lai jau pēc pāris dienām skolēni varētu uzsākt vai atsākt zinību apgūšanu. Fizisko nodarbību stundas krietni atšķiras no citiem priekšmetiem, turklāt tām vajadzīgas īpašas telpas. Nepietiek ar parastu klasi, ir vajadzīga sporta zāle, un vēlams, lai tā atbilstu sporta laukumu standartiem, lai būtu iespējams pilnvērtīgāk apgūt visus obligātos sporta veidus.
Aizvadītajā vasarā visievērojamākās pārmaiņas Liepājā skārušas 3.pamatskolu, kuras vadītāji ir atraduši sponsorus un pamatīgi atjaunojuši savas skolas sporta zāli. Liepājas pilsētas sporta skolotāju metodiskās apvienības vadītāja, Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5.vidusskolas sporta skolotāja Ginta Kaire atzīst, ka, pieņemot sporta zāles pirms jaunā mācību gada sākuma, 3.pamatskolas sporta zāle viņai sagādāja ārkārtīgi patīkamu pārsteigumu – ar atbalstītāju palīdzību ir nomainīta zāles grīda, izkrāsotas sienas.
Tomēr šajā reizē gribējām pievērsties ne tik daudz jautājumam par zāļu sakoptību, bet gan par to atbilstību standartiem. Kādreizējais sporta skolotāju metodiskās apvienības vadītājs, Jāņa Čakstes Liepājas 10.vidusskolas sporta skolotājs Guntis Jēkabsons lēš, ka no aptuveni 21 mācību iestādes (ieskaitot sākumskolas, pamatskolas, arodskolas, jūrniecības, mākslas un mūzikas skolas), tikai aptuveni trešajai daļai jeb astoņu skolu zāles atbilst visiem standartiem un tur iespējams gan aizvadīt pilnvērtīgu mācību procesu pašiem, gan izīrēt telpas citus skolu vai pat sporta klubu pārstāvjiem.
Šādas mācību iestādes ir jau minētā 3.pamatskola, 2., 6., 7., 8., 15.vidusskola, kā arī 48.arodskola. Pārējam skolām (lielākoties tām, kuras atrodas centrā) ir viena kopīga problēma – sporta zāles ir pārāk mazas. Lai arī nodarbības tajās var notikt, atsevišķu sporta veidu, piemēram, volejbola, apgūšanai ir nepieciešamas plašākas telpas. Iecienīta sporta zāle, kurā nodarbības aizvada Liepājas skolu audzēkņi, ir "Daugavas" sporta zāle. To apmeklē 5., 10., 12. vidusskolas, katoļu sākumskolas, Mākslas vidusskolas audzēkņi, savukārt 1.vidusskolas un Jūrniecības koledžas audzēkņi nodarbojas Jūrnieku centra zālē. Katrs izlīdzas, kā prot, bet absurdākais šajā situācijā ir tas, ka pilsētas centrā ir tikai viena, gandrīz 70 gadu veca sporta zāle, kura tad arī tiek nepārtraukti izmantota.
Došanās uz citu skolu zālēm nav tikai uzskaitīto skolu problēma, tā 11.vidusskola sporta stundām izmanto gan Celtnieku zāli, gan manēžu, kurā nākas sportot arī Internātskolas audzēkņiem.
Uz šī fona ne visi izprot nepieciešamību pilsētā uzsliet 9 miljonus vērtu sporta halli, pie tam vietā, kurā jau atrodas Liepājas centrālais apjumtais sporta komplekss: "Protams, ka pilsētai ir nepieciešama viena liela un moderna sporta zāle, bet apšaubu lietderību šim mērķim tērēt tik ievērojamus līdzekļus. Vai tiešām ir lietderīgi nojaukt Sporta un kultūras pili, nevis multihalli būvēt citā vietā? Vai lietderīgi tērēt šim projektam tik lielu summu? Par mazāku naudu varēja censties vismaz ik pēc pāris gadiem uzsliet lētāku celtni, kas kalpotu skolām, arī sporta skolai?" spriež Guntis Jēkabsons.
Liepājas Skolu valdes priekšsēdētāja Ludmila Molčanova informēja, ka gadā dažādu sporta zāļu īrei pilsētā tiek tērēti 8 500 lati. Summa it kā nav liela, bet nav arī maza. Molčanovas kundze atzīst, ka līdzekļus lietderīgāk būtu izmantot, ja šo summu varētu ieguldīt nevis telpu īrēšanai, bet iegādājoties skolām nepieciešamo aprīkojumu. Šajā situācijā tiek domāts arī par taupību, jo sporta zāles netiek īrētas visa mācību gada garumā – agrā rudenī un vēlā pavasarī nodarbības parasti tiek aizvadītas svaigā gaisā.
Taču katastrofāla ir arī situācija ar vieglatlētikas un futbola nodarbībām svaigā gaisā. Piemēram, "Daugavas" stadiona skrejceļš ir tik bēdīgā stāvoklī, ka ir nolemts tur nerīkot vieglatlētikas sacensības skolām. To apstiprina arī Liepājas domes Sporta pārvaldes priekšnieks Artis Lagzdiņš: "Skolotāji nolēma "Daugavas" stadionā vieglatlētikas sacensības neaizvadīt, jo skrejceļš bērniem un jauniešiem ir kļuvis bīstams. Mēs gan ļoti ceram uz valsts investīciju programmu, kas varētu segt pusi no aptuveni 500 000 tūkstošu latu lielajām izmaksām, kas nepieciešamas, lai atjaunotu skrejceļu, bet otru pusi segtu pašvaldība."
Tiesa, pavisam bez skolēnu sportošanas pilsētas centrālajā stadionā neiztiks, jo septembra beigās tur norisināsies Olimpiskā diena. G.Kaire sacīja, ka ir pietiekami daudz sporta veidu, kuros nav vajadzīgs izmantot skrejceļu: "Olimpiskās dienas laikā spēlēsim futbolu, basketbolu, bet skrejceļu neplānojam izmantot, jo tas mūsu audzēkņiem drīzāk var radīt veselības problēmas, nevis dot kādu labumu."
Jau vasaras sākumā rakstījām par to, ka pilsētā ir liels futbola laukumu deficīts, precīzāk sakot, laukumi ir, un tie pat ir labas kvalitātes, tomēr lielākā daļa atrodas sporta kluba "Liepājas metalurgs" apsaimniekošanā, kas par laukumu īri prasa krietnu samaksu ("Daugavas" stadiona rezerves laukumā tā ir aptuveni 50 latu par vienu stundu). Vēl pagājušajā mācību gadā liela daļa skolu futbolu spēlēja pludmalē, jo tā bija vienīgā iespēja bez maksas apgūt kājbumbas prasmi. Šogad situācija ir uzlabojusies, Liepājas Sporta pārvaldes priekšnieks Artis Lagzdiņš stāsta, ka ir panākta vienošanās ar "Liepājas metalurgu" par to, ka trīs skolas, kuras atrodas centrā (1., 10. un 12.vidusskola) varēs izmantot rezerves laukumu sporta nodarbībām. Izmaksas šajā gadījumā uzņemsies Sporta pārvalde.
Ja no vieglatlētikas skrejceļiem izmantojami ir tikai daži, tad paliek vēl tāllēkšanas un lodes grūšanas sektori, kuri gan ne vienmēr ir pieejami. Sporta skolotāji stāsta, ka, dodoties uz stadionu, reizēm ir jāzīlē, vai izdosies tikt pie kāda sektora, vai arī nāksies atkal doties uz pludmali, lai trenētos, piemēram, granātu mešanā. Šādās reizēs omulīgi nevar justies ne jūrmalas apmeklētāji, ne skolotāji, jo nemitīgi jāraizējas par pludmales apmeklētāju drošību.

Pludmales futbolu izjauca lietus
Andris Sudmalis

Aizvadītajā nedēļā ierasto trīs dienu vietā, amatieru futbola sacensības norisinājās tikai vienu, kad kārtējās spēles tika aizvadītas pilsētas čempionātā. Sportistu plānus ietekmēja sacensību rīkotāju aizņemtība, kā arī nelabvēlīgie laika apstākļi.
Arī sacensību norises vieta šoreiz bija nedaudz neierasta, jo sakarā ar draudzības spēli futbolā starp žurnālistiem un tenisistiem, pilsētas čempionāta mači pārcelti uz "Olimpijas" stadionu.
Aizvadītās četras cīņas izvērsās rezultatīvas un saspringtas – divās spēlēs fiksēti neizšķirti – "V.O.V.A." un "Paradokss" 2:2, "Liepājas papīrs" – "Tosmares kuģu būvētava" 5:5, bet divos ļoti rezultatīvos mačos uzvaras izcīnīja "PCTVL", kas ar 5:1 sagrāva "Čigliņus", un "Saskaņas centrs", kas pēc pirmā puslaika zaudēja ar 0:2, bet tomēr spēja izraut uzvaru 4:2 pret citas partijas atbalstītu komandu "LSDSP".
Savukārt plānotais pludmales čempionāta posms šoreiz nenotika, jo lietus svētdienas rītā nebija nobaidījis tikai vienu sportotgribētāju.
Šonedēļ gan sacensību rīkotāji cer, ka laika apstākļi nepievils un svētdien atkal būs iespējams aizvadīt pludmales futbola posmu. Sacensības, kā ierasts, notiks pludmalē, Jūrmalas ielas galā, to sākums pulksten 10.30. Sešas spēles šonedēļ norisināsies pilsētas čempionātā – trešdien pulksten 19.30 "Paradokss" tiksies ar "LSDSP" un "Tosmares kuģu būvētava" ar "PCTVL". Stundu vēlāk laukumā dosies "Saskaņas centrs" un "V.O.V.A.", kā arī "Čigliņi" un "Liepājas papīrs". Savukārt sestdien pulksten 16 sāksies mači starp "Saskaņas centru" un "Čigliņiem", kā arī "Paradoksu" un "Liepājas papīru".

Freibergs atkārto sezonas labāko rezultātu
Andris Sudmalis

Aizvadītās nedēļas nogalē sacensībās atkal piedalījās visi trīs Liepājas vadošie motosportisti. Lauris Freibergs atkārtoja savu sezonas labāko rezultātu vienā no MX1 pasaules čempionāta Īrijas posma braucieniem, savukārt Kaspars Kraulis un Dāvis Līvs startēja uzņēmuma "Ventbunkers" Lielās balvas izcīņā.
Īrijā "Desert Martin" trasē Lauris varēja justies gluži kā mājās, jo sacensības bija kupli apmeklējuši vietējās latviešu sabiedrības pārstāvji, kas grobiņnieku aktīvi atbalstīja sacensību laikā. Ar tautiešu līdzjušanu diemžēl bija nepietiekami, lai izcīnītu labus rezultātus abos braucienos. Savu lomu šeit nospēlēja smilšainā, brīžiem pat akmeņainā trase, kurā Lauris piedzīvoja kritienu jau treniņā.
Neveiksmes mūsu sportistu turpināja vajāt arī pirmajā braucienā – kvalifikācijā izcīnījis 19.pozīciju, startā Freibergs vienu vietu zaudēja, bet pēc saķeršanās ar trim konkurentiem, atkrita vēl vairākas pozīcijas un sacensības atsāka tikai no 27.vietas. Brauciena turpinājumā grobiņnieks savu pozīciju aizvien uzlaboja, tomēr finišā viņam pieticīgā 23.vieta no 24 finišējušajiem sportistiem.
Otrais brauciens, salīdzinot ar pirmo, bija gluži kā diena pret nakti. Brauciena sākumā Lauris izvirzījās 15.vietā, atkrita uz 17.pozīciju, kurā noturējās piecus apļus, bet tad sešu apļu laikā uzkāpa līdz 12.vietai, kurā arī finišēja. Nopelnītie 9 punkti posma kopvērtējumā viņu ierindoja 20.vietā. Šī ir ceturtā reize šosezon, kad Freibergs izcīna 12.pozīciju, augstāk Laurim šajā sezonā vēl nav izdevies pabeigt nevienu braucienu.
Pasaules čempionātā MX1 klasē grobiņnieks nu ar 67 punktiem ieņem 22.vietu, un pēdējos divos posmos viņa pozīcija, visticamāk, var mainīties tikai par vienu vietu uz augšu vai leju, 21. ar 73 punktiem ir Alekss Salvini, bet 23. ar 63 punktiem Laura komandas biedrs Kornels Nemets.
Savukārt Kaspars Kraulis teicami startēja sava kluba "Rodeo" mājvietā, Ventspilī notikušajā "Ventbunkers" kausa izcīņā. Sacensību diena viņam gan iesākās neveiksmīgi, jo treniņā dubļainajā trasē viņš krita, kā rezultātā sportists visai sāpīgi sastiepa plecu.
Trauma, par laimi, izrādījās nenozīmīga, un sacensībās, kurā vienlaikus trasē devās 125 kubikcentimetru un "Open" klases braucēji, Kaspars cīnījās par līdera godu savā pamatklasē – 125 kubos.
Pirmajā braucienā liepājniekam izcīnīt uzvaru traucēja aizmugurējā ritenī nesaprotamā veidā iekļuvušais drāts gabals, kas apgrūtināja bremzēšanu, un finišā liepājnieks ierindojās 2.vietā. Tāds pats rezultāts Kraulim bija arī otrajā un trešajā braucienā. Pēdējā no tiem viņš sīvi cīkstējās ar Latvijas čempionāta kopvērtējuma līderi 125 kubikcentimetru klasē Agri Ļitvinovu. Vienā no pagriezieniem šajā cīņā mūsu sportists krita, un tas liedza tupināt cīņu par uzvaru braucienā, bet pārsvars pār pārējiem bija pietiekami liels, lai droši nosargātu 2.vietu braucienā un izcīnītu šādu pozīciju arī 125 kubikcentimetru klases kopvērtējumā.
Savukārt Dāvis Līvs savu startu Ventspilī vērtēja pagalam neveiksmīgi. Ieņemtās vietas 125 kubikcentimetru klasē gan ir tikai nedaudz aiz goda pjedestāla – 4.vieta pirmajā braucienā un 5.pozīcija abos pārējos, tomēr Dāvis uzskata, ka varēja būt daudz labāk. Ar līdzdalību Ventspils mačos jaunais liepājnieks palika gaužām neapmierināts.
Šonedēļ no mūsējiem startēs tikai Lauris Freibergs, kurš piedalīsies MX1 pasaules čempionāta Holandes posmā, savukārt Kaspars un Dāvis gatavosies pēdējam Latvijas čempionāta posmam, kas nākamās nedēļas nogalē norisināsies mūspusē – Aizputes "Misiņkalna" trasē.

Basketbolisti cīnās par "Jūras kausu"
Miks Kuncītis

Aizvadītās nedēļas nogalē Ventspilī ceturto reizi norisinājās basketbola turnīrs "Jūras kauss", kurā kopumā piedalījās 86 komandas no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas un Somijas. Mačos startēja arī vairākas Liepājas Basketbola skolas vienības.
Vislabāk no mūsu jaunajiem basketbolistiem startēja Ināras Biciņas trenētās 1993.gadā dzimušās meitenes, kas turnīrā, nezaudējot nevienā mačā, izcīnīja uzvaru, bet Līvijas Alpes–Lūkas vadītās 1988.–1989. un 1990.gadā dzimušās basketbolistes, finālā piekāpjoties attiecīgi Ventspils un Valmieras komandām, ieņēma otro vietu. Savukārt I.Biciņas 1990.gadā dzimušās audzēknes izcīnīja bronzas godalgas. Par vērtīgākajām spēlētājām turnīrā dažādās vecuma grupās tika atzītas Ieva Krasovska, Sabīne Niedola, Daiga Līne un Kristīne Simanoviča. Ne tik spoži veicās mūsu zēnu komandām, jo godalgoto vidū spēja iekļūt tikai Riharda Krasovska trenētie 1995.gadā dzimušie zēni, kas izcīnīja otro vietu, piekāpjoties vienīgi mājiniekiem. Pārējām mūsu vienībām – 1992., 1993., 1990. un 1988.gadā dzimušajiem basketbolistiem – šis turnīrs nebija pārāk veiksmīgs.
Viens no basketbolistu treneriem Armands Misus pastāstīja, ka spēļu kvalitātes ziņā turnīrs esot bijis labā līmenī, taču organizācija esot bijusi zem katras kritikas, jo neesot bijušas atbilstošas gultasvietas un sadzīves apstākļi.

Bogdanoviča piemiņas turnīrā dominē liepājnieki
Miks Kuncītis

Liepājā beidzies traģiski bojā gājušā sambista un trenera Vadima Bogdanoviča nu jau otrais starptautiskais piemiņas turnīrs sambo cīņā, kurā atzīstami startēja Liepājas Kompleksās sporta skolas audzēkņi.
Kā informēja viens no turnīra organizatoriem un mūsu cīkstoņu treneriem Vaclavs Jažēvičs, kaut arī turnīrā neesot bijis pārāk daudz dalībnieku, konkurence bijusi ļoti nopietna, jo atšķirībā no iepriekšējā turnīra, kur bez Latvijas sportistiem startēja arī Lietuvas sambisti, sacensībās tika pārstāvētas piecas valstis – Baltkrievija, Krievija, Lietuva, Igaunija un Latvija. Īpaši jāatzīmē spēcīgā Minskas sambo cīņas skola, ko komandu kopvērtējumā liepājniekiem tomēr izdevās apsteigt un, tāpat kā pērn, izcīnīt uzvaru visā turnīrā. Pavisam Liepājas Kompleksās sporta skolas audzēkņi ieguva astoņas godalgas, no kurām puse bija augstākā kaluma. Svara kategorijā līdz 56 kilogramiem lieliski startēja Viktors Grišins, kurš finālā spraigā cīņā izrāva uzvaru. Tāpat viegli neklājās Aleksejam Jažēvičam (līdz 70 kg), kas tikai par pāris punktiem pieveica jau pieminētās Minskas cīņas skolas audzēkni. Neapturams Vadima Bogdanoviča piemiņas turnīrā bija viņa dēls Oļegs, kas arī pēc izšķirošās cīņas paklāju atstāja kā uzvarētājs, pieveicot Baltkrievijas sportistu. Par lielāko panākumu šajos mačos uzskatāma Artūra Burmeistera uzvara svara kategorijā virs 81 kilograma un absolūtajā vērtējumā, taču, pēc trenera teiktā, panākums šajā turnīrā esot likumsakarīgs un tā tam arī vajadzējis būt, jo viņš tomēr gatavojas Eiropas junioru čempionātam džudo cīņā, kas no 8. līdz 10.septembrim norisināsies Tallinā. Vecā kontinenta čempionātā Artūrs cer iekļūt labāko sešiniekā. Vēl Liepājai otrās vietas izcīnīja Aleksandrs Dolotovs (līdz 60 kg), Oļegs Kaņko (līdz 65 kg) un Ivans Smirnovs (līdz 81 kg), bet bronza tika Romānam Vasevam (līdz 52 kg).
Pēc mačiem V.Jažēvičs atzina, ka šāds turnīrs sambistiem esot devis ne tikai nepieciešamo sacensību pieredzi, cīnoties ar spēcīgiem partneriem, bet arī iepazīt un salīdzināt citu valstu sporta skolu treniņmetodes, jo vienu dienu Liepājā visu piecu valstu cīkstoņi trenējušies kopā.

"Kurzemes Vārda" futbolistiem vēl viena godalga
Andris Sudmalis

"Kurzemes Vārda" futbola komanda ir pievienojusi vēl vienu panākumu savam godalgu sarakstam, izcīnot 2.vietu Latvijas strādājošo vasaras sporta spēļu kājbumbas turnīrā.
Liepājniekiem šis panākums nebūt nenāca vieglā cīņā, jo pretiniekos bija visai spēcīgas komandas, kas spēlē dažāda līmeņa Latvijas meistarsacīkstēs. Tā avīžniekiem nācās mēroties spēkiem gan ar Ventspils "Hondu", kas spēlē 2.līgas Kurzemes zonā, gan ar Rīgas "Melno rozi", kas cīnās Latvijas amatieru futbola līgā un šogad aizkļuva līdz Latvijas kausa izcīņas astotdaļfinālam.
Ar abiem spēcīgajiem pretiniekiem mūsējie nospēlēja ļoti cienīgi, mačus beidzot neizšķirti – 1:1, savukārt pārējās apakšgrupas cīņās arī ar vienādu rezultātu 3:0 tika pārspētas "Rīgas satiksmes" un "Lattelecom" vienības.
Ar 8 punktiem "Kurzemes Vārda" kājbumbas meistari uzvarēja savā apakšgrupā un kvalificējās pusfinālam, kurā liktenis bija lēmis tikties ar novadniekiem – "Laumas" vienību. Kā jau vienas pilsētas divu komandu cīņā nereti ierasts, cīņa izvērsās līdzīga, un pamatlaiks beidzās neizšķirti 0:0. Arī papildlaikā uzvarētājs netika noskaidrots un mača likteni noteica pēcspēles sitienu sērija, kurā ar 2:1 pārāki izrādījās mūsu kolēģi, iekļūstot finālā.
Arī izšķirošajā mačā, kurā liepājnieku pretinieki bija "UPS" vīri, notika sīva spēkošanās. Lai arī Liepājas laikraksta pārstāvji cīnījās, cik spēja, nācās atzīt pretinieku minimālu pārākumu – kravu pārvadātāji uzvarēja ar 1:0.
Avīžnieki ir gandarīti par līdzdalību turnīrā un priecājas, ka šogad jau izcīnītajai uzvarai portāla "Delfi" rīkotajā Mediju kausā, 2.vietai Liepājas rajona čempionātā, kā arī 1.vietai Kurzemes novada mediju sporta spēlēs nu izdevies pievienot vēl vienu godalgu.