Kurzemes Vārds

23:59 Piektdiena, 24. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Skolas laiks
Mācīt, ka bērns ir dārgums
Visvaldis Gūtmanis,
Pilsētas domes eksperts sociālajos jautājumos

Tagad liekas savādi, ka ilgus gadus iztikām bez Sociālā dienesta Ģimenes atbalsta daļas. Un neticu, ka to izveidoja tikai pirms trim gadiem, pēc tam, kad par dienesta vadītāju sāka strādāt Aija Barča. Būtībā, to izveidojot, viņa ieviesa dzīvē pašas izstrādātā likuma normas. Ka šī Sociālā dienesta struktūrvienība ir ļoti nepieciešama, liecina daudzie dzīvo vecāku bāreņi, kurus nākas ievietot valsts un pašvaldības bērnu aprūpes iestādēs. Pie mums vairāk, nekā mēs to gribētu, ir vecāki, kuri nesaprot vai ir aizmirsuši, ka bērns ir lielākais dārgums pasaulē. Varu apbrīnot to jauno sieviešu centienus, kuras veic sociālā darbinieka pienākumus un māca pieaugušiem cilvēkiem, cik svarīgi ir bērnam izjust vecāku mīlestību un justies mīlētam.

Pārāk daudz posta ģimenēm Liepājā nodara alkohols. 90 procentiem ģimeņu, ar kurām strādā sociālās darbinieces, vienam no vecākiem, gadās, pat abiem ir alkohola problēmas.

Tagad, kad teju pie durvīm jaunais mācību gads, šās ģimenes ir īpašā uzmanības lokā. Un labi, ka ģimene atļauj sociālajam darbiniekam tajā ienākt un pieņem viņa sniegto atbalstu, padomu. Vienalga, vai tas attiecas uz attiecībām ģimenē vai tīri praktiskām lietām, piemēram, kā sakārtot skapī veļu vai kā sevi piespiest no rīta piecelties un pagatavot bērnam brokastis, lai viņš skolā aiz bada nepaģībtu.

Priecājos, ka beidzot Sociālā dienesta paspārnē ar 1.septembri būs arī Bērnu nams. Tas ļaus sociālajiem darbiniekiem vēl aktīvāk strādāt ar tā audzēkņiem un viņu vēl dzīvajiem vecākiem. Sagatavot tur mītošos bērnus dzīvei tā, lai viņi neatkārtotu savu vecāku kļūdas.

Ģimenes atbalsta daļai ir daudz sadarbības partneru – Bāriņtiesa, Pašvaldības policijas nepilngadīgo lietu nodaļa, Valsts policija, Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, Izglītības pārvalde, Bērnu nams, sociālās aprūpes centrs "Liepāja". Taču vēlētos, lai vēl ciešāka kļūtu sadarbība arī ar visām pilsētas skolām. Lai skolas, mundiera godu sargādamas, necenstos slēpt no sociālajiem darbiniekiem problēmsituācijas, kas rodas klasēs, bet ar tām vērstos Ģimenes atbalsta daļā. Tajā strādā speciālisti, kuri var palīdzēt bērnam nenokļūt uz ielas. Reizēm skolotājiem varbūt neērti lūgt sociālajiem darbiniekiem palīdzību. Tad gan jātceras viens: no ielu bērniem reti kad izaug sabiedrībai derīgi cilvēki. Bet viņi visi toties dzīvos vienā sabiedrībā ar pašu skolotāju bērniem un mazbērniem.