Kurzemes Vārds

08:51 Pirmdiena, 6. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Drošība ļogās?

Aizvakar valdība pauda atbalstu iekšlietu ministra Dzintara Jaundžeikara lēmumam no amata atbrīvot Valsts policijas priekšnieku Jāni Zaščirinski un citas augstas policijas amatpersonas. Ja lēmums par viņu atstādināšanu ir diskutējams, jo, neesot notikumu iekšienē, ir grūti izprast katras konkrētās amatpersonas vainas pakāpi, tad fakts, ka iekšzemes drošības iestādēs kaut kas nav īsti kārtībā, ir saprotams ikvienam.

Ja policijas vadītājiem var pārmest to, ka piešķirtais miljons prēmijām par darbu pasaules hokeja čempionāta laikā sadalīts starp lielajiem priekšniekiem, bet ierindnieki nav saņēmuši samaksu par virsstundām, ka Valmierā, kur noticis bezprecedenta gadījums – nošauti divi policisti, pieļauti reglamenta pārkāpumi un pat esot bijis lietots alkohols, ka Balvos policisti nodarbojušies ar pierādījumu slēpšanu, tad šomēnes notikušie bēgšanas gadījumi no Centrālcietuma un no Garīgās veselības valsts aģentūras spilgti parādījuši, ka kārtības nav arī citu ministriju pakļautajās iestādēs, kurās nepieciešama paaugstināta drošība. Ko nozīmē pēdējā laika negācijas – apstākļu sakritību vai drošības krīzi valstī? Ne vienu, ne otru. Tāpēc, ka valsts drošības politikā nevar (nedrīkst) būt sakritību, bet runāt par krīzi nozīmē pārlieku vispārināt atsevišķas konkrētas problēmas. Latviski sakot, – kārtību sargājošajās un ar tām saistītajās struktūrās pašās trūkst kārtības. Un tas ir ļoti bīstami.

Amerikāņu psihologs Abrahams Maslovs, izveidojot pasaulē visplašāk atzīto vajadzību teoriju, cilvēku vajadzību pēc drošības ierindojis kā nākamo aiz fizioloģiskajām – ēst, dzert, gulēt utt. Kā gan mēs varam mierīgi dzīvot un strādāt, ja no ieslodzījuma vietām var izbēgt bīstami noziedznieki un krustot savu ceļu ar mūsējo, ja unikālās bises zaglis pamucis no tās pašas iestādes, kurā šobrīd garīgo veselību pārbauda tam pašam necilvēkam, kurš Liepājā izvaroja un nogalināja meitenīti.

Valsts varai pavēries plašs darba lauks, lai izanalizētu notikušos incidentus. Tagad jāseko rīcībai, kas novērstu darbinieku aizplūšanu no kārtībsargājošajām struktūrām, un, ja tas nepieciešams mūsu drošībai, jāpiešķir nepieciešamie līdzekļi trūkumu novēršanai un kārtības iedibināšanai.

Ints Grasis