Kurzemes Vārds

13:28 Sestdiena, 7. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Notikumi

Ar kukaiņiem var tikt galā saviem spēkiem
Ita Cērmane

Ugunsdzēsēji ik dienas saņem ievērojamu skaitu izsaukumu atbrīvot iedzīvotājus no kukaiņiem – lapsenēm un iršiem. Lielākajā daļā gadījumu iedzīvotāji varētu tikt galā paši saviem spēkiem, netērējot nodokļu maksātāju naudu, kas nepieciešama glābēju vizītēm.
Kaut arī laiks kļūst vēsāks un sākušās lietavas, pēdējo dienu laikā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņem daudz izsaukumu no iedzīvotājiem, kuri lūdz palīdzību cīņai ar lapsenēm un iršiem. Kā vēsta VUGD operatīvā informācija, 29.augustā glābēji saņēma astoņus izsaukumus. Pieci no tiem bija Liepājā un rajonā. Ap pulksten 18.30 Ezera 51 tika savākts lapseņu pūznis, īsi pirms pulksten 19 Nīcas pagasta "Jaunajos šāvējos" – iršu pūznis, neilgi pirms astoņiem vakarā Otaņķu pagastā, Rudes pamatskolā, savāca iršu pūzni, ap pulksten 20.30 Medzes pagasta "Ansuļos" – iršu pūzni, ap pulksten 21.30 Vērgales pagasta "Skollejās" – iršu pūzni. Bieži palīdzība pret lapsenēm un iršiem cilvēkiem bija nepieciešama arī iepriekšējās dienās. Ik dienu glābēji mūspusē saņem no pāris līdz pat pieciem šešiem izsaukumiem.
Ezera ielā 51 lapsenes bija iemitinājušās pie pagraba ieejas. Saimniece Benita Māra Haramane stāstīja, ka kukaiņi apdraudējuši gan pašus, gan kaimiņus. Īpaši saulainās dienās, kad izlidojuši dārzā mieloties ar kritušajiem bumbieriem. Sieviete pati saviem spēkiem nav pat mēģinājusi cīnīties ar lapsenēm, jo viņai no tām esot bail. Reiz jau sakosta, viņa ar šiem kukaiņiem otrreiz vairs nevēloties sastapties. Nezinādama, ko darīt, kundze piezvanījusi uz Liepājas uzziņu dienestu, kur viņai ieteikts pēc palīdzības vērsties VUGD.
Glābēji jau arī neatsaka vizīti un palīdzību. Viņi uz izsaukumiem ierodas un kukaiņus likvidē. Parasti tas tiek darīts vakaros. Pirmkārt, tad kukaiņi jau devušies gulēt un ir cerība, ka izdosies piebeigt visus lidoņus un uz adresi nebūs jābrauc atkārtoti. Otrkārt, ar mājas saimniekiem tiek saskaņots ierašanās laiks, un tieši vakaros ļaudis parasti lūdz glābējus ierasties.
Procedūra nav sarežģīta – lapsenes vai irši tiek noindēti ar ķimikāliju "Cobra". Indi gan ugunsdzēsēji lūdz iegādāties mājas saimniekiem. Tajā pat laikā glābēji atzīst, ka cīņa ar kukaiņiem nebūt nav sarežģīta, to teicami var veikt ikviens. Tādējādi tiktu taupīti līdzekļi no VUGD budžeta – nodokļu maksātāju nauda.

Traucē stabi un stāvoši auto

29.augustā vairākiem autovadītājiem traucējuši nekustīgi objekti. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse pastāstīja, ka neilgi pēc septiņiem vakarā Ganību ielā 187 automašīnas "Audi 80" vadītāja stāvlaukumā nebija pārliecinājusies par drošību, uzbraukusi uz ietves un pēc tam nama nojumes stabam. Īsi pirms pulksten 12 automašīnas "Fiat Doblo" vadītājs, braucot pa Rīgas ielu, krustojumā ar Raiņa ielu izraisījis sadursmi ar citu spēkratu un no notikuma vietas aizbraucis. Bet ap pulksten 16.30 pazemes stāvvietā zem lielveikala "RIMI" nezināms transportlīdzeklis uzbraucis stāvēšanai novietotai automašīnai "Toyota Hilux". Cilvēki nevienā no sadursmēm nav cietuši.

Par velti grib dzert šņabi

29.augustā dažas minūtes pēc pulksten deviņiem rītā tirdzniecības centrā "Maxima", Klaipēdas ielā 62, apsardzes darbinieki aizturējuši 1960.gadā dzimušo Aleksandru, kurš centies iznest degvīnu, par to nesamaksājot 5,75 latus. Turpat tajā pašā dienā aizturēta arī 1978.gadā dzimusī Evita, kura centusies no veikala iznest degvīnu "Zelta vārpa", par to nesamaksājot 1,29 latus. Īsi pirms četriem pēcpusdienā turpat aizturēts nepilngadīgais – 1991.gadā dzimušais Dmitrijs, kurš centies iznest dzērienu "Vodka", par to nesamaksājot 2,49 latus. Visos gadījumos preces nebojātas atdotas veikalam.

Pieskatīs skolasbērnus un šoferus

Kā katru gadu, sākoties jaunajam mācību gadam, policija pievērsīs pastiprinātu uzmanību skolēnu drošībai uz ceļiem, informēja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse. No 1. līdz 15. septembrim policijas patruļas dežurēs pie pilsētas un rajona skolām, kuras atrodas satiksmes maģistrāļu tuvumā. Likumsargi veiks audzinoša rakstura preventīvus pasākumus, lai mazinātu gājēju un autovadītāju skaitu, kas pārkāpj satiksmes noteikumus.

Arī Liepājas Pašvaldības policija jaunā mācību gada pirmajā dienā strādās pastiprinātā režīmā, pastāstīja Informācijas nodaļas speciāliste Ilze Kozika. 1.septembrī papildus tiks veikti drošības pasākumi, lai pilsētas ielās un parkos nodrošinātu kārtību.

No auto pazūd akumulators

Policija saņēmusi sūdzību, ka 29.augustā ap astoņiem no rīta Ziemupes ielā 10 no automašīnas "Audi Coupe" pazudis akumulators. Spēkrats bijis novietots pie garāžas.

Sabojā "Audi"

29.augustā K.Ūliha ielas 25.nama pagalmā sabojāta automašīna "Audi". Spēkratam konstatēti skrāpējumi uz motora pārsega, priekšējā un aizmugurējā atdurstieņa, kā arī uz labās puses aizmugurējām durvīm.

Aizdegas kravas automašīna

29.augustā ap pulksten 9.30 mūsu ugunsdzēsēji saņēmuši izsaukumu uz Ziemeļu ielu 17a. Tur bija aizdegusies smagā automašīna. Liesmas apslāpētas pašu spēkiem – kad ieradušies ugunsdzēsēji, viņu palīdzība vairs nav bijusi nepieciešama.

Izglābj kaķēnu

29.augustā īsi pirms vieniem dienā mūsu glābēji saņēmuši izsaukumu uz Pļavu ielu 47/49. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigādes komandiera vietnieks Dainis Krīgens "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka nelaimē nonācis pusaugu kaķēns. Dzīvnieciņš uzrāpies augstu kokā un saviem spēkiem nav mācējis tikt zemē. Kaķēns divas dienas lietū un negaisā, slapjš izmircis, tupējis kokā un žēli ņaudējis. Glābēji nocēluši dzīvnieciņu no koka un atdevuši saimniecei.

Negaiss cirtis robus makos

Negaiss, kas Liepājā plosījās naktī uz otrdienu, izrādās, nodarījis lielākus postījumus, nekā sākotnēji šķita. Plūdi norima jau otrdien ap pusdienlaiku, arī tālruņu un interneta sakari tika atjaunoti. Taču zibens cirtis robus liepājnieku maciņos. "Kurzemes Vārds" daudzas reizes uzklausīja apgalvojumus, ka tik negants pērkons sen neesot piedzīvots. Daudziem zibens sabojājis elektroiekārtas – vienam sadedzis televizors, citam sabojājies dators vai ledusskapis.

Arī pilsētas komunālajai saimniecībai nodarīti postījumi. Komunālās pārvaldes ceļu nozares speciālists Kaspars Ķinēns "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka zibens sabojājis divus luksoforus: Rožu un K.Valdemāra ielas krustojumā un Peldu un K.Valdemāra ielas krustojumā. "Bija īssavienojums luksoforu vadības skapjos," skaidroja amatpersona un piebilda, ka šie luksoforu vadības skapji ražoti un uzstādīti 60.–70. gadā un tos nevar salabot, jo nav rezerves daļu. Būs nepieciešamas vismaz divas nedēļas, lai nomainītu vadības skapjus. Šajā laikā autovadītājiem jābūt uzmanīgiem, šķērsojot minētos krustojumus.

Evakuē jūrnieku no vācu karakuģa

Pirmdien deviņi NATO valstu karakuģi atstāja Liepājas ostu, bet otrdien ap pulksten 14.30 Jūras spēku Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrs saņēmis trauksmes signālu no vācu karakuģa "Werra", kas ir pretmīnu eskadras flagmanis, ka nepieciešams veikt viena cilvēka medicīnisko evakuāciju. Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta sabiedrisko attiecību virsniece Vita Ļebedeva pastāstīja: kuģa kapteinis paziņoja, ka Igaunijas jūrniekam, kas tobrīd atradās uz vācu karakuģa, radušies veselības traucējumi. Uz notikuma vietu nekavējoties devās krasta apsardzes kuģis "Astra" un Gaisa spēku meklēšanas un glābšanas helikopteri. Igaunijas jūrnieku "Astras" komanda nogādāja Ventspils ostā. Tālāk slimnieku Katastrofu medicīnas centra mediķu pavadībā ar glābšanas helikopteru aizveda uz Rīgu, uz klīnisko slimnīcu "Gaiļezers".