Kurzemes Vārds

13:08 Sestdiena, 7. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Salsa piešauj uguntiņu

Pirms gadiem septiņiem Latvijā pirmo reizi parādījās jauna deja, kas nāca no valstīm, kur saule spīd lielāko gada daļu. Šī deja izbrīnīja vēsos latviešus, jo to pavadīja karstasinīga, dzīvības un enerģijas pilna mūzika. Un viņi to iemīlēja. Un meklēja iespējas, kur to apgūt.

Kas tad ir salsa? Deja, kas iekvēlinājusi ievērojamu daļu latviešu siržu, deja, kas skanējusi kā mūzikas priekšnesums vairāku Kubas mūziķu izpildījumā. Spāņu valodā, kurā tiek izpildītas gandrīz visas salsas dziesmas, vārds salsa nozīmē mērce. Kāpēc deju saukt par mērci? Pastāv versija, kā radies nosaukums salsa. Reiz mazā Maiami klubā uzstājās grupa, kas spēlēja kubiešu mūziku, un šī mūzika bija tik uzkurinoša, ka publika sāka kliegt: "Salsa! Salsa!" – ar to domājot, ka mūzika ir tikpat asa un karsta kā mērce, ar ko papildināja šīs iestādes ēdienus. Mērcē tiek sajaukti dažādi pārtikas produkti, kas rada neaizmirstamo garšu. It kā varētu bez šīs mērces iztikt, taču ar to ēdiens ir daudz garšīgāks.

Tieši tas pats attiecas uz deju salsa. Tev nav jādejo salsa, jo no tā nav atkarīga tava izdzīvošana. Taču, ja tu dejosi salsu, tu bagātināsi savu dzīvi ar pozitīvām emocijām, jautriem piedzīvojumiem, iepazīsi interesantus cilvēkus un apceļosi dažādas valstis. Domājot par Latvijas ilgstošajām drūmajām un pelēkajām ziemām, par īsajām un ar sauli ne vienmēr apveltītājām vasarām, salsa ir tas, kas pat aukstākajā un drūmākajā vakarā ļauj sajust saules siltumu, pludmales smilšu gurkstēšanu un pilnu spektru dzīvespriecīgu emociju.

Nav vienotas versijas, kā un kur radusies salsa. Taču ir skaidrs, ka par salsas priekšgājēju uzskatāms kubiešu son – ritms, kas radās 19.gs. beigās Kubā. Valstī, kur joprojām valda komunistiskā vara un nabadzība. Taču no Kubas nāk atvērti, draudzīgi, sirsnīgi un dzīvespriecīgi cilvēki. Šīs īpašības apvienojušās dejā salsa, kas savā nu jau vairāk nekā 50 gadu ilgajā vēsturē uzsūkusi tik dažādu kultūru, mūzikas un deju ietekmi. Tā attīstās nepārtraukti un katrā gadu desmitā pauž savas sajūtas, sākot ar smeldzīgām ilgām pēc brīvības un beidzot ar modernām hiphopa skaņām.

Salsa Latvijā attīstījās pamazām, jo noslēgtajiem un vēsajiem latviešiem ir grūtāk atvērties tai brīvības un savstarpējās kopības izjūtai, kas sajūtama un izdejojama šajā dejā. Taču ikviens, kas kaut reizi to redzējis vai pamēģinājis, nespēj to vairs tik vienkārši aizmirst. Salsa ir pāru deja, kurā viss atkarīgs no partneru saspēles. Puisim ir jāvada un meitenei ir jāseko. Un, ja nebūs šīs savstarpējās sadarbības, nebūs arī dejas.

Kāpēc meitenes aizraujas ar salsu? Salsā meitenes uzdevums ir sekot puiša vadībai, paļauties uz viņu, tajā pašā laikā spējot parādīt arī sevi un savas spējas. Salsa attīsta sievišķību, māku koķetēt, flirtēt un veiksmīgi sadarboties ar vīrieti. Sieviete ir tā, kas krāšņo kopējo deju un dod tai iznesību un pievilcību. Cik labi meitene mācēs sevi pasniegt, cik labi mācēs saspēlēties ar partneri, koķetēt ar viņu, tik labi izskatīsies pāra deja.

Kāpēc lai vīrietis dejotu salsu? Lielbritānijā tika aptaujātas 2000 sievietes un 70 procenti no viņām kategoriski paziņoja, ka starp vīrieša prasmi dejot un izturēšanos gultā ir ciešs sakars. Tomēr, lai arī kādi būtu pētījuma rezultāti, ir skaidrs, ka lielāku ievērību izpelnās tieši tie vīrieši, kas dejo. Dejā vīrietis iemācās apieties ar sievieti, izprast viņas vēlmes un sapņus. Vīrietis ir macho, dejas virzītājspēks. Te netiek vērtēts, kas tu esi – programmētājs, armijnieks, bankas prezidents vai sētnieks. Puisi vērtē pēc tā, cik labi viņš dejo, kā izturas pret savu dejas partneri. Jo labāk viņš dejo, jo deju zālē lielāks pieprasījums pēc viņa. Un kuram gan vīrietim nepatiktu šāda uzmanība?!

Ja esat salsas fans vai arī vēl neesat izlēmis, vai nepamēģināt iemācīties salsu, iespējams, ir vērts aizbraukt uz Rīgu, kur no 1. līdz 3. septembrim notiks starptautiskais "Salsas festivāls – 2006" – viens no plašākajiem salsas notikumiem Baltijas valstīs. Tas ir sarīkojums, uz kuru pulcēsies gan salsas dejotāji, gan cilvēki, kam patīk laba izklaide. Festivāla laikā būs iespēja apgūt salsas pamatsoļus tiem, kas to vēl nav sākuši darīt, un papildināt zināšanas jau prasmīgākajiem dejotājiem. Bet tiem, kas labprātāk skatās, kā dejo profesionāļi, būs iespēja apmeklēt trīs neaizmirstamus vakara sarīkojumus, kuros gan ārzemju viesi, gan latviešu dejotāji sniegs karstasinīgus salsas šova priekšnesumus. Vakara pasākumos visi dejot gribētāji varēs arī izkustēties pie Nīderlandes dīdžeju liktās latino mūzikas.

Jau šobrīd uz festivālu pieteikušies dalībnieki no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Zviedrijas, Lielbritānijas, Vācijas, Krievijas, Indijas, Albānijas, Nigērijas, Ķīnas, Īrijas, Islandes, Kubas, Ungārijas, Polijas, Izraēlas u.c. valstīm. Nodarbību programmā katrs varēs atrast sev ko interesantu – Latīņamerikas un kubiešu salsu, hiphopa salsu, romantisko bachatu, kaislīgo reggeaton, jautro ruedu u.c. dejas. Festivāla mājaslapā www.rigasalsafestival.com var iepazīties gan ar festivāla norisi, gan rezervēt biļetes, gan uzzināt ko vairāk par uzaicinātajiem pasaules līmeņa salsas instruktoriem – kāpēc viņi sāka un turpina dejot salsu, kas ir tas, kas šajā dejā piesaista tik daudz cilvēku utt.

Sagatavojusi Inita Gūtmane