Kurzemes Vārds

02:18 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Grāvējfilmu cienīgi

Ja vēl pirms pāris gadiem šausminājāmies, kad policija uz šosejas dzinās pakaļ likumpārkāpējiem, salīdzinādami notikušo ar grāvējfilmas cienīgu notikumu, tad tagad tas jau šķiet ikdienišķa parādība. Reizēm kāds izšauj gaisā, bet arī tas vairs nav nekas ārkārtējs.

Pēdējā mēneša notikumi gan vairāk sāk atgādināt grāvējfilmas, kad tā vien šķiet: vai tikai neesam pārāk saskatījušies kino? Nesen piedzēries iekšlietu struktūru darbinieks nošāva savus kolēģus. No cietuma tumsas aizsegā izbēga četri ieslodzītie. Meklēšana ilga vairākas dienas līdz bēgļus jau pie Polijas robežas notvēra robežsargi. Varasvīri prasīja cits cita demisiju, viens otrs augstāka ranga formainis arī tika atstādināts. Un tomēr noziedzīgās pasaules darboņi turpina rīkoties.

Šo nedēļu noteikti ir vērts iezīmēt kalendārā. Pirmdien no slēgtas iestādes izbēga vēl viens ieslodzītais - mums labi zināmais Bogdans Koncevičs, uz kura sirdsapziņas gulstas unikālās kramenīcas zādzība no Liepājas muzeja Jaungada nakts salūta aizsegā. Atkal uzjundīja kaislības - gan par amatpersonu atbilstību ieņemamajiem amatiem, gan drošību mūsu valstī kopumā. Kamēr policijai bija uzdots pārbaudīt teju vai katra auto bagāžnieku, lai noskaidrotu, vai tur neslēpjas izmukušais, Koncevičs, bruņojies ar pistoles maketu, ēdamo un dzeramo, mierīgi atpūtās kādā dārza mājiņā Olainē.

Līdzko ļaudis būtu varējuši atviegloti uzelpot, jo Koncevičs tika notverts, Latviju pāršalca nākamā satraucošā ziņa. Proti, tepat kaimiņos, Kuldīgā, trešdien agrā rīta stundā vairāki uzņēmīgi darboņi bija sadomājuši nolaupīt bankomātu, lai tiktu pie tajā esošās naudas. Policija atzina, ka laupīšana bijusi iepriekš labi plānota. Viens "Audi" iebrauca lielveikalā "Rimi", tādējādi izsitot stikla durvis. Tad pievienojās otrs "Audi" ar piekabi. Aptuveni 600 kilogramu smagais naudas skapis tika iecelts otrā auto piekabē, pēc tam laupītāji metās bēgt. Viņiem nepaveicās - naudas skapis pa ceļam izkrita. Paši ļaundari gan joprojām nav atrasti - policijai tika viņu pazaudētais bankomāts un abi zagtie automobiļi. Likumsargi neslēpj, ka šāds gadījums, kad mēģina nolaupīt bankomātu, Latvijā piedzīvots pirmo reizi. Tādi bijuši ārzemēs, taču pie mums līdz šim - ne.

Te man gribas atgādināt, ka reizē ar laiku uz priekšu iet arī tehnoloģijas un ļaužu izdoma. Tiek izdomātas aizvien jaunas aizsardzības sistēmas kompjūteriem un to programmām. Taču arī hakeri nesnauž. Tieši tāpat ir arī ar likumpārkāpējiem un likumsargiem. Reiz kāds mūsu Kriminālpolicijas darbinieks man atzina, ka izmeklētāja uzdevums ir atšķetināt noziedznieka samudžināto, salikt visu pa plauktiņiem, lai atklātu likumpārkāpumu. Taču arī noziedznieki nesnauž. Un, kā redzams, viņi izgudro aizvien jaunus trikus, lai īstenotu noziedzīgos plānus - gatavi gan rāpus pa purvu līst, gan pa notekcauruli rāpties, lai no soda izbēgtu. Un, ja nevar naudu ielikt kabatā, tad mēģina to aizvest ar auto. Gluži kā filmā "Mirāža", kur tika nolaupīts bruņutransportieris. Tiesa gan, vai notiekošais ir kino iespaids, grūti spriest. Biežāk šķiet, ka noziedzības jomā mēģinām turēt līdzi, piemēram, Amerikai.

Ita Cērmane