Kurzemes Vārds

01:52 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Pieradināšanas taktika

Ekonomikā gan cenu, gan strādājošo darba algu raksturlielumiem ir tendence palielināties, tādēļ nevienu īpaši neizbrīna, ja kādai precei šodien, salīdzinot ar vakardienu, ir paaugstinājusies cena vai inflācijas un darba roku trūkuma apstākļos tiek palielināta darba samaksa. Izbrīns drīzāk mūs var pārņemt, ja preču un pakalpojumu cenas pazeminās. Un tas ir tādēļ, ka tādi brīnumi notiek ļoti reti. Vai tad mēs nepaliktu mēmi, ja valdība kādu dienu sāktu spriest par to, ka jāpazemina pensijas un minimālā darba samaksa?

Izskatās, ka šo mūsdienu ekonomikas subjektu psiholoģiju ir ielāgojuši tirgotāji, un, ja apstākļi spiež paaugstināt cenu, tas bez kavēšanās tiek darīts, taču, ja situācija tirgū ļauj samazināt preces cenu, šāds lēmums tiek perināts, desmit reizes nomērot, un, iespējams, cena paliks nemainīga – izmaksas taču palielinās, nopelnīt arī gribas. Turklāt pircējs jau ir pieradināts un samierinājies ar cenu un tarifu augšupeju.

Šādu politiku tirgotāji galvenokārt pielieto tām precēm, kuru cena atkarīga no pasaules globāliem procesiem, piemēram, degvielai, kas lielā mērā atkarīga no pasaules naftas cenas un apšaubāmas konkurences vietējā tirgū. Melnā zelta Latvijā nav un naftas produkti ir jāimportē. Tad nu kūpošām galvām tiek meklēts pamatojums cenu kāpumam, kam par pamatu var būt pat arābu šeiha neveikli pateikts teikums, bet bēdzināti fakti, kas iezīmē pretējas tendences. Spilgts piemērs ir pēdējo nedēļu notikumi Latvijas degvielas tirgū.

Jau kādu laiku degvielas vairumtirdzniecības cenas ir ievērojami pazeminājušās, bet mūsu mazumtirgotāji nebūt nesteidzas "globālos procesus" attiecināt uz vietējo tirgu. Piemēram, SIA ""Mažeiķu nafta" tirdzniecības nams", no kurienes degvielu iepērk vairums mazumtirgotāju, vakar 95.markas benzīnu pārdeva par nedaudz vairāk nekā 51 santīma litrā, bet mūsu degvielas stacijās litrs vakar maksāja 62 – 63 santīmus! Uzcenojums tātad veido vairāk nekā 10 santīmu par litru, kaut gan agrāk biju dzirdējis degvielas tirgotājus stāstām, ka normāls uzcenojums esot kādi seši santīmi. Tātad jau kādu laiku mēs it kā varētu tvertnes pildīt ar degvielu, kas maksātu mazāk par 60 santīmiem litrā. Bet nekā. Arī ekonomikas ministra Aigara Štokenberga aicinājums degvielas tirgotājiem samazināt cenas ir kaķa lāsti debesīs. Melna nafta, balta nauda.

Ints Grasis