Kurzemes Vārds

13:09 Otrdiena, 22. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Lielākie ieguvēji būs valsts iestādēs strādājošie

Aigars Kesenfelds, SIA "Māja – investīciju grupa" valdes priekšsēdētājs, Liepājas domes deputāts

Nacionālā trīspusējā sadarbības padome tikko atbalstījusi plānu nākamgad paaugstināt minimālo darba algu no 90 latiem uz 120 latiem.

No uzņēmēja viedokļa vērtējot, uzņēmējdarbībā nav lielas nozīmes, kāda noteikta minimālā alga valstī. Domāju, ka konkurētspējīgi uzņēmumi saviem darbiniekiem ne tuvu vairs nemaksā tik mazas algas kā noteiktā minimālā. Arī mēs savā uzņēmumā ļoti nopietni attiecamies pret algu jautājumu. Ir stratēģiski svarīgi maksāt darbiniekiem adekvātu atalgojumu, ar minimālo algo neviens vairs labus speciālistus savā uzņēmumā nenoturēs.

No ekonomikas viedokļa raugoties, svarīgi, lai minimālās algas paaugstinājums būtu sabalansēts ar darba ražīgumu, un jāizvērtē, vai tas nepalielinās spiedienu uz jau tā augsto inflāciju valstī.

Bet no sociālās sfēras viedokļa vērtējot, protams, lēmums paaugstināt minimālo algu un palielināt ar nodokļiem neapliekamo algas minimumu ir pozitīvs, tā kā daudzās mājsaimniecībās ir strauji palielinājušās izmaksas, jo kļuvuši lielāki dažādi maksājumi, cenas pārtikai un citām precēm. Cilvēkiem, kas strādā mazāk apmaksātos darbos un saņem minimālo algu, šis paaugstinājums ir vajadzīgs. Algām ir jāpalielinās, jo cenas visam tikai turpinās celties, domāju, ka cenu kāpums vēl nemaz tā īsti nav sācies.

Tomēr jāatzīst, ka vislielākā ietekme šim minimālās algas paaugstinājumam būs uz valsts sektorā strādājošo algām, jo ierēdņiem atalgojums tiek aprēķināts, izejot no minimālās algas, kam piemēro attiecīgo koeficientu. Gribētos, lai reizē ar budžeta un valsts iestādēs strādājošo algu palielinājumu uzlabotos arī ierēdņu darba kvalitāte, ko daudzviet varētu vēlēties labāku. Arī valsts savā ziņā būs ieguvēja, jo, maksājot savu iestāžu darbiniekiem lielākas algas, lielākas summas atgriezīsies arī budžetā iekasēto nodokļu veidā.

Kāda ietekme minimālās algas pielikumam būs Liepājas pilsētas budžetā, vēl precīzi grūti pateikt, cik zinu – aprēķini tikai tiek veikti, taču izdevumi neapšaubāmi palielināsies.