Kurzemes Vārds

17:56 Sestdiena, 31. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Lai attīstītu ražošanu, vispirms jāinvestē darbiniekos

Sarmīte Pelcmane

Kopš augusta Dānijas metālapstrādes uzņēmumā, kas izvietots bijušā Gaļas kombināta, tagad – Liepājas Biznesa centra teritorijā, ir jauns direktors – Tomijs Andersens. Par savu pirmo un galveno uzdevumu viņš izvirzījis uzņēmuma pareizu strukturizāciju, sākot ar kadru jautājuma sakārtošanu. "Kurzemes Vārds" aicināja jauno direktoru uz nelielu iepazīšanās sarunu.

Kā nokļuvāt firmā "Pumac Liepāja" un ko gribat šeit paveikt?

– 2003.gadā man bija jāiet pensijā, bet jau pēc četrām nedēļām sapratu, ka tas nav priekš manis – nevaru dīkā sēdēt. Tad noslēdzu kontraktu ar līdzīgu metālapstrādes firmu Jelgavā – "Dineks", kur bija jāatrisina dažādas problēmas. Uzskatu, ka ar to tiku galā. Kad sāku strādāt, bijām 85 cilvēki, ražojām 420 nosacīto vienību, pēc trim gadiem jau bijām 265 cilvēki un ražošanas apjomu palielinājām vairāk nekā piecas reizes.

Manas profesionālās darbības galvenā daļa – darbība uzņēmumos, kur nākas risināt ražošanas problēmas. Man piedāvāja likt lietā savu pieredzi arī firmā "Pumac Liepāja". Nevaru apgalvot, ka te, Liepājā, būs tādi paši rezultāti kā Jelgavā, bet garantēju, ka pozitīva virzība būs.

Esmu strādājis galvenokārt Dānijā, bet arī Zviedrijā, Polijā, tagad strādāju Latvijā. Kopš 31 gada vecuma visu laiku esmu bijis direktors, tāpēc domāju, ka man ir pietiekama pieredze, lai daudz ko iemācītu arī šeit. Strādāju tikai tāpēc, ka tas ir mans hobijs. Un strādāšu vēl maksimums trīs gadus, pēc tam iešu pensijā. Pa šo laiku esmu iecerējis sakārtot Liepājas uzņēmumu.

Ar ko gatavojaties sākt?

– Kad sāku strādāt Jelgavas uzņēmumā, mans uzdevums bija kompānijas strukturizācija, kārtības ieviešana un, protams, pārējie parametri, kas nodrošina firmas aktīvu darbību un ražošanas attīstību. Kopumā tāds pats uzdevums – strukturizācija – man ir šeit, jaunajā darba vietā Liepājā – firmā "Pumac Liepāja". Galvenais ir panākt, lai darbinieki būtu apmierināti ar savu darbu uzņēmumā. Nākamais uzdevums – organizēt darbu firmā tā, lai katram darbiniekam būtu karjeras iespējas, jo mani pašu karjera vairs neinteresē, es savu jau esmu uztaisījis.

Kādas galvenās problēmas redzat, ar ko būtu jātiek galā uzņēmumā?

– Ražošanas uzņēmumā problēmas var būt dažādas: firmas ekonomika, strādnieki, tēls – visu kopā var nosaukt par problemātiskiem uzdevumiem. Runājot par firmu "Pumac Liepāja", redzu to kā darbojošos uzņēmumu, kurā ir pietiekami daudz lietu, kas jāsakārto un jāsaskaņo no visām pusēm.

Tomēr esmu pārliecināts, ka uzņēmuma attīstību mums izdosies turpināt pareizajā virzienā. Varu nosaukt vairākus parametrus, ar ko jau esam sākuši strādāt: kopējā kompānijas struktūra, kārtība, vārda tiešajā nozīmē – kārtība darba vietā, kārtība kopumā ražošanā, produkcijas izvietojuma sistēma cehos, materiālu noliktavās, kas palīdz aktivizēt ražošanas procesu. Pašu kontrole saražotās produkcijas kvalitātei katrā procesā un jaunā darba samaksas sistēma.

Visi šie parametri, ko nosaucu, ir viens veselums. Kad mums izdosies novest līdz mērķim katru no šiem parametriem, tas palielinās ražošanas produktivitāti kopumā un esmu pārliecināts – novedīs pie tā, ka arī darbinieki būs vairāk apmierināti ar savu darbu, veikumu un darba vietu.

Kā vērtējat tagadējo ražošanas procesu uzņēmumā?

– Tā kā sāku strādāt pavisam nesen, tad vēl neesmu gatavs nosaukt kaut kādus skaitļus. Šobrīd esmu fokusējies uz uzņēmuma iekšējo darbību, mans mērķis ir panākt, lai gan klienti, gan darbinieki – visi būtu apmierināti. Kad uzņēmuma iekšējā struktūra darbojas kā pulkstenis, tad var sasniegt jebkurus mērķus, jebkurus rādītājus. Pats galvenais, lai kompānija pelnītu naudu, bet šobrīd vēl nav svarīgi, kāds mums ir apgrozījums, visa uzmanība koncentrēta uz iekšējo struktūru, lai to sakārtotu tādu, ka var pelnīt naudu.

Kā domājat panākt disciplīnu un sasniegt kārtību un ko vispār var teikt par Liepājas darbaspēku, ņemot vērā, ka daudzi brauc prom un darbaroku trūkst?

– Jāsāk ar to, ka Latvijā kopumā ir nopietnas problēmas ar kvalificētu darbaspēku. Bet, kas attiecas uz disciplīnu, arī firmā "Pumac Liepāja", te man ir vairākas piezīmes, vairāki rādītāji, pie kā vajadzētu strādāt. Ir ko uzlabot.

Situācija jāsaprot tā: ja es gribu izveidot konkurētspējīgu un labi funkcionējošu uzņēmumu, man ir jāinvestē savos darbiniekos.

Tas ir vesels pasākumu komplekss. Te, protams, ietilpst arī sociālie aspekti, piemēram, firmā "Pumac Liepāja" līdz šim nav ēdnīcas. It kā ir vieta, kas paredzēta ēšanai, bet tur nevar nopirkt gatavu ēdienu, bez tam uzņēmuma teritorijā nav vietas, kur mātes varētu atstāt savus bērnus – kaut kas līdzīgs savam vietējam bērnudārzam. Noteikti rūpēšos par šo lietu, jo tas ir svarīgi visiem uzņēmumiem, kas darbojas Liepājas Biznesa centrā, arī uzņēmumā "Pumac Liepāja".

Esam sākuši apmācību projektu. Pirmais solis ir firmas "Pumac Liepāja" skola metinātājiem, kas jau sākusi darbību no 1.septembra. Droši vien esmu pirmais cilvēks Latvijā, kurš uz savas kompānijas bāzes savulaik atklāja metinātāju skolu, tas bija 2003.gadā Jelgavā. Kopš tā laika man radies ļoti daudz interesantu iestrāžu un pozitīva pieredze. Tā var sasniegt labus rezultātus.

Kā norit mācību process?

– Mācības organizētas tā, ka 80 procentu notiek praksē, cehos, bet 20 procentu atvēlēti teorētiskām mācībām – reizi nedēļā pie audzēkņiem brauks savā jomā augsti kvalificēti speciālisti un mācīs. Šim nolūkam speciāli esam nopirkuši modernu metināšanas iekārtu. Metinātāju skola ir pirmais solis, bet ir plāni organizēt ilggadēju skolu, lai cilvēki prastu apieties ar virpošanas, frēzēšanas darbgaldiem utt., lai iegūtu daudzpusīgas iemaņas. Jelgavā mācības beidza 40 cilvēku, no tiem 8 sievietes, un 34 no viņiem palika strādāt uzņēmumā. Tā ir laba apmācību forma, ļoti intensīva.

Teicāt, ka paredzēta arī jauna samaksas sistēma. Kāda tā būs?

– Zinu: kad ievieš jaunu samaksas sistēmu, ļaudis to vienmēr uzņem piesardzīgi. Bet šī sistēma jau darbojās trīs gadus Jelgavā, un tāpēc es lieliski zinu, cik tā efektīva.

Jaunā sistēma balstīta uz bonusiem un ir krietni vienkāršāka par iepriekšējo. Visi strādājošie sadalīti trīs grupās, atkarībā no kvalifikācijas, pieredzes un izglītības. Katrs nokļūst uz sava pakāpiena, pēc tam jau pirmā gada laikā pēc noteiktas shēmas novērtēs, kā strādā: ja meistars novērtē augstu, tad cilvēks paceļas pa karjeras kāpnēm. Darbinieks pats var izdarīt izvēli – viņš grib vai negrib labi strādāt un attiecīgi arī saņemt. Pagaidām maksa ir robežās no 90 santīmiem līdz 3 latiem par stundu. Strādnieks būs ieinteresēts, lai paceltos uz augstākā pakāpiena un nopelnītu vairāk. Bet uz pašu augstāko pakāpi nevarēs pakāpties, ja nebūs attiecīgās izglītības.

Firmā "Dineks" 3 gadu laikā šī samaksas sistēma izmēģināta un kopumā palielināja darba ražīgumu.

Tātad, cik saprotams, jūsu pārliecība ir, ka firmas panākumu pamatā ir tās darbinieki. Diemžēl šķiet, ka Latvijā un arī Liepājā daļa uzņēmēju joprojām nav nonākuši pie šīs atziņas...

– Man pieredze rāda, ka tā vienmēr bijis – ja vadītājam kādā uzņēmumā nav izdevies ap sevi sapulcēt pareizos cilvēkus, labus darbiniekus, tad nevar sasniegt iecerēto. Galvenais ir komanda. No saviem darbiniekiem gaidu, ka viņi ir atbildīgi un nebaidās uzņemties atbildību. Diemžēl ir arī uzņēmumi, arī vairāki ārzemju uzņēmumi šeit, Latvijā, kuri ir mērķēti uz ātru peļņu un nedomā, kā būs tālāk. Bet tā jau vairs nav mūsu tēma.

Lai jums veicas jaunajā darbā! Un sakiet, kā jums patīk Liepājā?

– Paldies. Ļoti patīk. Dzīvoju Dienvidrietumu mikrorajonā, kur piecas minūtes līdz jūrai. Jāatzīst, ka Liepājā kopumā ir daudzkārt jaukāk nekā Jelgavā, vērtējot dabu, pilsētu, apkārtni. Un šķiet, ka te ir arī jauki, labvēlīgi cilvēki.

UZZIŅAI

Dānijas uzņēmums SIA "Pumac Liepāja" mūsu pilsētā darbojas no 1999.gada. Ražo metāla detaļas un izstrādājumus, ko piegādā citām firmām, kuras tās izmanto savai produkcijai, – galvenokārt Dānijā, arī Vācijā. Šobrīd visvairāk ražo metāla konstrukcijas daudzfunkcionālajām mēbelēm, kuras ļoti izplatītas Eiropā. Tāpat piegādā nelielus metāliskos komponentus firmām, kas ražo elektrotehniku, datorgaldus utt. Šogad apgrozījums ir 1,5 reizes lielāks nekā pērn.