Kurzemes Vārds

08:35 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Ģēnijs, kuru derētu klonēt
Inita Gūtmane

Liepājas vēji spēlējas ar iesirmajiem matiem. Galvas rota izspūrusi. Bet tās nēsātājs neskatās māju logos, veikalu spoguļos, lai matus piekārtotu, pieglaustu. Viņš žiglā solī tikai sev zināmā virzienā steidzas garām veikaliem, baznīcām, laukumiem. Dziļi domās iegrimis, mazliet nervozā gaitā var aiztraukties garām arī jums. Pat ja esat viņam labs draugs, paziņa, kolēģis. Dažs teiktu – iedomīgs. Muļķības! To varētu apgalvot tikai tas, kas viņu redzējis vienīgi uz skatuves, bet ne reizi nav parunājies, mēģinājis iepazīt. Diriģentam JĒKABAM OZOLIŅAM galvā ir sava lielā doma, savi plāni, ieceres, tajā rosās, dzimst jaunas idejas. Tāpēc, ja vien jums sirdsapziņa ļauj pārtraukt viņa prātojumus, uzsauciet pirmais. Viņš atskatīties. Un, visticamāk, parunāsies ar jums.

Aizstājējs nav manāms

Liepājas Simfoniskā orķestra diriģentu, pilsētas un rajona virsdiriģentu, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieri Jēkabu Ozoliņu izvēlējāmies par cilvēku šās nedēļas centrā. Jo viņš palīdzēja tapt grupas "Līvi" 30 gadu jubilejas grandiozajam, emocionālajam koncertam, kas notika pagājušās nedēļas nogalē Latvijas Nacionālajā operā. Jo viņš diriģēja Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri Raimonda Paula un Marijas Naumovas koncertā augusta beigās. Jo vēl joprojām ļaužu valodās ir festivāla "Liepājas dzintars" jubilejas koncerts, kurā maestro vadīja Liepājas Simfonisko orķestri, ar kuru kopā no skatuves nenokāpa vairākas stundas. Taču būtu pilnīgi aplami teikt, ka Liepājas bigbenda dibinātājs un vadītājs ievērību izpelnījies tikai ar minētajiem pasākumiem un viņš iemirdzējies spoži tikai pēdējā laikā. Lielās rosības dēļ viņš preses uzmanības lokā nonāk nepārtraukti. Arī "Kurzemes Vārds" par mākslinieku rakstījis vairākkārt. Tāpēc šoreiz nekavēsimies pie biogrāfijas faktiem, bet ļausim par šo izcilo, daudzšķautņaino personību runāt citiem ļaudīm, kuri ar Ozoliņu sadarbojušies, kuriem bijis lemts viņu tuvāk iepazīt.
"Jēkabs Ozoliņš ir gaišs un patīkams cilvēks. Ar viņu viegli sastrādāties, starp mums nav bijis domstarpību. Viņš ir iecietīgs," sacīja grupas "Līvi" līderis Ainars Virga.

Līvs Jānis Grodums smej, ka viņš Jēkabu pazīstot tik ilgi, cik cilvēks vispār nedzīvo. Būdams vēl mazs puika, Ozoliņu ievērojis, kad tas vadījis Liepājas estrādes orķestri "Neptūns". "Viņš ir baigi jauks. Kaut gan mazliet par maigu, lai būtu diriģents," uzskata Grodums, piebilstot, ka Ozoliņš sapratīšot viņa teikto un neņemšot ļaunā. "Manās acīs viņš ir zelta gabals," savu paziņu uzslavēja basģitārists.

"Jēkabs Ozoliņš ir Personība – ar lielo burtu. Viņš ir kā garīgais centrs, ap kuru pulcējas mūzikas mīļotāji. Ja diriģents ir interesanta, aizraujoša un talantīga personība, tad viņa korī dziedāt gribētāju netrūks. Jēkabs prot iemācīt mīlēt mūziku – ne velti 1.vidusskolas (tagad – jau ģimnāzijas) korī jaunieši nav jāvelk uz mēģinājumiem. Koris "Līva", kuru Jēkabs vada jau 30 gadu, joprojām pastāv un dzied ļoti labi," stāstīja Kultūras pārvaldes vadītāja Lelde Vīksna.

Viņa norādīja, ka, pateicoties Ozoliņa idejām un darbībai, savienojot divas atšķirīgas mākslas – simfonisko mūziku un rokmūziku, ļoti daudzi jaunieši, iespējams, pirmo reizi savā dzīvē uzzina, kas ir simfoniskais orķestris.

"Ar Jēkabu ir ļoti viegli saprasties un sadarboties – ja ideja šķiet interesanta, viņš neskaita ne stundas, ne dienas, lai izdotos to īstenot. Tā tapa Džeza dienas, skolēnu koru sadziedāšanās ar maestro Raimondu Paulu, arī "Liepājas dzintars". Tomēr mani uztrauc tas, ka diemžēl mēs Jēkabu nevaram klonēt – viņš mums ir viens, un varbūt mēs dažkārt pārāk daudz viņam uzkraujam. Diemžēl pagaidām neredzu, kurš no jaunajiem varētu Jēkabu aizstāt vai vēlāk turpināt viņa darbu, kurš būtu blakus, mācītos, palīdzētu," skumji secināja L.Vīksna.

Bez atgādinājumiem neiztikt

"Jēkabs Ozoliņš ir ļoti talantīgs, radošs, vienmēr nāk ar savām idejām. Gudrs diriģents un mūziķis. Noslēgts. Viņš runā tikai tad, kad sirds ir pilna – vai nu no priekiem vai pārestības. Visbiežāk gan viņa tā brīža izjūtas var pateikt no sejas izteiksmes, mīmikas. Kad izdevies kāds koncerts, pasākums, tad viņš ir ļoti laimīgs, gandarīts par paveikto," – tādu Ozoliņu iepazinusi Vaiņodes Mūzikas skolas direktore Miranda Ulberte.

M.Ulberte uzsver, ka Ozoliņš vienmēr ir ideju pārpilns. Pirms dažām dienām viņš zvanījis un teicis, ka nākamgad varētu muzikālajiem bērniem sarīkot sadziedāšanās svētkus ar Imantu Kalniņu. "Ja Jēkabu pazīst, tad ar viņu ir ļoti viegli sastrādāties, jo viņš ir atsaucīgs. Un ļoti noslogots, kādēļ viņam ir daudzas reizes jāzvana, jāstaigā pakaļ, lai atgādinātu par sarunāto," piebilda Vaiņodes Mūzikas skolas direktore.

Daudzi aptaujātie norādīja, ka Ozoliņš esot ļoti prasīgs diriģents. Tādēļ varētu šķist, ka viņam ir visai pagrūti sadarboties ar bērniem un jauniešiem, kuriem bieži vien blēņošanās, izklaides ir vairāk prātā, nevis ieklausīšanās diriģenta teiktajā, sekošana viņa rokas mājienam. M.Ulberte sacīja, ka brīžos, kad ar bērniem strādā Ozoliņš, viņai sirds ir mierīga. Jo skolēniem patīk būt kopā ar slaveno un pieredzējušo diriģentu.

Jaunākās paaudzes mūziķis Andris Ērglis Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku virsdiriģentu raksturo kā ļoti izpalīdzīgu cilvēku, kurš, būdams savas pilsētas patriots, palīdz tikt uz augšu arī citiem Liepājas jaunajiem talantiem, saviem audzēkņiem. "Arī man Jēkabs karjeras ziņā ir daudz palīdzējis, par to esmu viņam ļoti pateicīgs," ir gandarīts grupas "Cacao" solists. Lai arī gadu ziņā abi mākslinieki ir atšķirīgi, Liepājas Simfoniskā orķestra bundzinieks A.Ērglis uzsver, ka diriģents neko necenšas uzspiest, viņš pasaka savas domas, bet ļauj arī jaunajiem pašiem izpausties.

Aizvainojumu dzēš ar humoru

Arī jaunais diriģents Renārs Juzups sacīja, ka no Ozoliņa, ar kuru kopā devies koncertēt uz ārzemēm, ir ļoti daudz ko iemācījies. "Pret dziedātājiem Ozoliņš ir prasīgs, stingrs, dažreiz skarbs. Daži to nesaprot un jūtas aizskarti. Ja viņš jūt, ka kāds ir aizvainots, tad visu izlīdzina ar humoru. Kā diriģents viņš prot izdzīvot mūziku, katru niansi, smalkumu, atklāt mūzikas patieso tēlu," sacīja Liepājas rajona jauktā kora "Lira" diriģents.

Jauktā kora "Lira" prezidente Raina Kurpniece, kura pret Ozoliņu kā personību izjūt bijību, uzsver, ka diriģents, kurš ir apveltīts ar labu humora izjūtu, emocionalitāti, stingrību, ritma izjūtu, tiešām dod ļoti labus ieteikumus, padomus, vērojumus saviem jaunajiem aroda brāļiem. "Kā cilvēku es Jēkabu esmu iepazinusi koncertceļojumos. Viņš ir pieticīgs, ļoti labi iejūtas vidē, kurā atrodas," novērojusi R.Kurpniece, kura, runājot par lietu, vienmēr Ozoliņā atrod labu un atsaucīgu sarunas biedru.

Liepājas Simfoniskā orķestra direktore Vija Feldmane savukārt kā galveno min to, ka Ozoliņš ir labs aranžētājs, kurš šajā jomā sadarbojies ar daudziem mūziķiem, māksliniekiem, arī ar Raimondu Paulu un Imantu Kalniņu. Viņasprāt, no šīs sadarbības prieku gūst gan mūsu orķestris, kuram tiek gods izpildīt šos skaņdarbus, gan pašam Jēkabam.

"Ozoliņš ir prasīgs, bet pamatoti. Ar savu prasīgumu viņš ir daudz ko panācis, ieguvis vēlamo rezultātu," uzskata grupas "Tumsa" dalībnieks Jānis Daugalis, kurš 1992.gadā sāka dziedāt Ozoliņa vadītajā Liepājas 1.vidusskolas korī. Arī apvienība "Tumsa" vairākkārt kāpusi uz skatuves ar Liepājas Simfonisko orķestri, kuru diriģējis Ozoliņš.