Kurzemes Vārds

08:59 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Galdnieks ar saimnieka tvērienu

Anda Pūce

Durbes Novada domes izpilddirektors Vilnis Kārkliņš pieļauj, ka ir jaunākais Pašvaldību izpilddirektoru asociācijas biedrs. Taču viņš pamatoti uzskata, ka pieredze, ko guvis pašvaldības darbā, ir labs pamats. Sācis kā vienkāršs galdnieks, vēlāk bijis darbu vadītājs, tad Komunālās daļas vadītājs un tagad – izpilddirektors, faktiski otrais cilvēks pašvaldībā aiz priekšsēdētāja, jo tieši izpilddirektoram taču uzticēti visi saimnieciskie pienākumi.

Jau gadiem vienā pašvaldībā

Kad Vilnis sāka strādāt Durbes novada pašvaldībā, viņam bija 20 gadu. Sākumā bijis darbs galdniecībā, kur jaunietis strādājis pēc arodvidusskolas beigšanas, taču sapratis, ka var kaut ko vairāk, un blakus būvgaldniecībai jau vienmēr ir arī citi celtniecības darbi. Kad Rīgas Celtniecības koledža piedāvājusi tepat Liepājā studēt neklātienē, lai kļūtu par darbu vadītāju, nolēmis šo iespēju izmantot. Tad sekojis darbs kādā celtniecības uzņēmumā, kur viņu uzaicināja pēc skolas beigšanas, bet ar darba devēju īsti kontakts nav sanācis, un Vilnis labprāt atsaucies Durbes Novada domes priekšsēdētāja Ulda Strazda aicinājumam, nākt atpakaļ uz pašvaldību jau kā darbu vadītājam. "Piekritu, jo kaut ko jau zināju no iepriekšējā darba," stāsta Vilnis. Un tad jau grūti izsekot, kādā amatā un cik ilgi viņš nostrādājis – no darba vadītāja vēlāk, kad toreizējais Komunālās daļas vadītājs Sandris Bēča pievērsies zemniecībai, palicis viņa vietā, bet nu, kopš 1.janvāra ir Durbes Novada domes izpilddirektora amatā.

"Bet faktiski jau jādara ir tas, kas jādara, vienalga, kā saucas tavs amats," nosaka vīrietis. Viņš gan tūlīt piebilst, ka varbūt tā arī ir viņa kļūda, ka grib būt visur klāt, arī tur, kur varbūt pienāktos dalīt darbus ar palīgiem. Bet laikam jau esot tāds kā darbaholiķis. Kolēģi vēl piebilst – ļoti kārtīgs, pedantisks un varbūt pat pārlieku cenšas visu sakārtot. "Palielinoties darba apjomam, saprotu, ka visu sakārtot laikam tomēr nevar," uzklausot šo vērtējumu, saka Vilnis, tomēr censties taču varot.

Kārtīga tēva kārtīgs dēls

Kad jautāju, no kurienes tāda kārtības mīlestība, Vilnis saka: tāds raksturs, bet, tuvāk izjautāts, tomēr nosaka, ka arī tētis Andris, kas strādā Durbes Ceļa daļā, kur tāpat dara visus darbus, kas vien nepieciešami, esot kārtīgs. Tātad tomēr audzināšana un labs paraugs. Par tādiem runājot, jaunietis vēl nosauc skolotāju Aivaru Poriņu, kas Grobiņas vidusskolā ierādījis kokapstrādes pamatus, kādēļ Vilnis arī izvēlējies kļūt par galdnieku. Un to ne mirkli neesot nožēlojis, jo tagad var sev gan durvis un kāpnes, gan kādu mēbeli izgatavot. "Sākumā vēl turpināju strādāt galdniecībā arī tad, kad man jau bija citi darbi, bet tagad jau vairs nesanāk neko izgatavot, tāpēc tā mazliet pietrūkst," pastāsta Vilnis. Tā arī tēva mājā pusi darbu paveicis, bet tagad darbi apstājušies, taču gan jau pielikšot atkal savu roku, kad vajadzēs galvu no papīru rakstīšanas atpūtināt.

"Man mazliet bail, ka puisis nepārdeg, jo tagad jau tā birokrātija arī viņam kļuvusi par smagu, kaut gan parasti viņš papīrus vienmēr rūpīgi kārto," stāsta Durbes Novada domes priekšsēdētājs Uldis Strazds, kura acu priekšā Vilnis izaudzis par īstu profesionāli. Tāpat pašvaldības vadītājs sola gādāt, lai jauno speciālistu viņam neaizvilinātu, jo viņš patiešām esot cilvēks savā vietā – ar atbildības izjūtu, rūpīgs un gatavs izaugsmei. "Pašvaldība parasti apmaksā studijas, ja mācās pēc specialitātes, tāpat ceru, ka pratīšu savu darba dienu izplānot tā, lai būtu laiks arī mācībām," par Liepājas Pedagoģijas akadēmijā uzsāktajām studijām saka Vilnis. Viņš cer, ka tiks galā ar teorētiskajiem priekšmetiem, jo praktiskie viņam tomēr vienmēr vairāk gājuši pie sirds.

Dejotprieks un ceļojumi atslodzei

Gan pats Vilnis, gan arī viņa kolēģi norāda, ka puisis tik daudz laika un enerģijas var atvēlēt darbam pašvaldībā tāpēc, ka viņam vēl nav savas ģimenes. Taču jaunais vīrietis uzskata, ka spētu tikt galā ar uzticēto arī tad, ja būtu precējies. "Viss atkarīgs no plānošanas. Šādā situācijā vienkārši būtu jāieplāno arī laiks ģimenei," smaidot nosaka Vilnis. Un optimisms viņa balsī liek ticēt, ka tā arī būs.

Taču draugiem un vaļaspriekiem Vilnim ir laiks arī tagad. Ik nedēļu jaunietis dodas uz tautas deju kolektīva "Sudmaliņas" mēģinājumiem kaimiņos, Grobiņas pagastā. "Kādreiz kopā ar grobiņniekiem dejojām Durbē, bet tad kolektīvs pajuka un no pamatsastāva izveidojās "Sudmaliņas", kur gan esmu vienīgais durbenieks," pastāsta Vilnis. Viņam patīk dejošana, tāpēc nav par grūtu atrast laiku arī koncertiem, un daudz prieka sniedz kopējie izbraukumi ar kolektīvu tepat Latvijā un arī ārzemēs. Bet Vilnis priecājas arī par izbraukumiem kopā ar draugiem busiņā, kad sešu draugu kompānija dodas pa pašu izvēlētiem maršrutiem, piemēram, uz Vāciju, nakšņojot lētos kempingos un ēdot līdzpaņemto pārtiku. "Tad vēlāk grūti iedomāties, ka var nopirkt biļeti un braukt ekskursijā ar tūristu autobusu," nosaka Vilnis, kurš labprāt labā kompānijā reiz aizbrauktu uz Norvēģiju vai varbūt Spāniju, kur iepaticies.

Taču arī par vaļaspriekiem runājot, mums atkal jāatgriežas pie darba, jo šogad brauciens augustā izjucis, arī tādēļ, ka Vilnis bijis aizņemts darbā, atvaļinājumā pabijis tikai vienu nedēļu. Taču viņš par to nesūdzas, jo tieši lielie projekti, kas tagad tiek īstenoti pašvaldībā, ir grūti, taču reizē dod jaunu pieredzi, pienācīgi noslogo un mudina darboties. "Ja nebūtu to, tad nekas nenotiktu, un mēs tikai sūkstītos," secina Vilnis.

Labs priekšnieks, slikts priekšnieks

Runājot par darba attiecībām ar padotajiem un situācijām pašvaldībā, kur daudzi Vilni pazīst vēl kā mazu puišeli, viņš stāsta, ka problēmu neesot bijis. "Nekad nav bijis tā, ka mani neklausa, kaut gan, cik es zinu, skaitos stingrs priekšnieks, jo patiešām prasu, lai cilvēki strādātu. Tiesa gan, es vienmēr esmu gatavs nodrošināt arī visu, kas vajadzīgs, lai nebūtu tā, ka prasu, bet to nevar izdarīt," saka Vilnis. Pluss viņam noteikti esot arī tas, ka viņš zina. kas un kā praktiski izdarāms. un var pat parādīt, nevis uz problēmām skatās no priekšnieka augstumiem. Vēl vairāk, Vilnis zina, ka tā nemaz nevarētu, jo tas taču attiecas uz visu pilsētu. Ja sešos no rīta viņam zvana, ka Durbē nav ūdens, tad Vilnim ir jāpagūst atrisināt šī problēma maksimāli ātri. Viņš atzīst, ka šādas situācijas satrauc un norūda, taču saka, ka vieglāk strādāt ar cilvēkiem, kas spēj ātri izdomāt risinājumu, nevis ar tādiem, kam "viss ar karoti mutē jāielej".

Vilnis priecājas arī par savu šefu, ar kuru kopā izdevies izveidot saskanīgu komandu un atrisināt visas ķezas. "Par mazām lietām viņam nemaz nekas nav jāzina, bet nopietnos jautājumus vienmēr varam pārrunāt," saka izpilddirektors. Viņš nekautrējas sazināties arī ar kolēģiem no izpilddirektoru asociācijas, satiekoties semināros un ikmēneša sapulcēs, tāpat taujā pēc risinājuma tepat kaimiņu pašvaldībās. "Sakarā ar to pašu privatizāciju un citām lietām daudz kas vēl namu apsaimniekošanas jomā nav sakārtots tā, kā tam vajadzētu būt, tāpēc te rodas virkne problēmu un arī konfliktu, kas vēl ilgi būs darba kārtībā," saka Vilnis. Tātad arī izpilddirektoram darba netrūks. Jācer, nepietrūks arī enerģijas un darba prieka, jo jaunu speciālistu lauku pašvaldībās nemaz nav tik daudz.

Vizītkarte
Vilnis Kārkliņš
Durbes novada domes izpilddirektors.
Dzimis 1979.gada 25.novembrī Priekulē.
Absolvējis pamatskolu Grobiņas vidusskolā, Liepājas 31.arodvidusskolā apguvis būvgaldnieka specialitāti, Rīgas Celtniecības koledžā izmācījies par darbu vadītāju, pašlaik studē uzņēmumu vadību Liepājas Pedagoģijas akadēmijā.
Dejo Grobiņas pagasta tautas deju kolektīvā "Sudmaliņas".
Neprecējies.