Kurzemes Vārds

09:13 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sports

Benjamins Zelkēvičs: "Cīnīsimies par uzvaru!"
Šodien: "Liepājas metalurgs" – "Skonto"
Ints Grasis

Ielūkojoties turnīra tabulā, ir skaidrs, ka šodienas spēles uzvarētājs ieliks labu bruģakmeni savā ceļā uz čempionu virsotni 2006.gadā, bet zaudētāju cerību tiltam piešķils uguni, savukārt par neizšķirtu visvairāk priecāsies šā brīža līderi ventspilnieki.
Triju iepriekšējo spēļu rezultāti šosezon abu komandu starpā ir līdzsvaroti: čempionāta atklāšanas sacensībā Rīgā tika fiksēts bezvārtu neizšķirts, bet pēc tam abas komandas savās mājās katra izcīnīja pa uzvarai ar vienādu rezultātu 2:1. Tas nozīmē, ka šodienas mačam ir ne tikai svarīgu punktu vērtība. Savstarpējo cīņu iznākumu bilance var būt izšķiroša, nosakot galīgo vietu turnīra noslēguma tabulā. Pērn savā triumfa sezonā metalurgi skontiešiem virslīgā nezaudēja ne reizi – trīsreiz abas komandas nospēlēja 1:1, bet pavasarī liepājnieki savās mājās vēl toreizējos čempionus pieveica ar 4:2. Arī 2004.gada sezonā, kad metalurgiem zeltu izcīnīt liedza sāpīgais zaudējums "Skonto" sezonas izskaņā ar 2:3, kopējā abu sāncenšu Latvijas čempionāta bilance, rēķinot vārtu attiecību, bija par labu liepājniekiem (abas komandas divreiz uzvarēja).
17.maijā, savās mājās izcīnot uzvaru pret "Skonto", liepājnieki nodemonstrēja vienu no saturīgākajiem sniegumiem šosezon. Šajā sacensībā uzžilba Karlsons, kurš ar sešu minūšu intervālu pirmā puslaika beigās guva divus skaistus vārtus. Tieši uz viņu mūsu treneri varētu likt lielas cerības arī šodienas mačā, jo Ģirts bez vārtu guvuma mūsu komandas sastāvā nav aizgājis no laukuma pēdējos četros mačos pēc kārtas un šobrīd ir rezultatīvākais liepājnieku rindās virslīgā ar 10 gūtiem vārtiem. Tāpat pussargs Miceika, kurš virslīgā guvis jau 9 vārtus, iepriekšējā mačā tiekot pie dubultpanākuma, atguvis vārtu garšu. Vārtu drošība gulsies uz mūsu trīs aizsardzības līnijas vaļu – Ivanova, Kļavas un Zirņa – pleciem. Visi futbolisti, izņemot Žuravļovu, ir pie labas veselības. Savukārt "Skonto" sastāvā nevarēs spēlēt pieredzējušais aizsargs Zakreševskis.
Mūsu komandas galvenais treneris Benjamins Zelkēvičs, raksturojot komandas noskaņojumu pirms svarīgās sacensības, sacīja, ka tas ir tikpat kaujiniecisks kā pirms visām principiālajām spēlēm ar "Skonto". "Tagad mums visas spēles ir izšķirošas, un mačā pret "Skonto" cīnīsimies par uzvaru," teica treneris.
Šodienas sacensību tiesās Somijas arbitrs Hītija. Viņš arī tiesāja šo komandu sezonas pirmo savstarpējo maču un izpelnījās ļoti atzinīgus vārdus no abu komandu treneru un citu futbola speciālistu puses.
Pēc šodienas kārtas ("Ventspils" pretinieks būs "Rīga") līderu trijnieka starpā paliks vairs tikai divas spēles – gan "Liepājas metalurgam, gan "Skonto" vēl būs jāmērojas spēkiem ar "Ventspili". Taču šodienas pretiniekiem šajā sezonā būs vēl viena ļoti svarīga tikšanās. Jau nākamsvētdien Rīgā abas komandas aizvadīs Latvijas kausa izcīņas finālspēli.

Pirmais trijnieks
(spēles, uzvaras, neizšķirti, zaudējumi, gūto un zaudēto vārtu attiecība, punkti)
1."Ventspils" 19 14 4 1 36:12 46
2."Skonto" 20 13 4 3 42:11 43
3."Liepājas metalurgs" 18 11 5 2 45:13 38


Mākslas vingrotājas jau gatavojas olimpisko spēļu atlasei
Andris Sudmalis

Jau aptuveni pēc mēneša jaunās sezonas pirmās sacensības aizvadīs Liepājas mākslas vingrotājas, arī pašlaik šī sporta veida spēcīgākā pārstāve Latvijā – Marina Kisluhina.
Mākslas vingrošana ir unikāla ar to, ka viena gada laikā šī sporta veida pārstāvji aizvada divas sezonas. No septembra līdz decembrim ir viena sezona, gada sākumā sportistes nedaudz atpūšas, un tad laika posmā no februāra līdz jūnijam aizvada otro sezonu.
Lai arī tagad Liepājas Vingrošanas sporta skolas audzēknes gatavojas jaunajai 2006./2007.gada sezonai, par svarīgākajām sacensībām ir uzskatāms pasaules čempionāts, kas 2007.gada rudenī notiks Grieķijā. Īpaši nozīmīgas sacensības, kas notiks olimpisko spēļu dzimtenē, padara apstāklis, ka šis pasaules čempionāts būs vienīgā atlase 2008.gada olimpiskajām spēlēm. Tā kā mākslas vingrošanā ir svarīgi nepārtraukti atrasties tiesnešu uzmanības lokā, var uzskatīt, ka mūsējās jau tagad ir uzsākušas gatavošanos olimpisko spēļu kvalifikācijai.
Ir grūti vērtēt Latvijas spēcīgākās vingrotājas, liepājnieces Marinas Kisluhinas izredzes kvalificēties vienam no pašiem nozīmīgākajiem sporta notikumiem pasaulē, kas pēc diviem gadiem norisināsies Pekinā. Mūsu sportiste jau vairākus gadus startē senioros un pamatoti var cerēt uz iekļūšanu to 36 vingrotāju skaitā, kas Grieķijā nodrošinās ceļazīmi uz Ķīnu. Un tomēr ir vairāki "bet".
Ar to vien, ka 17 gadu vecā liepājniece nostartēs labi, var nepietikt, ir nepieciešama spēcīga komanda, jo ceļazīmes tiks dalītas atkarībā no valsts izlašu ieņemtajām pozīcijām pasaules čempionātā.
Ja par savas audzēknes varēšanu sportistes trenere Tatjana Ņikitina ir itin pārliecināta, tad par valstsvienības spēku māc satraukums. "Iepriekšējā pasaules čempionātā Marina ieņēma 41.vietu, kas viņai kā jaunai sportistei, kura čempionātā tikai debitēja, ir atzīstams rezultāts, savukārt pārējās Latvijas izlases pārstāves planētas aptuveni 120 spēcīgāko vingrotāju sabiedrībā ierindojās kādas 40 vietas zemāk," stāsta T.Ņikitina.
Pie tam jāņem vērā arī dažādi papildnosacījumi, piemēram, piecas spēcīgākās valstis iegūs pa divām ceļazīmēm uz olimpiādi, bet vēl četras vietas iegūs tā saucamo wild card īpašnieki. Šīs kartes parasti saņem valstis, kuras, ievērojot sportiskos principus, par olimpiskajām spēlēm nevarētu pat sapņot.
Par Latvijas tiesnešu lēmumiem attiecībā uz punktu piešķiršanu vietējās sacensībās, kurās tiek noteikts Latvijas izlases dalībnieču sastāvs, Tatjana Ņikitina ir nedaudz neizpratnē: "Ne vienmēr ir skaidrs, pēc kādiem kritērijiem (sportistēm) tiek piešķirti punkti. Varbūt tās ir intrigas, lai dabūtu savu audzēkni uz starptautiskām sacensībām, pat nepadomājot, ko šī sportiste tur darīs. Tomēr drīzāk jau tas norāda uz zemu kopējās tiesāšanas līmeni, nevis apzinātu, tendenciozu tiesāšanu. Tomēr kā var izveidoties tāda situācija, ka Latvijā Marina izlases otro numuru apsteidz par puspunktu, bet starptautiskajās sacensībās – par 50 vietām."
Vēl vienas nozīmīgas sacensības paredzētas nākošā gada jūlijā Itālijā, kad norisināsies Eiropas čempionāts. Atšķirībā no pasaules meistarsacīkstēm, Eiropas spēcīgāko sportistu sacensības norisinās katru gadu. Vienu gadu spēcīgākās vingrotājas noskaidro juniores, bet otru – seniores.
Šīgada čempionāts juniorēm norisinās Maskavā, un turp dodas arī Latvijas komanda, tomēr liepājnieču izlases sastāvā nav. Diāna Kelehsašvili gan pretendēja uz iekļūšanu valstsvienībā, bet viņai savainojuma dēļ pērnā sezona bija ļoti neveiksmīga, un reāli pretendēt uz vietu izlases sastāvā viņa nevarēja.
To, kādas sekas mākslas vingrošanā izraisa ilgstošs savainojums vai slimība, skaidro Tatjana Ņikitina: "Sportistēm nepārtraukti ir jāatrādās spēcīgāko vingrotāju un nozīmīgāko sacensību apritē, lai iegūtu tiesnešu labvēlību. No tiesāšanas subjektivitātes nekur neaizbēgsi. Var teikt, ka visām sportistēm ir jāizstāv rinda, pirms tevi novērtēs ar augstāku atzīmi. Tā kā Marina jau vairākus gadus ir veiksmīgi startējusi dažāda līmeņa sacensībās, atstājusi par sevi pozitīvu iespaidu un vērtējumus kā par labu un perspektīvu sportisti, uzskatu, ka šogad viņai ir cerības sasniegt augstus rezultātus."
Septiņpadsmit gadu vecā Marina senioru grupā sāka startēt jau 15 gadu vecumā, bet tajā pašā gadā pamainījās starptautiskie noteikumi, nosakot, ka juniores turpmāk skaitīsies līdz 16 gadu vecumam, līdz ar to tagad viņa jau divus gadus ir startējusi pieaugušo vērtējumā, bet citas viņas konkurentes tikko būs ienākušas spēcīgāko vingrotāju apritē, kas vērtējams kā liepājnieces ieguvums.
Palīdzīgu roku mākslas vingrotājām sniedz gan Kompleksā sporta skola, gan Pilsētas dome, gan 7.vidusskola, kas atļauj izmatot viņu sporta zāli nodarbībām, ir arī sponsori. Visu summējot, svarīgākajiem mačiem pietiek, bet uz visām sacensībām, kur vajadzētu braukt, nesanāk. "Piemēram, lai taupītu līdzekļus, mums bija izvēle aizbraukt uz sacensībām Nīderlandē vai Vācijā. Nolēmām doties uz Holandi, tomēr negaidīti savainojumā iedzīvojās Viktorija Seļivanova, kas diezgan pamatoti pretendē uz vietu izlasē, un palikām vispār bez sacensībām," stāsta T.Ņikitina.
Pēdējos mačus liepājnieces jūnijā aizvadīja Narvā, kur norisinājās starptautiskas sacensības, kurās piedalījās vingrotājas no piecu valstu 18 dažādām pilsētām. Marina Kisluhina Igaunijā izcīnīja uzvaru senioru ieskaitē, bet Diāna Kelehsašvili junioros ieņēma 6.vietu.
Savukārt jaunās sezonas plānos ietilpst došanās uz neoficiālo pasaules čempionātu Francijā, "Grand Prix" turnīriem Maskavā, Kijevā, Minskā, bet līdzdalība pārējās sacensībās būs atkarīga no finansiālajām iespējām.
Tuvākās sacensības oktobra vidū būs Rīgas čempionāts – diezgan laba līmeņa sezonas atklāšanas turnīrs. Pie tam tas būs reitinga turnīrs, kas palīdzēs noteikt izlases dalībnieces, savukārt novembrī notiks Latvijas kausa izcīņa.