Kurzemes Vārds

16:59 Otrdiena, 1. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Miķeļdienas tirgus skolā
Daina Meistere

Vakar bija Miķeļdiena, un ne vienā vien mācību iestādē skolēni un skolotāji rīkoja Miķeldienas tirdziņus, kā arī devās laukā, pie dabas. Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas otro un trešo klašu bērni, kuri mācās Tirgus ielā 12, bija uzaicinājuši ciemos citu mācību korpusu audzēkņus. Viņi bija sarūpējuši rudens velšu tirdziņu. To apmeklēja arī vecāki. Kā pastāstīja klases audzinātāja Guntra Plūce, skolā notiek fakultatīvas nodarbības "Latviskā dzīves ziņa", un tajās zēni un meitenes iegūst zināšanas par latviskām gadskārtām, par to nozīmi senatnē un rituāliem, kā tās tika atzīmētas. Tādējādi bērnos tiek veicināta izpratne par folkloru, jo viņi iepazīstas ar tautas mūziku, ornamentiem, arī mutvārdu daiļradi, piemēram, teikām un nostāstiem, tāpat asina prātu, minot mīklas. Tāpēc mazie skolēni arī zināja, kāpēc tieši Miķeļdiena ir reize, kad sumina rudens bagātību.

"Voļņica" piedalās Krievu kultūras dienās Ventspilī

Ventspilī nedēļas nogalē notiek Krievu kultūras dienas, kuras ar domes un vairāku sponsoru atbalstu rīko Ventspils Nacionālo kultūras biedrību asociācija. Interesentiem ir iespēja noskatīties teātra izrādes, piedalīties iztēles spēlēs, kļūt par muzikālo improvizāciju vai asociāciju spēļu dalībniekiem, noklausīties krievu pareizticīgās garīgās mūzikas koncerta programmu un dzeju. Šodien Krievu kultūras dienu nobeiguma koncertā sporta hallē "Pārventa" ar plašu dziesmu programmu piedalās arī Liepājas krievu ansamblis "Voļņica". Svētdien Ventspils Starptautiskajā rakstnieku un tulkotāju namā klausītājus pulcēs literatūras vakars, kurā kopā ar vietējiem literātiem uzstāsies sabiedrībā zināmi bardi un literāti Aleksandrs Mirvis, Tatjana un Jurijs Saksaganski, Aleksandrs Sivackis.

Mūsu zemessargi trenēsies apsargāt objektus

No 29.septembra līdz 1.oktobrim Dobeles rajona Gardenes poligonā notiks Zemessardzes 1.novada kontroles vingrinājums objekta apsardzē un aizsardzībā vada sastāvā. Turp devušies arī Liepājas puses zemessargi, pastāstīja Zemessardzes 1.novada sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Jansone. Divu dienu kontroles vingrinājumu laikā pārbaudīs Zemessardzes Studentu bataljona, 52.Jelgavas kājnieku bataljona un 44.Liepājas kājnieku bataljona apmācīto izlūku un kājnieku vadu sagatavotību valstij svarīgu objektu apsargāšanā un aizsardzībā.
Zemessargi kopš februāra izgājuši 6 dienu apmācību 8 dienu programmā "Objekta apsardze un aizsardzība vada sastāvā". Zemessargi apguvuši objekta sagatavošanu aizsardzībai, kā arī likumus un militāros reglamentus. Kontroles vingrinājuma laikā zemessargi sagatavos objektus aizsargāšanai un apsardzes funkciju veikšanai – iežogos objektus, izveidos kontrolposteņus, pozīcijas u.c. Pēc sagatavošanās darbiem zemessargiem būs jāpilda uzdevumi, kas jāievēro, veicot objektu apsardzi un aizsardzību.
Bataljonu mācību un kontrolvingrinājuma laikā iegūtās zināšanas zemessargi pielietos mūsu valstij svarīgos pasākumos – NATO sammitā, Saeimas un pašvaldību vēlēšanās. Gūtā pieredze un zināšanas noderēs arī misijā, kā arī dažādu svarīgu objektu un masu pasākumu apsardzē.

Notiesā par krāpniecību

Kurzemes Apgabaltiesā nolasīts spriedums četriem krāpniekiem. Liepājniekam Aleksandram Kisluhinam, Vadimam Skomoroščenkovam un Lietuvas iedzīvotājam Donatam Čeikam tiesa piesprieda piecus gadus ilgu nosacītu sodu ar pārbaudes laiku uz trim gadiem, nepiemērojot mantas konfiskāciju. Lietuvas pilsonim Robertam Lengvinam, kurš iepriekš sodīts deviņas reizes, ieslodzījumā būs jāpavada pieci gadi. Viņi no vairāk nekā 20 iedzīvotājiem izkrāpa naudu, solot par to radinieku izpestīšanu no policijas. Tādi paši noziegumi esot pastrādāti arī Ventspilī, Jelgavā, Rīgā un Ogrē. Apkrāpti vecāka gadagājuma cilvēki. Noziedznieki upurus izraudzījušies pēc tālruņu kataloga.

Skolotājus māca akadēmijas mācībspēki

Skolotāji uzsākuši mācības Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Pieaugušo izglītības nodaļas organizētajos kursos "Izglītības vadības un skolvadības tematika izglītības iestāžu vadītājiem". Tos vada ekonomikas doktore asociētā profesore izglītības vadībā Daina Celma, kura šādus kursus vada arī izglītības iestāžu vadītāju vietniekiem. Bet tās nav vienīgās piedāvātās mācības – Pedagoģijas akadēmija ir saņēmusi valsts finansējumu Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības satura un eksaminācijas centra izsludinātajā konkursā par pedagogu profesionālās meistarības pilnveides tālākizglītību, un ieguvusi tiesības īstenot vēl kursus. To skaitā ir divi pedagoģijas maģistres Dinas Betheres sagatavotie kursi, pedagoģijas maģistre Daiga Žaime vadīs kursus par izglītības satura reformas īstenošanu pamatizglītības priekšmetos, Linda Mackēviča – par mūzikas skolotāju pamatskolā profesionālās meistarības pilnveidi, mācības sporta skolotājiem pamatskolā sagatavojis Jānis Pērkons.

Skolotāju diena universitātes gaisotnē

Pedagoģijas akadēmijas studenti Skolotāju dienu atzīmēs pirmdien. Šogad pasākuma tēma ir – "Ierullēsim pasniedzējus universitātē". Akcents likts uz Skolotāju dienas 40.gadadienu. Akadēmijas mācībspēki aicināti ierasties aktu zālē, kur viņus universitātē ierullēs pirmā kursa studenti. Pasākuma laikā tiks veidoti topošās Liepājas Universitātes talismani. Tā būs īpaša diena arī rektoram Oskaram Zīdam, jo akadēmijas galva šādā amatā Skolotāju dienu svinēs pirmo reizi. Mācībspēkus sveiks ne tikai studenti, tērpti īpašos tērpos, bet arī studentu teātris "Rikošets". Nobeigumā pasniedzējus gaida studentu sarūpēts pārsteigums.

Rezerves virsnieki dalās pieredzē
Ita Cērmane

Vakar Liepāja uzņēma viesus – mūsu pilsētā uz seminārkonferenci pulcējās Latvijas un Eiropas Rezerves virsnieku asociācijas biedri.
Konference notika Ūdenslīdēju mācību centrā, Atmodas bulvārī 1, uz to pulcējās vairāki desmiti rezerves virsnieku gan no dažādām Latvijas vietām, gan Lietuvas, Igaunijas un Zviedrijas. Latvijas Rezerves virsnieku asociācijas prezidente Benita Feldmane "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka pulcēšanās mērķis ir dalīties pieredzē un veicināt sadarbību starpvalstu līmenī. "Esam rezervisti, un mūsu galvenais uzdevums ir civilā un militārā sadarbība," atgādināja B.Feldmane. Viņa paskaidroja, ka šajā tikšanās reizē viens no galvenajiem tematiem, par ko rezerves virsnieki spriež, bijis jautājums par kultūru un saskarsmes mākslu pasaulē. "Braucot misijās, mums jāpazīst dažādu valstu kultūras mantojums, lai nezināšanas dēļ nerastos pārpratumi," viņa teica. Tāpat debatēts par iespējām sniegt iedzīvotājiem palīdzību ārkārtas situācijās. Šajā jautājumā pieredzē dalījās divas viešņas no Zviedrijas.
Jāpiezīmē, ka Liepāja viesus uzņēma tādēļ, ka mūsu pilsētā aktīvi darbojas rezerves virsnieku grupa. Pateicoties aktīvistiem, ciemiņi arī iepazina pilsētu – pēcpusdienā viņi devās ekskursijā pa Karostu un apmeklēja Karostas cietumu, savukārt šodien viesi iepazīsies ar mūsu Jūras spēkiem, ar vienu no karakuģiem izbrauks jūrā.

Edgars Štelmahers atstāšot amatu

Ar oktobri savu amatu atstās tekstiluzņēmuma "Lauma" izpilddirektors un "Lauma Lingerie" valdes priekšsēdētājs Edgars Štelmahers. Šāda ziņa izplatīta plašsaziņas līdzekļos, tiesa, ar piebildi, ka informācija nākusi no neoficiāliem avotiem. Pats E.Štelmahers šo informāciju ne noliedz, ne arī apstiprina, taču norāda, ka par to nākamnedēļ tikšot sagatavota informācija presei. Arī akciju sabiedrībā "Lauma" sīkākus komentārus nesniedz, tikai norāda, ka uzņēmumā notiek strukturālas izmaiņas. E.Štelmahers akciju sabiedrību "Lauma" sāka vadīt 2004.gada augustā, kad viņu no akciju sabiedrības "Cēsu alus" pārvilināja jaunais "Laumas" īpašnieks – Igaunijas investīciju partneru grupa "Alta Capital".