Kurzemes Vārds

20:45 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Gadsimta spiningošanas mači Liepājas ezerā

Miks Kuncītis

Sestdien Liepājas ezerā pirmo reizi norisinājās Bensonu Sporta kluba rīkotās makšķerēšanas sacensības – "Honda Marine" kausa izcīņa spiningošanā. Tajās tika fiksēts mūspusē vēl nepieredzēts dalībnieku skaits – 180 makšķernieku. Lai arī šos mačus lomu ziņā nekādi nevar salīdzināt ar pavasarī notikušajiem, kur kopēja noķerto zivju masa krietni pārsniedza 300 kilogramu, praktiski visi šī pasākuma galvenie varoņi, līdzjutēji un vienkārši copes draugi bija gandarīti par labi pavadītu laiku.

Kaut arī sacensību sākums bija paredzēts pulksten 9, rosība norises vietā bija vērojama jau krietni pirms rītausmas, kuras ātrāku atnākšanu kavēja biezais mākoņu slānis, kas, lēna dienvidrietumu vēja stumdīts, līdzi sev nesa vieglas lietus šļakatas. Tikmēr copmaņu prātus jau bija pārņēmušas domas par gaidāmajām cīņām ar Liepājas ezerā mītošajām ūdens plēsoņām, kas šoruden vēl tā pa īstam sevi nav pieteikušas.

Spiningotājiem spicējot āķus un savstarpēji apspriežot taktiskos plānus, pienāca ilgi gaidītais starts, pirms kura tiek paziņota vērtēšanas sistēma un uzvarētāju noteikšanas kārtība, kas, lai mači noritētu godīgi, sevī ietver arī vienu pārsteigumu – augstāk par mūspuses lielākajām ūdens plēsoņām tiek vērtēti nebūt ne mazāk plēsīgie asari. Atskanot starta signālam, makšķernieku plāni jau aizklīst pie prakses, un gandrīz simts ekipāžas kur nu kurā dodas zivju medībās, kas, pēc visa spriežot, septiņu stundu garumā varētu izvērsties visai trauksmainas un lomiem bagātas. Gaidot pasākuma galveno daļu – svēršanu un vēlāk arī apbalvošanu, garlaikoties nebija laika arī pārējiem apmeklētājiem, kuri varēja iepazīties ar sacensību ģenerālsponsoru piedāvāto produkciju, kā arī piedalīties dažādās atrakcijās un konkursos, kuru bija ne mazums.

Aktīvi atpūšoties, visiem laiks pagāja nemanot, un skatītāji jau arvien biežāk vērsa savu skatu pret ezeru, no kura biežāk ar ne pārāk priecīgām sejas izteiksmēm tuvojās šī pasākuma galvenie varoņi. Svēršana varēja sākties, taču atšķirībā no pavasarī notikušajiem spiningošanas mačiem šoreiz tiesnešiem Mārim Nuķim un Aigaram Auzeram darba bija mazāk, jo vairāk nekā 70 ekipāžu krastmalā piestāja tukšā. Tomēr nevar teikt, ka visu makšķernieku spainīši bija tukši – dažas no ekipāžām tika pie pāris šajās sacensībās tik vērtīgajiem asariem, arī līdakām.

Lielāko zivi – 4,280 kilogramus smago līdaku pamanījās piemānīt liepājnieki Oskars Kadeģis un Ojārs Osis. Viņu kopējais loms bija nedaudz vairāk kā sešus kilogramus smags, kas kopvērtējumā garantēja trešo vietu un balvas no makšķerēšanas preču izstrādātājiem "Rapala" un "Shimano". Līdzīgi tika atalgots arī otrās vietas ieguvējs liepājnieks Aldis Meiris, kas, startējot individuāli, noķēra divus asarus, kuru kopējais svars bija 0,830 kilogramu. Savukārt galvenā balva – trīs metrus garā "HonWave" piepūšamā laiva ar piekaramo "Honda Marine" piecu zirgspēku jaudīgo motoru – nonāca rīdzinieku Konstantīna Koļesņikova un Anatolija Ivanova gādīgajās rokās. Viņiem mačos izdevās pieveikt divas zaļsvārces un četrus asarus. "Prieks par izcīnīto uzvaru, protams, ir neizmērojams, jo īsi pirms apbalvošanas nemaz necerējām, ka mēs varētu būt labākie un izcīnīt galveno balvu," sacīja K.Koļesņikovs, piebilstot, ka šie mači bijuši īsts makšķerēšanas meistarības pārbaudījums, jo zivis tikai ar lielām pūlēm varēja pierunāt uzmest aci kādam no mānekļiem. Viens no uzvarētājiem arī neslēpa, ka visas ūdens radības tika noķertas ar smalkiem vobleriem. Rīdzinieku panākums nebūt nav nejaušība, jo vairākas dienas pirms sacensībām viņi trenējušies Liepājas ezerā un iegaumējuši labākās copes vietas, kas nepievīla arī šoreiz.

Apmierināti ar sacensību norisi bija arī organizatori un tiesneši. Viens no viņiem Aigars Auzers pavēstīja, ka, lai arī īpaši izceļamu eksemplāru nebija pārāk daudz, sacensības ir izdevušās, un pats galvenais, arī paši dalībnieki, pat tie, kuri palika tukšā, ir gandarīti. "Nākamgad šis pasākums gan nenotiks Liepājā, bet kas zina, varbūt pēc pāris gadiem atkal copmaņi ar jaunām emocijām un pārdzīvojumiem pulcēsies pie viltīgā un šķietami neprognozējamā Liepājas ezera," teica A.Auzers.