Kurzemes Vārds

21:21 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Apskats

Politiskās ražas nobriešanas laiks
Edgars Lūsēns

Ja Latvijas laukos un ārēs, mazdārziņos un privātmāju dobēs raža jau pārceļojusi uz klēts apcirkņiem, pagrabiem, pieliekamajiem un ledusskapjiem, tad politikā oktobra otrā puse gan pašmāju, gan daudzās starptautiskās norisēs solās būt ražas nobriešanas laiks. Aktuālākajiem procesiem šajā posmā tad arī veltīts šis apskats.

Dancis pa trim vai spēle četrrocīgi?

Lielbritānijas karalienes vizīte un gatavošanās šā gada dižākajam starptautiskajam notikumam – NATO sammitam novembra beigās neļāva topošās valdības gludināšanas procesam kļūt par apnicīgu, kamēr paši politiķi no sirds centās, lai šī nekļūtu par garlaicīgāko valdības veidošanu pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Iemesls potenciāliem žāvāšanās mirkļiem ir Tautas partijas nepārprotami izdevīgās pozīcijas, kas paredz, ka jaunā valdība tiks veidota pēc oranžo prāta un saprašanas. Ja vēl ņem vērā, ka arī valsts prezidente NATO sammita priekšvakarā, visticamāk, nevēlēsies veikt nekādus diplomātisku vai politisko eliti audzinošus manevrus, jo tiem vienkārši nebūs laika, tad kļūst skaidrs, ka valdību faktiski var apstiprināt jau pirmajā jaunās Saeimas sanākšanas dienā, 7.novembrī, ja vien negribas paspēlēt teātri ar diplomātisko etiķeti un atlikt šo procesu par nedēļu vai divām. Jo intriga jau būtībā ir viena – vai valdību veidos trīs spēku 51 balsi vērta labila labējo koalīcija vai tā būs par vienu politisko spēku dižāka un līdz ar to arī stabilāka. Gribētāju kāpt trejsavienības – TP, ZZS un LPP/"LC" – stutētajās kamanās ir vairāk nekā pietiekami, un atliek izvēlēties. Protams, koalīcijā vienlīdz gribētu būt gan "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK, gan "Jaunais laiks". Pirmajiem tas ja arī varbūt nav konkrēti dzīvības un nāves jautājums, tad būtiski var iespaidot partijas turpmāko virzību un arī sastāvu, savukārt "Jauno laiku" varas partijas mēģinātu dažādām metodēm sašķelt, un jāteic, ka arī izšķiršanās par kopā turēšanās stratēģiju četru gadu opozīcijā ir visai riskanta, jo lai nu kam, bet šobrīd 51 balsi veidojošajai trejsavienībai noteikti nebūs jāmāca, kā izmantot varas un administratīvos resursus vēlētāju atbalsta nodrošināšanai, lai kādas – pašvaldību, Eiropas Parlamenta vai Saeimas – vēlēšanas tuvotos, kamēr "Jaunais laiks" šoruden jau apdedzinājies, startējot no opozīcijas ierakumiem. Bet uz piedalīšanos valdības veidošanā noteikti gribētu pretendēt arī "Saskaņas centrs", kam tā būtu lieliska iespēja parādīt savu pašdaudzināto liberālo centriskumu.

Skatoties no valdību veidojošo trejsavienības pozīcijām, bez tā, ka, piesaistot ceturto, nāktos (un vispirms jau Tautas partijai) padalīties ar amatiem, katram spēkam gan ir pa mīnusam. Tēvzemiešiem intelektuālā resursa spēka avoti atrodas Briselē, bet no pašmāju smagsvariem partijas vadītājs pat nav iekļuvis Saeimā, un arī potenciālā reģionālā ministra kandidāts drīzāk paredz problēmas, nekā risinājumus administratīvās reformas jomā, kur jau tā nesaskan tautpartijiešu un zaļo zemnieku pozīcijas. "Jaunā laika" vājums ir potenciālo sadarbības partneru neskaidrība par to, kādas tad ir sarunās neesošā partijas līdera pozīcijas, kas būtībā nozīmē bažas par partneru konstruktīvismu. Sadarbība ar "Saskaņas centru" savukārt, visticamāk, nebūtu pieņemama lielākajai daļai labējo vēlētāju, lai arī par to ieinteresēti izteikušies vairāki trejsavienības faktiskie un arī neoficiālie līderi. Nenoliedzami arī tas, ka trejsavienība labprāt mēģina izcelt šos trūkumus, jo neapšaubāmi, ka tai labāk kārotos valdīt esošajā sastāvā, taču tas ir gan riskanti no tīri matemātiskā viedokļa, jo paģēr, ka katra pozīcijas sagatavota nozīmīga lēmuma reizē deputātiem jābūt parlamentā 100% sastāvā (ja vien nepastāv vienošanās par opozīcijas atbalstu, ko prasmīgi nodrošināja Kalvīša mazākumvaldība), gan arī vairo opozīcijas spēku tīri praktiski. Tiesa, arī tai 49 balsis varētu būt aizraujošas vienīgi principa dēļ, bet ne pēc būtības, ja ņem vērā labējo un kreiso kokteili, kas paliks mazākumā. Vienlaikus grūti noliegt, ka vilinājums turpināt valsts pārvaldi trijatā ir liels, jo, neskatoties uz paredzamajām ekonomiskajām grūtībām, gaidāmie četri gadi solās būt pateicīgs laiks, lai varas partijas nostiprinātu savas pozīcijas. Gribētos gan cerēt, ka tas notiks arī uz valsts attīstības un sabiedrības labklājības, nevis tikai personiskās un partiju ieinteresētības rēķina, lai gan jau šobrīd politikas vērotāji vērš uzmanību tam, ka gluži vai kā atgriezies amatā uzvedas iepriekšējā valdībā Jūrmalgeitas skandāla dēļ krēslu atstājušais Ainars Šlesers, kamēr Zaļo un zemnieku savienības interese par Tieslietu ministrijas vadību saistāma ar šās partijas priekšvēlēšanu maratona lokomotīves Aivara Lemberga iespējamo nedarbu slēpšanu. Iespējams, skaidrākas aprises valdības veidošanā iezīmēs šī nedēļa, lai gan, visticamāk, turpināsies manevri, un konkrētākas iezīmes kļūs redzamas vēl pēc nedēļas, ja vien pagaidām gludo valdības veidošanas procesu būtiski neietekmēs kādi pagaidām dienasgaismu neieraudzījuši zemūdens akmeņi.

Akrobātiskās cilpas diplomātu manevros

Šonedēļ noteikti turpināsies risinājumu meklējumi tajos starptautiskajos sarežģījumos, kas visvairāk piesaistīja sabiedrības uzmanību viņnedēļ. Vispirms tās varētu būt pasaules lielvaru attiecības ar Ziemeļkoreju, kur noteikti turpināsies savstarpējā stīvēšanās. Pēc Ziemeļkorejas veiktā atombumbas izmēģinājuma planētas drošības sargātāji kratīja draudīgo pirkstu vainīgās puses virzienā tik sparīgi, ka sāka šķist – ASV ar saviem sabiedrotajiem patiešām būs gatava rīkoties un piepildīt draudus par šās Āzijas lielvalsts savaldīšanu ar fiziska spēka palīdzību. Tomēr ANO Drošības padome kā parasti varēja vienoties tikai par to, ka notiekošais ir morāli nosodāma nekaunība, taču atšķīrās versijas par to, kā tā sodāma vai savaldāma. Ķīnas un Krievijas mudinājumi miermīlīga risinājuma meklējumiem noveda pie tā, ka pirmā aizvadītās nedēļas nogalē steidzās paziņot Ziemeļkorejas apsolīto pārtraukt atombumbu izmēģinājumus. Lieki bilst, ka ASV, kas visu nedēļu meklēja atbalstu Āzijā un cituviet pasaulē, lai noteiktu drakoniskas sankcijas, teicās neesam šādu solījumu dzirdējušas. Skaidrs, ka Ziemeļkoreja izmantos visus iespējamos diplomātiskos manevrus, lai turpinātu savas ieceres, taču nenoliedzami, ka pārāk agresīvs bijis tās izaicinājums lielvalstīm, lai tās tagad piekāptos. Tiesa, līdz karadarbībai šim konfliktam nevajadzētu aiziet, vēl jo vairāk tāpēc, ka upuri varētu būt šaušalīgi. Izlūkdienestu un kara analītiķu pārstāvjiem sadarbojoties, izdevies aprēķināt, ka karš prasītu vismaz 100000 uzbrucēju dzīvību un ziemeļkorejiešu rindās bojā gājušo skaits būtu vismaz divarpus reižu lielāks. Ja ņem vērā, ka jau tagad ASV valda iespaidīga neapmierinātība ar karu Irākā un tieši šis faktors var būtiski ietekmēt iznākumu novembra sākumā paredzētajās ASV Kongresa vēlēšanās, kur šobrīd demokrātu izredzes rādās krietni labākas par Huseina režīma gāšanas operāciju īstenojušā ASV prezidenta pārstāvētajiem republikāņiem, tad jādomā, ka konflikta noregulēšanā tomēr līdz pēdējai kripatai tiks izmantoti visi diplomātiskie resursi.

Tie netiks taupīti arī attiecību veidošanas meklējumos starp Eiropas Savienību un Krieviju, kas pagājušās nedēļas nogalē aizvadīja sarežģītas sarunas. Grūtākas tās bija Eiropas Savienībai, kurai vajadzēja izšķirties starp vērtībām un interesēm, kā to precīzi minēja Igaunijas premjerministrs, – sammitā Somijā ES vajadzēja panākt vienošanos ar Krieviju par enerģētikas jautājumiem un vienlaikus aicināt Maskavu ievērot cilvēktiesības un normalizēt attiecības ar Gruziju. ES mēģināja darīt gan vienu, gan otru, taču, kā jau to prognozēja vairākums politikas vērotāju, Krievijas prezidents izrādīja interesi par sadarbību, bet strikti norobežojās no pārmetumiem. ES pārstāvji arī atzina, ka pagaidām neveiksmīgs bijis mēģinājums kļūt par vidutājiem Gruzijas un Krievijas attiecībās, kurās abas puses vārdu kaujās jau sākušas apsvērt iespēju uzsākt fizisku attiecību noskaidrošanu. Jācer gan, ka šonedēļ abu strīdnieku asinis mazliet atdzisīs atbilstoši laukā valdošajam gadalaikam.