Kurzemes Vārds

22:10 Otrdiena, 11. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Par brīvprātīgo darbu Baltijas jūras reģionā

Liepājas Jaunatnes centra direktors Pāvels Jurs, kā arī Liepājas aktīvie jaunieši Vilis Brūveris un Edmons Gruduls Rīgā piedalījās projekta "Eiropas Brīvprātīgo darbs Baltijas jūras reģionā" darba grupas sanāksmē, kurā tikās projektā iesaistītie jaunieši no Polijas, Zviedrijas, Igaunijas un Latvijas.
Darba grupa Rīgā izvērtēja līdzšinējo brīvprātīgā darba projektu attīstību Baltijas jūras reģionā, to nozīmi un kvalitāti, kā arī diskutēja par nākamā gada galvenajiem projekta mērķiem. Jau izveidota mājaslapa www.evs4u.net, kura piedāvā informāciju par brīvprātīgā darba projektiem, kā arī ļauj dalīties pieredzē.
Projekts "Eiropas Brīvprātīgo darbs Baltijas jūras reģionā" aizsākās pērnā gada nogalē. Tā ietvaros tiek veidots vienots organizāciju tīkls Baltijas jūras reģionā, kas veic brīvprātīgo jauniešu nosūtīšanu un uzņemšanu uz iesaistītajām dalībpilsētām Zviedrijā, Polijā, Igaunijā, Lietuvā un Latvijā. Projektu īsteno Kalmaras pilsētas pašvaldība Zviedrijā, bet Liepājas Jaunatnes centrs darbojas kā projekta partneris no Latvijas.

Konkurss par LTRK Attīstības balvām

Līdz 15.novembrim Latvijas uzņēmumi aicināti pieteikties konkursam par Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Attīstības balvām. Konkursa, kuru LTRK rīko jau ceturto reizi, mērķi ir sekmēt līdzsvarotu uzņēmējdarbības attīstību, paaugstināt uzņēmējdarbības prestižu un popularizēt sociāli atbildīgu uzņēmējdarbību. Uzņēmumi tiks vērtēti pēc to apgrozījuma pieauguma attiecībā pret iepriekšējo gadu, investīciju apjoma attiecībā pret apgrozījumu, nomaksāto sociālo nodokļu apmēra procentuāli uz vienu strādājošo, kā arī pēc tā, cik tie bijuši sociāli aktīvi (atbalsts izglītības vai kultūras iestādēm un pasākumiem, līdzdalība sociālos projektos, uzņēmuma personāla attīstības programmas un tml.) Arī šogad LTRK Attīstības balva ir stikla mākslinieces Martas Ģibietes veidota piramīdas formas statuete, kas simbolizē attīstību un virzību uz augšu. Kopumā tiks piešķirtas piecas LTRK Attīstības balvas uzņēmumiem pēc teritoriālā principa – vienam uzņēmumam Vidzemē, Latgalē, Zemgalē, Kurzemē un Rīgā, Rīgas reģionā.

Rudens salnās ziedi zied

Mākslas galerija "Klints" vēlā rudens drēgnumā aicina apskatīt mākslinieces Indras Vorobjovas personālizstādi "Rudens salnās ziedi zied". Skatītājs nokļūs aizvadītās vasaras ziedu valstībā – starp pļavas puķēm, atraitnītēm, saulespuķēm, īrisiem, kliņģerītēm, kā arī vēsi cēlajām krizantēmām un kallām. Starp pasteļa un akvareļa tehnikā gleznotajiem ziediem darbos pavīd arī pļavā dejojošas dzērves. Autores dzimtā puse ir Grobiņa un Kazdanga. "Esmu uzaugusi turienes pļavās, tādēļ ļoti mīlu ziedus," saka pati māksliniece. Indra Vorobjova absolvējusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu, bet glezniecību un zīmēšanu mācījusies pie mākslinieces Skaidrītes Elksnītes.

Rudenīgs vakars

Krievu kultūras biedrība "Posoloņ" sestdien bija sarīkojusi tematisku "Rudenīgu vakarēšanu". Tas bija gan muzikāls, gan literārs, gan izklaidējošs sarīkojums. Deputāti V.Agešins un E.Kosaka bija atveduši jauniešus no "Saskaņas centra". Dalībniekus iepazīstināja ar krievu rudens svētku tradīcijām, arī reliģiskajām. Uzstājās baltkrievu ansamblis "Pavļinka", ukraiņu "Rodina", akordeonists Rustams Bagirovs. Daudzi bija atnākuši kopā ar bērniem, kuri varēja piedalīties dziedāšanā, rotaļās un konkursos. Īpašu atsaucību guva ātrrunas un mīklu konkursi. Viesiem piedāvāja arī cienastu, piemēram, krievu pīrāgus, bet baltkrievi bija paņēmuši līdzi savus draņikus – rīvētu kartupeļu pankūkas.

"Viesturs" vago Polijas ūdeņus

5.sākās un līdz 9.novembrim Polijas teritoriālajos ūdeņos, Gdaņskas jūras līcī, turpināsies Polijas Jūras spēku rīkotās ikgadējās mācības "PL PASSEX 2006", informēja Jūras spēku štāba preses un informācijas virsniece Iveta Kraule. Mācībās pavisam piedalās četri kuģi, no kuriem divi ir BALTRON sastāvā: mūsu Jūras spēku mīnu kuģu eskadras mīnu traleris "Viesturs" un Lietuvas Jūras spēku mīnu kuģis "Jotvingis". Pārējie divi mācību dalībnieki ir Polijas kuģi. Mācību galvenie uzdevumi – pilnveidot iemaņas mīnu meklēšanas un iznīcināšanas operācijās, veicināt kuģošanas sadarbību, ka arī kuģu kaujas spēju uzlabošanu. Mācību laikā notiks praktiskā šaušana, sakaru apmācība, manevrēšanas un citu jūrniecības elementu treniņi un iemaņu uzlabošana.

Divas nedēļas pie poļu draugiem

A.Puškina 2.vidusskolas sešpadsmit skolēnu kopā ar divām angļu valodas skolotājām divas nedēļas pavadīja Polijā. Darbojoties Eiropas Savienības programmas "Comenius" projektā, kas saistīts ar valodu apguvi, liepājnieki divas nedēļas dzīvoja poļu ģimenēs un kopā ar poļu skolēniem veidoja avīzi angļu valodā. Projekta laikā viņi apmeklēja Žešuvas vietējo televīzijas studiju, laikraksta un radio redakciju. Bija arī tikšanās ar Žešuvas pilsētas vicemēru. Turpinot darbību projektā, maija sākumā poļu sadarbības partneri atbrauks ciemos uz Liepāju.

Labākie skolu jaunie baņķieri

Noticis organizācijas "Junior Achievement – Latvija" un "SEB Unibankas" kopīgā projekta – banku darbības datorsimulācijas spēles "SEB banka darbībā" pusfināls, kurā no 140 jaunajiem baņķieriem noskaidroti 40 labākie, kas turpinās cīņu finālā. Tiesības spēlēt finālā, kas notiks nākamgad 10.martā, sacensties par vērtīgām piemiņas balvām un ceļojumu ieguva arī mūsu jauniešu komandas no Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas un Raiņa 6.vidusskolas. Spēles mērķis ir dot skolēniem iespēju izzināt, kā darbojas bankas mūsdienu konkurences apstākļos, izprast tādus banku darbības elementus kā procentu likmes noguldījumiem un kredītiem, kā arī novērtēt mārketinga, attīstības un izpētes izdevumu nepieciešamību un sabalansētību. Šī simulācija līdzinās īstai banku darbībai.

Kam karsti, kam auksti

Pagājušās nedēļas laikā apkurei bija jāpievieno visas pilsētas dzīvojamā fonda daudzdzīvokļu mājas. Diemžēl vakar vēl nebija īstas skaidrības par to. Jāatzīmē, ka nav saņemtas sūdzības par siltuma trūkumu atsevišķi no namu pārvaldēm saimniekojošajās dzīvokļu īpašnieku biedrībās. Redakcijai galvenokārt zvanīja no Karostas un Jaunliepājas. Tosmarē katlumāju iedarbināja bez kavēšanās, taču, kā rāda iedzīvotāju sūdzības, temperatūra tur visu laiku turas zem normas. Jaunliepājas iedzīvotāji sūdzējās, ka namu pārvaldes dispečers vai nu nepaceļ tālruņa klausuli, vai arī tālrunis ir aizņemts. Brīvdienās tur izsaukumu un darba bijis daudz, droši vien tādēļ, ka māju iekšējie tīkli netika laikus sagatavoti apkures uzsākšanai un iedzīvotāji atsevišķos gadījumos paši pat nav varējuši noteikt, vai māja ir pievienota apkurei vai nav. Liels ūdens patēriņš tīklu piepildīšanai rādīja, kad tieši pie darba ķērās apsaimniekotāji.

Vienā solā ar skolēniem no Anglijas, Itālijas un Vācijas
Daina Meistere

Šodien 1.ģimnāzijas 10. un 11.klašu skolēniem stundās līdzās solos sēž viņu draugi no Anglijas, Itālijas un Vācijas, bet skolotāji tiekas gan ar šo valstu skolotājiem, gan ar kolēģi no Polijas. Jo visu četru zemju pilsētu skolas turpina savu sadarbību Eiropas Savienības programmas "Comenius" projektā "Spēle ar mūsu identitāti".
Sadarbība ilgst jau trešo gadu, un šoreiz projektā iesaistītie partneri veidos galda spēli. Jau tagad notiek darbs grupās, kurās apspriež, kādai šai spēlei vajadzētu veidoties, lai tik tiešām parādītu visu dalībvalstu vienādo un atšķirīgo. Tāpēc pirmdien mājinieki kopā ar ciemiņiem apmeklēja Liepājas Pedagoģijas akadēmiju, kur apskatīja, kādas vispār mēdz būt galda spēles, kas domātas intelekta veicināšanai, asprātības un domu gājiena trenēšanai.
Zēniem un meitenēm šāda veida kopīga darbošanās ar citu zemju vienaudžiem ļauj nojaukt zināma veida psiholoģiskas barjeras, kuras veidojas gan valodu, gan zemju kultūru atšķirību dēļ. To apliecināja arī iepriekšējos gados paveiktais. Pirmajā gadā projekta dalībnieki identitāti apspēlēja, darinot kārtis, bet pagājušajā gadā bija jāiestudē skečs, kurā humoristiskā veidā atspoguļoja savai zemei un tautai raksturīgākās iezīmes.
Šajā darbības posmā taps spēles, orientētas uz sākumskolas vecuma bērniem. Kad viesi jau būs atgriezušies mājās, sadarbība turpināsies internetā. Paredzēts, ka mācību gada beigās visi tiksies Vācijā un tur tad arī parādīs, kas izdarīts.