Kurzemes Vārds

14:21 Trešdiena, 12. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Tā dzīvojam

Materiālismam nedrīkst ļaut virsroku!
Sarmīte Pelcmane

61 gadu vecais liepājnieks Elmārs Klimbis ir no tiem cilvēkiem, kurus mēdz uzskatīt par dīvaiņiem. Arī viņš pats to apzinās, taču nejūtas aizskarts. Viņam ir savs, citādāks pasaules redzējums nekā vairumam apkārtējo, kam svarīgākās ir materiālas dabas rūpes. Elmāram savukārt būtiskākas ir garīgās pasaules vērtības, cilvēka iekšējā tīrība, dzīve saskaņā ar dabas un kosmosa likumiem.

Elmārs Klimbis ieradās redakcijā, lai dalītos pārdomās par to, kā mēs dzīvojam un kā varētu darīt to labāk. Atšķirībā no vairuma regulāro redakcijas ciemiņu viņš nežēlojās par dzīves dārdzību un materiālajām grūtībām. Pensionārs joprojām strādā "Liepājas metalurgā" un nesen sācis piestrādāt vēl vienā darbā.

Jautāts par iztikšanu, Elmārs attrauc, ka viņam jau daudz nevajag, tāpēc pietiekot. Pēc viņa domām, cilvēki vispār par daudz uzmanības pievērš fizioloģiskām vajadzībām, par daudz ēd un atļaujas citus nesātības priekus. Padzīvojušais vīrs ir pie labas veselības, kā pats uzskata, tieši tāpēc, ka piekopj badošanās kūres. "Ja gribi savu organismu palutināt, nedod tam ēst," viņš nonācis pie šādas pārliecības, gan neēdot reizi nedēļā, gan izturot arī garākas ēšanas atturības pauzes, un atzīst, ka organisms par to tikai priecājas, jo šīs pauzes ir laiks, kad tas atpūšas. Regulāra atturēšanās no ēdiena ir tikai viens no viņa veselīga dzīvesveida gudrībām. Viņš tās apguvis, lasot dažādas grāmatas un izlasīto izmēģinot praksē. "Tie, kas nav izmēģinājuši, nezina, cik labi cilvēks jūtas, kad organisms nav pārslogots ar neveselīgu pārtiku. Kad tas attīrās, no ķermeņa izdalās visi sārņi, cilvēks kļūst viegls un sajūt lielu enerģijas pieplūdumu," saka Elmārs.

Attīroties organismam, attīrās arī cilvēka domāšana, domas kļūst skaidrākas, un cilvēks pasauli ierauga daudz savādāku. Tas bijis stimuls interesēties vēl dziļāk gan par mūsu tautas veselīgā dzīvesveida gudrībām, gan iedziļināties austrumnieku gadu tūkstošiem krātajos atzinumos.

"Vai zināt, ka cilvēks izmanto tikai četrus procentus no sava smadzeņu potenciāla?" jautā Elmārs. Un piebilst: ko tikai mēs nevarētu paveikt, ja prastu vairāk izmantot savas spējas. Bet cilvēks, viņaprāt, izvēloties starp garīgo un materiālo, ir devis priekšroku materiālo iegribu ceļam. "Patiesībā mēs taču esam dzīvas elektroniskās mašīnas, bet kačājam muskuļus, raušam naudu utt. Taču muskuļi domāti tikai tam, lai pārvietotu svarīgāko orgānu – galvu," secina liepājnieks.

Bet ar visu savu mazo prātiņu cilvēks pamanījies kļūt par lielāko iznīcinātāju. Elmārs atgādina, ka visi svarīgākie izgudrojumi vairāku desmitu gadu laikā bijuši saistīti ar iznīcināšanas spēju palielināšanu, vērsti uz vardarbību.

Viņaprāt, šī cilvēces pašiznīcināšanās tieksme tagad tiek kultivēta jau no bērnības. "Agrāk lasīja pasaciņas, kur labais uzvar ļauno. Tagad jaunā paaudze aizraujas ar datorspēlēm, kur tikai kaujas, sit, šauj, un tad nu šīs zinības tiek izmēģinātas arī praksē," prāto Elmārs.

Viņaprāt, tikai 10 procentu no cilvēka ir tas, kas viņš ir, pārējo veic zemapziņa. "No domām vien var saslimt un arī palikt vesels," viņš ir pārliecināts. "Ja zemapziņu noregulē pareizi, tad viss notiek, un cilvēks var izveseļoties."

Klimbja kungs ar nožēlu vēro, kā Latvijā attīstās kandžas epopeja, kad cilvēki sadzeras nezināmas izcelsmes alkoholu, saslimst un pat mirst. "Kāpēc varas iestādes nespēj pret to cīnīties? Varbūt vienkārši negrib?" jautā Elmārs. Un izdara secinājumu: "Interesanta lieta – tāda piedzērusies tauta jau ir viegli pakļaujama. Varbūt tur slēpjas iemesls varas iestāžu nespējai cīnīties ar šo sērgu?"

Elmārs Klimbis lepojas, ka ir personiski pazīstams ar "Jaunā laika" līderi Einaru Repši, viņi iepazinušies kādā pasākumā, un kopš tā laika Elmārs regulāri sazvanās ar Repši, lai paustu savu viedokli par notiekošo politikā. Zvanījis arī tad, kad "Jaunais laiks" Saeimas iepriekšējā sasaukuma laikā pameta valdību. "Vai tad pārējiem nebija pienākuma viņam palīdzēt?" vilšanos neslēpj Elmārs Klimbis, kurš uzskata, ka Repšem bijusi unikāla iespēja mainīt Latvijas politikā notiekošo, taču viņu noēda vecā nomenklatūra.

Kopumā par notiekošo politikā Elmāram ir strikts viedoklis: "Cilvēkiem, ko laižam politikā, ir jābūt garīgi augsti attīstītiem. Te neder teiciens, ka kļūdīties ir cilvēcīgi. Mēs, tauta, esam pelnījuši valdību, kas nekļūdās!"