Kurzemes Vārds

07:46 Otrdiena, 10. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Veido liepājnieku koalīciju Rīgā
Edgars Lūsēns
Sarmīte Pelcmane

Vakar Liepājas pilsētas pārstāvniecībā Rīgā uz pirmo sanākšanu pulcējās tie 9.Saeimas deputāti, kuru dzīves vai darba gaitas vairāk vai mazāk tuvākā un tālākā pagātnē bijušas saistītas ar mūsu pilsētu vai novadu. Kopumā šās nedēļas sākumā darbu uzsākušajā 9.Saeimā ir vienpadsmit šādu deputātu, kuri pārstāv sešas partijas, un, kaut arī vakar daži no viņiem nevarēja ierasties uz šo Liepājas pašvaldības organizēto tikšanos, tomēr atsacījies no darbības tā saucamajā liepājnieku mafijā nav neviens.

Pirmajā tikšanās reizē deputāti vienojās, ka liepājnieku frakcijas amats būtu uzticams vienīgai Liepājas partijas pārstāvei Saeimā Aijai Barčai, savukārt tikšanās organizētāji – Liepājas dome – iepazīstināja jaunievēlētos deputātus ar lielākajiem projektiem, kurus iecerēts īstenot, aizsākt vai turpināt mūsu pilsētā tuvāko četru gadu laikā. Paredzēts, ka šādas Liepājas koalīcijas sanāksmes turpmāk notiks reizi mēnesī.

"Pēc šīs tikšanās manī vēl vairāk stiprinājās pārliecība, ka neatkarīgi no partijas piederības liepājnieki ar savu patriotismu – vai tā būtu sakņu sajūta, Liepājas vēji vai kas tamlīdzīgs – spēs stāvēt pāri partiju nesaskaņām un turēt augstu pilsētas intereses," "Kurzemes Vārdam" sacīja partijas "Jaunais laiks" deputāts Uldis Ivars Grava. Viņš piebilda, ka ierosinājis Liepājas puses deputātiem stiprināt šās puses iedzīvotāju un viņu sūtņu parlamentā saites, regulāri rīkojot tikšanās, kurās ar saviem vēlētājiem tiktos nevis tikai viens pats Lagzdiņš no TP vai Grava no "JL", bet atbrauktu visa liepājnieku komanda.

Liepājas un Klaipēdas bibliotēku sadarbība
Indra Imbovica

Klaipēdas pilsētas bibliotēkā, klātesot plašam abu kaimiņvalstu pilsētu pārstāvju un interesentu pulkam, Liepājas Kultūras pārvaldes darbiniece, kultūras metodiķe Baiba Kļava un Centrālās zinātniskās bibliotēkas direktore Ilga Erba svinīgi atklāja pēc Liepājas CZB izstrādātā projekta "Grāmatu rallijs: Liepāja –Klaipēda – Liepāja" organizēto apjomīgo informatīvo literatūras izstādi par pilsētas vēsturi, ekonomiku, izglītību un kultūru. Par to "Kurzemes Vārdu" informēja bibliotēkas direktores vietniece Aina Krauče. Ekspozīciju vizuāli bagātināja mākslinieces Anželikas Vilsones pilsētas vides skatījums grafikās un mākslinieces Andras Pelnas Liepājas šodienas izjūtu un vēsturisko sakņu tvērumu kolāžās. CZB otra direktora vietniece Ļubova Grunde uzsvēra, ka Liepājas izstāde ir tikai pirmais solis no savstarpējā Liepājas un Klaipēdas bibliotēku projekta, jo lietuviešu atbildes izstādi Liepājā paredzēts atklāt 21.novembrī.
Savukārt no Klaipēdas puses klātesošos uzrunāja un izstādi kā savstarpējo sakaru, draudzības un informācijas apmaiņu vērtēja Kultūras nodaļas pārstāvis Vids Pakalnišķis, Sociālā departamenta direktore Nijole Laužikiene, vecākā speciāliste starptautisko sakaru un tūrisma jautājumos Inna Šidauskiene, Latvijas Goda konsulāta pārstāve Eugēnija Dereškevičiene, Kuršu kultūras biedrības pārstāvis Miķelis Balčus un Klaipēdas bibliotēkas direktore Brone Laučuviene.

Talka pašu un citu priekam
Līvija Leine

Vakar kādā Celtnieku ielas nama pagalmā pulciņš jauniešu ar grābekļiem čakli rausa nokritušās lapas kaudzēs. Tie bija Liepājas Jauniešu dienas aprūpes un rehabilitācijas centra personām ar garīgās attīstības traucējumiem klienti. Ideja par talkas rīkošanu radās, pateicoties namu pārvaldes "Vecliepāja" un Jauniešu dienas centra darbinieku neformālai sadarbībai. Darbs, ko paveic jaunieši, ir vajadzīgs namu pārvaldei. Jo, kā sacīja tās darbiniece Ilze Kalneniece, namu pārvaldes teritorijā ir daudz tādu vietu, kuras robežojas ar citu saimnieku īpašumiem, it kā nevienam nepieder un palēnām aizaug ar pērnajām lapām un citiem gružiem. Taču pašiem jauniešiem nozīmīgāka ir apziņa, ka viņi spēj padarīt ko derīgu savas pilsētas labā.
Dienas centra vadītāja Irita Intenberga sacīja, ka ar šādām talkām centra darbinieki un klienti cenšas sev pievērst pilsētnieku uzmanību. Daudzi no viņiem labprāt iesaistītos kādā vieglākā darbā. Strādā viņi ļoti centīgi, precīzi. Pirms iziešanas pirmajā lielajā talkā viņi mācījušies turēt rokās grābekļus un grābt lapas dienas centra sētā, bet vasarā strādājuši lauku saimniecībās – vākuši ābolus, plūmes, grābuši lapas.
Pēc talkas jaunieši tikai aicināti uz namu pārvaldi, cienāti ar kūkām, un katram tika arī rakstiska pateicība par čaklo darbu.

Atzinība valodniecei

Šodien Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātē gadskārtējo dialektoloģijas lasījumu laikā Liepājas Pedagoģijas akadēmijas profesore habilitētā filoloģijas doktore Benita Laumane saņems valodnieces Annas Ābeles balvu. Profesorei balva tiek piešķirta par 2005.gadā LPA izdevniecībā "LiePA" izdoto zinātnisko monogrāfiju "Smalki lija zelta lietus: dabas parādību nosaukumi latviešu valodā". Akadēmiskās organizācijas "Ramave" Annas Ābeles piemiņas fonds balvu piešķir par nozīmīgiem zinātniskiem pētījumiem latviešu valodniecībā. B.Laumane uzstāsies ar priekšlasījumu par dabas parādību nosaukumu daudzveidību latviešu valodā.

Uzvara nagu modelēšanas čempionātā

Salona "Dienas kūrorts" manikīre Anita Maškēvica piedalījās 2.starptautiskajā nagu modelēšanas un nagu dizaina čempionātā, junioru grupā iegūstot trešo vietu (attēlā). Čempionāts, kurā piedalījās meistari no Latvijas labākajiem skaistumkopšanas saloniem, notika Rīgā, izstādes "Baltic Beauty World" ietvaros. Grupā, kurā startēja A.Maškevica, piedalījās sešpadsmit meistaru. Liepājas manikīres modele bija Anita Lēvalde. Sacensības vērtēja eksperti no Latvijas un ASV.

Protests namu pārvaldei

Krusta ielas 1.nama iedzīvotāji iepazīstināja "Kurzemes Vārdu" ar savu kolektīvi rakstīto vēstuli, ko viņi nosūtījuši SIA "Vecliepāja" valdes priekšsēdētājam Laimonim Kivleniekam. To parakstījuši 42 cilvēki. Vēstule ir protests pret to, ka bez iedzīvotāju sankcijas tiek izlietoti mājas kontā esošie līdzekļi un pārvēlēts tagadējais vecākais. Tāda situācija radusies veselā virknē māju. Protestā nekas nav teikts par pierakstījumiem, taču, spriežot pēc "Vecliepājas" izsniegtā izdevumu atšifrējuma, arī tādi bijuši, piemēram, par remontdarbiem atsevišķos dzīvokļos, kas būtu jāmaksā to īpašniekiem. Apjomīgu darbu mājā tagad nav bijis, taču "uzturēšanai" izlietoti visi par īri iekasētie līdzekļi.

Mēģina pārdot ražotni "Baltic Accu"

Liepājā savulaik darbojošos akumulatoru ražotni "Baltic Accu" pašlaik mēģina pārdot, aģentūru LETA informējis uzņēmuma "Pirmā akumulatoru fabrika" valdes loceklis Edgars Karelis. Viņš sacīja, ka tirgus īsā laikā strauji mainījies, svins kļuvis reizes četras dārgāks, tāpēc vienīgā izeja ir ražotni pārdot, pārvietojot uz citu valsti. SIA "Baltic Accu", kas darbojās bijušās Liepājas Mašīnbūves rūpnīcas teritorijā, ražoja akumulatorus. Ražošanas gaitā tika pārkāpti darba drošības noteikumi, vairākiem strādniekiem oficiāli konstatēja saindēšanos ar svinu, vairāki pat zaudēja darbaspējas. Tam sekoja uzņēmuma maksātnespējas pieteikums un mēģinājumi sākt tā sanāciju, taču tā beidzās neveiksmīgi. "Pirmā akumulatoru fabrika" pārņēma maksātnespējīgās "Baltic Accu" parādus 130 tūkstošu latu apjomā un pēc sanācijas plāna apstiprināšanas mēģināja uzlabot uzņēmuma finansiālo stāvokli.

Angliski debatējot, uzvar 7. vidusskola

Liepājas 1.ģimnāzijā norisinājās biedrības "Debašu centrs" rīkotais debašu turnīrs angļu valodā par tematu "ASV loma starptautiskajā drošībā būtu/nebūtu jāpalielina". Vislielākā pārstāvniecība bija mājiniekiem – piedalījās 4 komandas, un ar tām sacentās debatētāji no Liepājas 5. un 7. vidusskolas un Brocēnu vidusskolas. Uzvarēja 7.vidusskolas pārstāvji Jevgeņijs Ļeontjevs, Karina Šengelija un Irina Šengelija (trenere – skolotāja Gaļina Kuriloviča). 2.vietā 1.ģimnāzijas komanda – Aija Poriņa, Zaiga Kronberga, Madara Kirša, kuras trenere ir skolotāja Dagnija Deimante–Hartmane. Turnīra labākie individuālie debatētāji bija Natālija Soboļeva, Elīna Ļitvinova, Staņislavs Reinholds, Ieva Stoma un Kristaps Frišfelds. 25.novembrī notiks debašu turnīrs latviešu valodā, bet 9.decembrī Liepājas debatētāji posīsies uz Jelgavu, kur risināsies valsts mēroga debašu turnīrs.

Labākā – 5.b klase

Bērnu bibliotēkā "Varavīksne" notika konkurss "Es Liepājā, pasaulē", kuru bibliotēkas darbinieces bija sagatavojušas kopā ar Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas sociālo zinību skolotāju Ievu Juknu un kurš bija vērsts uz gaidāmajiem svētkiem – Lāčplēša dienu un Latvijas Neatkarības proklamēšanas dienu. Konkursā piedalījās 5.vidusskolas piecas piekto klašu skolēnu komandas. Galvenais uzdevums bija – ļaut bērniem parādīt savas zināšanas par valsti, sabiedrību. Viņi atbildēja uz jautājumiem par Saeimu, prezidenti, par Liepājas nozīmīgākajām vietām un notikumiem Latvijā un pasaulē. Uzvarēja 5.b klases bērni, vēl divas labākās komandas saņēma Atzinības rakstus, bet visi dalībnieki – saldumus.

Kā veicināt lasīšanu

A.Puškina 2.vidusskolas 11.v klases kārtējā literatūras stunda atkal noritēja lasītavā. Bibliotekāre Ļubova Poļanska pastāstīja par dzejnieka Fjodora Tjutčeva dzīvi un daiļradi. Viņa dzejoļus lasīja Romans Beļikovs, Mihails Ohvats, Deniss Borisovs. Lasītavas vadītāja Valentīna Jakovļeva iepazīstināja bērnus ar tematisku izstādi, kurā bija eksponēti visai reti sastopami Tjutčeva un viņa laikabiedru portreti. Poētisko noskaņu veicināja arī romances "Es satiku jūs" ieskaņojums Borisa Štokolova izpildījumā. Nesen šeit bija vēl viens pasākums, kurā runāja par citu krievu dzejnieku – Afanasiju Fetu. Bet V.Jakovļevas vadītās kārtējās lasīšanas stundas jaunāko klašu skolēniem veltītas Korneja Čukovska pasakām.

Nīderlandes vēstnieks izsaka pateicību

Liepājas dome saņēmusi pateicības vēstuli no Nīderlandes vēstnieka Latvijā Roberta Šudebūma sakarā ar izstādes "Nīderlande un Latvija: sadarbības partneri pagātnē un mūsdienās" veiksmīgo organizēšanu un norisi mūsu pilsētā šā gada oktobrī. "Pēdējo mēnešu notikumi parādījuši, ka mūsu darba attiecības ir ne tikai lieliskas, bet arī profesionālas, un tādas ir arī attiecības starp mūsu abām valstīm. Par to arī gribētu jums teikt lielu paldies. Paldies par jauko bukletu, kurā apkopotas Viņas Majestātes karalienes Beatrikses Latvijas vizītes fotogrāfijas. Pateicoties tieši Liepājai, man tagad ir fotogrāfija, kurā esmu redzams kopā ar karalieni," raksta Nīderlandes vēstnieks Latvijā. Atgādināsim, ka izstādē, par kuras norisi vēstnieks pateicas, tika atspoguļota informācija par Nīderlandi kā sadarbības partneri ekonomikas, kultūras, tūrisma un citās jomās. Tā arī iepazīstināja ar gadsimtiem ilgo vēsturisko saikni starp Nīderlandi un Latviju. Liepāja ir pirmā pilsēta, kur ekspozīcija tika demonstrēta.

Piedalās Pasaules tūrisma izstādē

Uz Londonu, lai piedalītos "Pasaules tūrisma izstādē – 2006" (VTI), ir devusies Liepājas reģiona Tūrisma informācijas biroja darbiniece Agita Vucena. Viņa tajā pārstāv visu Kurzemes reģionu. VTI ir darījumu izstāde, kurā piedalās tūrisma nozares profesionāļi no visas pasaules. Šīs izstādes dalībniekiem ir unikāla iespēja tikties, iepazīties, nodibināt kontaktus, pārrunāt pēdējā laika aktualitātes, kā arī vienoties par savstarpējiem nākotnes projektiem ar tūrisma profesionāļiem no visas pasaules. Šo izstādi var apmeklēt tikai izstādes dalībnieki, lūgtie viesi, Meridiana kluba biedri, preses pārstāvji un īpaši pieteiktas studentu grupas ar noteiktu mērķi. Kurzemes novads šajā izstādē piedalās pirmo reizi.

Konsultēs par ājurvēdas produktiem

Lai iepazīstinātu ar veselībai domātiem austrumu medicīnas produktiem, kas izgatavoti pēc senām receptēm, šodien, rīt un arī sestdien veikalā "Medicīnas preces" viesosies speciālisti no kompānijas "Baltijas ājurvēda". Pieredzējusi farmaceite šajās dienās, sākot no pulksten 14, lasīs lekcijas par šiem produktiem, kas darbojas uz slimību cēloņiem, kā arī notiks konsultācijas un būs iespējamas individuālas pārrunas.

Ieskandinās Mārtiņus

Tā kā Mārtiņdienu uzskata par rudens beigu un ziemas sākumu, līdz šai dienai jāpabeidz visi rudens darbi. Arī visai rudens ražai jābūt sarūpētai un zem jumta. Lai pie izaudzētajiem labumiem tiktu pilsētnieki, laucinieki tos ved uz Pētertirgu. Tieši tur rīt no pulksten pusvieniem rosīsies saimnieks Mārtiņš, kurš līdzi būs paņēmis Mārtiņdienas zosi. Tirdziniekiem un pircējiem dziedās bērnu popgrupa "Hei", Pētertirgus administrācija sarūpējusi dažādus pārsteigumus un atrakcijas.

Aicinās piešķirt trīs miljonus latu koncertzāles celtniecībai

Vakar Pilsētas domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde Kultūras ministrijā tikās ar tās vadītājiem, lai aicinātu nākamā gada budžetā paredzēt trīs miljonus latu Liepājas koncertzāles projekta īstenošanai, informēja sabiedrisko attiecību speciālists Edgars Lākutis. Tas nodrošinātu šī pilsētai svarīgā projekta sekmīgu norisi arī turpmāk. Plānots, ka nākamajā gadā koncertzāles celtniecībā ieguldīs četrus miljonus latu, no kuriem vienu miljonu piešķirs Liepājas pašvaldība. Līdz šim projekta īstenošanai no valsts budžeta Liepājas koncertzāles projektam jau saņemti 1,4 miljoni latu, savukārt Liepājas pašvaldība ieguldījusi 500 tūkstošus latu. Ņemot vērā būvniecības izmaksu pieaugumu, koncertzāles celtniecība sadārdzināsies un, visticamāk, pārsniegs šobrīd plānotos 14,9 miljonus latus. Tā būs arhitektoniski izcila būve ar visaugstākās klases aprīkojumu un lielisku akustiku, kurā uzstāsies ne vien Liepājas Simfoniskais orķestris, bet arī daudzi citi mākslinieki.