Kurzemes Vārds

10:55 Ceturtdiena, 12. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Valsts rūpēm jābūt jūtamākām
Arnolds Upmalis,
Liepājas Pensionāru biedrības priekšsēdētājs

Neatklāšu noslēpumu, ka ziemu daudzi pensionāri gaida ar diezgan lielām bažām. Jāmaksā atkal par apkuri. Un tā paņem krietnu daļu no maciņa, kurā mazāk paliks, ko varētu izlietot zālēm, grāmatai, kādai teātra izrādei. Pensijas, tiesa, ir mazliet lielākas, tos piecus latus vidēji katram jau šoruden piesvieda. Bet man veči prasa: ko darīsim, elektrības, gāzes cenas aug un augs, bet pensijas pielikums to nesedz? Kā dzīvosim?

Liepājā jau ir it kā vieglāk. Cilvēkiem ir iespēja lūgt palīdzību Pilsētas domes Sociālo lietu komisijai. Esmu tās loceklis un zinu, ka summas, ko piešķir mājokļa pabalstiem, nav mazas. Bet esmu to teicis jau simt gadu un teikšu atkal: labāk būtu, ja valsts pensionāriem, jaunajām un vecajām māmiņām, bezdarbniekiem maksātu tik lielas pensijas un sociālos pabalstus, lai cilvēkiem nevajadzētu lūgties no pašvaldībām. Bet tām naudiņu vajadzētu tērēt vairāk citām lietām – skolām, kultūras attīstībai, infrastruktūrai. Tagad valsts sola pensionāriem atdot to, ko atņēma pirms desmit gadiem. Bet tie 100 lati, ko atņēma toreiz, taču bija daudz vērtīgāki nekā tie 100 lati, ko saņemam šodien. Atņemto 100 latu vietā vajadzētu pielikt vismaz 150. Un vēl. Būtu bijis godīgi, ja pensiju rēķinātu ne tikai no 1996.gada, kad notika kārtējā pensiju reforma. Šodienas pensionāru nopelnītā nauda taču tika ieguldīta privatizējamos objektos, tātad privatizācijas rezultātā gūto naudu, kaut daļu, vajadzēja ieskaitīt pensiju fondā. Pašvaldība pie labākās gribas nevar pabalstos tērēt vairāk nekā tai ir līdzekļu.

Tagad ar interesi skatos televīziju. Līdz ar premjeru Aigaru Kalvīti valdību veido un tās koncepciju raksta arī mūsu domes priekšsēdētājs Uldis Sesks un Ventspils mērs Aivars Lembergs. Varbūt, ka tas ir uz labu. Varbūt viņi spēs valdības domas vairāk pagriezt uz pašvaldību pusi un uz to cilvēku pusi, kuri nedzīvo tikai Rīgā un kuru ienākumi nav trīsciparu skaitļiem rakstāmi. Šajā ziņā gribas būt optimistam un cerēt, ka turpmāk par ziemas tuvošanos varēsim priecāties, nesaspringstot domās par to, kā samaksāt par apkuri un pēc tam kā izkalkulēt pēdējos santīmus pirms kārtējās pensijas saņemšanas.