Kurzemes Vārds

17:44 Sestdiena, 14. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Kā psihe ietekmē ķermeņa veselību?

Droši vien nācies dzirdēt šādu rūgtas ironijas pilnu frāzi: "Ja esi vecāks par 50 gadiem un, no rīta pamostoties, tev nekas nesāp, tad zini, ka esi jau miris..." Kāds teiks – skarbi vārdi. Cits pasmiesies. Var jau smieties, bet diemžēl reti kurš no mums nodzīvo savu mūžu bez slimošanas un nomirst vesels sirmā vecumā. Psihoterapeite Ilva Mežmača saka tā: "No psihoterapeitiskā viedokļa nekas dzīvē nenotiek tāpat vien. Visam ir savs mērķis, arī slimībai." Tādēļ "Brīvbrīdis" speciālisti aicināja pastāstīt, kā psihe ietekmē ķermeņa veselību.

Kā palikt pie mammas?

Gandrīz katra māmiņa, kas sāk sūtīt bērnudārzā savu mazuli, zina, ka šajā laikā jārēķinās ar to, ka bērns bieži slimos. I.Mežmača: "Padomāsim, ko slimais bērns iegūst. Viņš paliek mājās pie māmiņas! Šādi bērns neapzinātā līmenī cīnās par savām interesēm." Arī pieaugušie pirms dažādiem svarīgiem notikumiem (braucieniem, kontrolēm, darba intervijām, eksāmeniem) mēdz pēkšņi saslimt. Zemapziņa visiem spēkiem cenšas mūs pasargāt no nepatīkamām izjūtām. Cilvēks gan saka, ka viņam šis pasākums ir ļoti svarīgs, no tā atkarīga viņa nākotne, tātad ar prātu viņš grib piedalīties, bet organisms saka ko citu.

Daktere skaidro, ka šādas vienkāršas un saprotamas situācijas liek domāt par tiem cilvēkiem, kas slimo ļoti bieži. Piemēram, katru mēnesi pieķeras kāda saaukstēšanās slimība, kas mijas ar mugurkaula problēmām. Tad vēl pievienojas gremošanas sistēmas traucējumi. Sāpes vēderā, caureja vai aizcietējums, dažreiz pat jau diagnosticēts kuņģa, žultspūšļa vai cita orgāna iekaisums. Liekas, ka viens cilvēks slimo ar visu. Te nevar novelt vainu uz bēgšanu no eksāmena vai kādas komisijas. Šādi slimnieki būtībā jūt ļoti lielu bezspēcību savā dzīvē kopumā. Viņu ikdienā ir lietas, ar kurām nav iespējams sadzīvot. Ģimenē, darbā, mācību iestādē. Taču nav spēka, netiek redzētas iespējas, kā tās risināt. Tad vislabākā, lai neteiktu – vienīgā iespēja ir psihoterapeita palīdzība.

Ar ko slimojat?

Ilva Mežmača skaidro: "Vēlos uzsvērt atsevišķas konkrētas slimības, kad ļoti skaidri saskatāma mūsu emociju ietekme uz ķermeņa veselību. Viena no tām ir kuņģa un divpadsmit pirkstu zarnas čūlas slimība. Cilvēki, kas no tās cieš, sen ievērojuši, ka stress un trauksme rada paasinājumus. Psihoterapeits šajā gadījumā interesēsies, kas klientam rada šo stresu un trauksmi. Jo viena lieta ir reāli, lieli dzīves notikumi, kas veicina lielas pārmaiņas cilvēka dzīvē (tuvinieka nāve, šķiršanās, darbavietas maiņa, tuvinieku likstas). Tādā gadījumā pārdzīvojumi beigsies līdz ar problēmas atrisināšanu.

Bet ir sievietes un vīrieši, kas nepārtraukti dzīvo no vienas problēmas līdz otrai. Arī tad, ja šīs problēmas īsti nemaz nav, cilvēks zina un ir pārliecināts, ka tūlīt jau tā atkal būs klāt. Ir sajūta, ka neveiksme seko neveiksmei. Tā neapzināti tiek uzturēts nepārtraukts un augsts trauksmes līmenis, kas neļauj ķermenim atlabt.

Kā zemapziņa uztver grūtniecību?

Ilva Mežmača: "Vēl viens ļoti spilgts piemērs ir sievietes, kas bieži pārcieš spontānos abortus. Vai kas ir neauglīgas, lai gan ārsts saka, ka abi partneri veseli. Ar prātu sieviete ļoti grib bērnu, dara visu, lai to iznēsātu, taču organisms atgrūž grūtniecību vai to pat neuzsāk. Kas notiek? Jāpalūkojas, kā šo grūtniecību uztver zemapziņa. Varbūt emocionāli sieviete nav gatava bērnam, jūt bailes? Pēc būtības bērns ir liels apspiedējs, viņa vajadzības kontrolē visu mātes dzīvi."

Piemēram, ja māte neklausa, bērns raud vai slimo. Ja sievietei ir negatīva šī atkarības pieredze, proti, pašas māte visu kontrolēja, vienmēr bija gudrāka, vienmēr pateica priekšā, kas darāms, un vēl sodīja par pretošanos, tad grūtniecība var izraisīt līdzīgas izjūtas, kā esot kopā ar šādu māti. Tātad – vēlmi atbrīvoties no apspiedēja. Turklāt tas viss notiek zemapziņā un sievietei par to prāta līmenī nav ne jausmas.

Daktere nobeigumā atgādina, ka savā ziņā cilvēka fiziskā veselība parāda, cik lielā mērā mēs esam komfortā ar savām jūtām. Ja no bērnības izveidojusies pieredze, ka uz vecākiem nedrīkst dusmoties, ka pieaugušos nedrīkst kritizēt, bēdu vai satraukuma brīdī nav pie kā vērsties un gūt mierinājumu, tad arī pieaudzis cilvēks visas dusmas, naidu un bēdas drīzāk pavērš pret sevi. Tāpēc viņš saslimst ar dažādām smagām slimībām, piemēram, sirds slimībām, astmu, cukura diabētu, onkoloģiskajām slimībām u.c.

Sagatavojusi Daiga Borska