Kurzemes Vārds

09:52 Ceturtdiena, 12. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Meklējam personību!
Kristīne Pastore

Mūsu pilsētā ir izstrādāts vērienīgs veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju attīstības plāns. Nav ko iebilst – darbs ir ieguldīts vērienīgs un plāni nākotnē – grandiozi. Un ir arī pēdējais laiks kaut ko mainīt, jo kur tas laiks, kā mums ar to lietu kaut kā neiet. Nīgri ir pacienti, un tikpat nīgri ir mediķi. Pacienti dusmojas uz mediķiem, mediķi jūtas pacientu nesaprasti. Tāpēc ārkārtīgi vērtīgi mūsu pilsētas veselības aprūpes sniegšanas organizatoriem bija aizbraukt tepat uz kaimiņvalsti Igauniju, uz Pērnavu, lai tad nu paskatītos, kā ar šo lietu klājas viņiem. Tur mūsu jau pirms daudziem gadiem iecerētie plāni ir īstenoti dzīvē.

Tas nebija viegli, un patiesībā Pērnavā šo nastu uz saviem pleciem iznesa viena sieviete, kas agrāk strādāja par pilsētas un rajona veselības daļas vadītāju, bet šobrīd ir atbildīgā par medicīnas lietām Pērnavas pašvaldībā. Viņa neslēpj, ka, lai varētu uzsākt slimnīcas apvienošanu, kas pirms tam bija izvietota astoņās dažādās ēkās, un poliklīniku pārcelšanu uz slimnīcu, sarunām vien bija vajadzīgi... divi gadi. Tieši tā – divu gadu garumā viņa pie sevis pa vienam vien aicināja ārstus un citus mediķus, lai stāstītu, skaidrotu un rādītu viņiem nākotnes vīziju, kas būs labāk pēc tam, kad mēs to izdarīsim. Pašlaik Igaunijā no 130 bijušajām slimnīcām ir palikušas 28. Pērnavā ir viena no tām. Poliklīnika ar visām izmeklēšanas iespējām ir kā vienots komplekss slimnīcā, bet ģimenes ārsti pieņem nelielās koppraksēs, kur veic tikai pašus elementārākos izmeklējumus. Un sieviete, kas to visu paveica, ir personiski pazīstama ar katru mediķi. Viņa ir cienīta un laipni gaidīta ikvienā Pērnavas veselības aprūpes iestādē. Viņa katru pazīst un uzrunā vārdā, un viņai katram sastaptajam mediķim ir ko pasacīt. Un līdztekus savam darbam pašvaldībā šī sieviete joprojām uz pusslodzi veic arī ārstes darbu – viņa ir ausu, kakla un deguna speciāliste un pēc mūsu aizbraukšanas dodas uz dežūru. Ja vajadzēs, viņa pieņems ambulatoros vai neatliekamos pacientus, ja vajadzēs, dosies uz operāciju zāli operēt. "Citādi es nemaz nebūtu piekritusi strādāt pašvaldībā," ārste atmet ar roku.

Patiesībā jau Igaunijā nekādi īpašie brīnumi nav notikuši. Neatkarības gados ir sakārtotas lietas, bez kuru savešanas kārtībā var iebraukt lielā grāvī. Un ar to nevar tikt galā viena pašvaldība, tur ir jābūt valsts interesei un līdzdalībai, kas Igaunijā patiešām ir. Tādēļ, kā pēc vizītes sacīja mūsu veselības aprūpes organizatori, valdības pārstāvjiem, kas uzrauga veselības aprūpes lietas, nevajadzētu nemaz skatīties nekur tālu uz vecajām Eiropas valstīm, bet aizbraukt kaut vai tepat uz Pērnavu un iepazīties ar turienes pieredzi. Man savukārt ir vēl kas piebilstams. Lai realizētu jebkuru plānu un it īpaši to, kas mums tagad jādara, ir vajadzīga personība, kurai tas ir pa spēkam. Tāda, kas prot uzklausīt un prot argumentēt, neapvainojas uz katru, kurš domā citādāk, bet, ņemot vērā viņa viedokli, prot parādīt, ka uz to pašu lietu var paskatīties arī no citas puses. Un tas nu mums šobrīd ir patiešām ļoti svarīgi – ja atradīsim šādu personību, tad ļoti jācer, ka realizēsies arī mūsu vērienīgie plāni.